Značku zákaz zastavenia, respektíve zákaz státia, si mnoho vodičov interpretuje tak, že platí len na ceste a netýka sa chodníka. Zákon ale hovorí jasne a vodiči neznalí pravidiel zbytočne platia pokuty aj vtedy, kedy by nemuseli. Téme sa venoval motoristický portál Autoviny.sk.
Parkovanie v meste je pre mnohých vodičov každodennou výzvou a pri nedostatku voľných miest niektorí zvažujú, že svoje vozidlo zaparkujú na chodníku. Zákon hovorí, že ak parkovisko chýba alebo je plné, môžete zastaviť aj na ceste. Platí to ale len vtedy, ak tým nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť premávky. Ako uvádzajú Autoviny.sk, parkovanie na chodníku bolo do septembra 2023 legálne v prípade, ak zostal pre chodcov voľný priestor aspoň 1,5 metra. Ani tento voľný priestor ale neznamená, že parkovanie je automaticky povolené. Obzvlášť si treba dávať pozor, ak sa tu nachádza dopravná značka zákaz státia.
Zákaz státia sa vzťahuje aj na chodník
Dopravná značka zákaz státia (B34) znamená, že vodič môže zastaviť, ale nesmie na tomto mieste dlhšie stáť (napr. parkovať). Státím sa rozumie dobrovoľné prerušenie jazdy na dlhší čas než je potrebný pre nastúpenie alebo vystúpenie osôb, prípadne naloženie alebo vyloženie nákladu. Krátke zastavenie je teda povolené. Príkladom porušenia je, ak necháte auto odstavené bez vodiča na dlhší čas na mieste, kde je dopravná značka zákaz státia.
Zákaz státia sa na Slovensku týka aj chodníka, pokiaľ na ňom nie je výslovne povolené státie alebo parkovanie zvislým dopravným značením alebo vodorovným značením. Chodník je totižto určený pre chodcov, preto vodič nesmie stáť (ani parkovať) na chodníku. Výnimkou je značka „Parkovanie na chodníku“, často s piktogramom auta zasahujúceho na chodník. A výnimkou sú tiež miesta, kde je vodorovné značenie (napr. biele čiary znázorňujúce miesto na státie). Ak sa na vozovke nachádza značka zákaz státia, platí pre celú cestu, vrátane jej súčastí, ako sú okraje, krajnice a chodníky.
Zákaz zastavenia je na tom podobne
Podobne aj dopravná značka zákaz zastavenia (B33) sa vzťahuje na celú vozovku vrátane chodníka. Vozovkou sa totižto v zákone nemyslí len samotná cesta, po ktorej jazdia autá, ale ako sme naznačili, aj ďalšie okolité súčasti vozovky. Ak teda parkujete na chodníku v blízkosti, kde je značka zákaz státia alebo zákaz zastavenia, porušujete tým zákon. Polícia môže toto porušenie sankcionovať pokutou priamo na mieste a to vo výške 40 eur. Platí to tiež v prípade, ak ste pre chodcov nechali na chodníku dostatočnú šírku. Ak sa priestupok nevyrieši na mieste, v správnom konaní môžete zaplatiť ešte viac.
Zákaz zastavenia teda platí aj pre chodník, pokiaľ nie je výslovne vyznačené inak (napr. dodatkovou tabuľkou alebo vodorovným značením). Táto značka zakazuje vodičovi zastaviť na mieste, kde je značka platná – čiže na celej šírke cesty, čo zahŕňa aj chodník, pokiaľ je súčasťou tejto cesty a nie je osobitne vyhradený napr. pre parkovanie.

Záver
Rozdiel medzi značkami zákaz státia a zákaz zastavenia je zásadný, hoci sa tieto značky môžu zdať na prvý pohľad podobné. Zákaz zastavenia (dopravná značka B33) znamená, že vodič nesmie zastaviť vozidlo vôbec, ani na krátky čas (napr. na vyloženie pasažiera). Zastavením sa v tomto prípade rozumie prerušenie jazdy z dôvodu iného než dopravná situácia (napr. červená na semafore alebo kolóna). Tento zákaz platí aj na pár sekúnd a príkladom porušenia je, ak zastavíte pri obrubníku len na to, aby niekto vystúpil z auta.
Zákaz státia (dopravná značka B34) znamená, že vodič môže zastaviť, ale nesmie dlhšie stáť (napr. parkovať). Státím sa v tomto prípade rozumie dobrovoľné prerušenie jazdy na dlhší čas než je potrebný na nastúpenie alebo vystúpenie osôb, prípadne naloženie alebo vyloženie nákladu. Krátke zastavenie je teda povolené a príkladom porušenia je, keď necháte auto odstavené bez vodiča na dlhší čas. Obe značky – zákaz státia aj zákaz zastavenia – platia rovnako pre chodník, pretože chodník je podľa zákona súčasťou cesty. Ako sme už uviedli, v prípade porušenia hrozí pokuta 40 eur.