Popredné technologické firmy ako Qualcomm, Intel a Micron varujú, že americké dovozné clá na pokročilé čipy a výrobné zariadenia môžu výrazne zvýšiť vstupné náklady a spomaliť snahu o posilnenie domácej výroby polovodičov v USA. Tieto obavy zazneli v ich oficiálnych stanoviskách k prebiehajúcemu vyšetrovaniu ministerstva obchodu USA podľa sekcie 232, ktoré má zhodnotiť vplyv dovozov na národnú bezpečnosť, píše server Mobile World Live.
Spoločnosť Qualcomm, ktorej čipy poháňajú smartfóny aj na Slovensku, vo svojom stanovisku upozorňuje, že zavedenie ciel bez dostatočného času na vybudovanie infraštruktúry a spustenie nových závodov ohrozí americké dizajnérske spoločnosti bez toho, aby prinieslo primeraný ekonomický prínos pre krajinu či jej pracovníkov.
Firma zdôraznila, že aj napriek investíciám ohláseným počas druhej Trumpovej administratívy musí naďalej vo veľkej miere spoliehať na zahraničné výrobné závody predovšetkým taiwanské a juhokórejské.
Neprehliadnite
Qualcomm tiež upozornil na zložitosť globálneho dodávateľského reťazca v polovodičovom sektore a varoval, že ak dôjde k zavedeniu ciel, iné krajiny môžu reagovať odvetnými opatreniami, ako je odstránenie amerických komponentov zo svojich výrobkov. Tento vývoj by mohol podľa firmy ešte viac urýchliť stratu technologického prvenstva Spojených štátov.

Intel žiada Trumpa, aby nebrzdil inovácie
K záležitosti sa vyjadril aj Intel, ktorý má zastúpenie hlavne v oblasti procesorov pre počítače. Varoval, že zavedenie ciel na suroviny a špecializované vybavenie zvýši výrobné náklady, čím sa zníži schopnosť amerických výrobcov konkurovať na globálnom trhu. Zároveň, podobne ako Qualcomm, poukázal na to, že viaceré zahraničné vlády prijímajú ochranné opatrenia, ktoré môžu viesť k vylúčeniu amerických výrobcov z dôležitých trhov.
Intel v stanovisku pripomenul, že v roku 2024 výrazne zvýšil výdavky na výskum a vývoj s cieľom vyvíjať pokročilé čipy priamo v USA. V tejto súvislosti zdôraznil, že vládne politiky by mali takéto investície podporovať, nie brzdiť. Príliš rozsiahle clá by podľa Intelu mohli narušiť progres v oblasti domácej výroby a inovácií.
Micron: Výroba sa môže predražiť
Napokon sa ozvala spoločnosť Micron, ktorá je toho názoru, že clá na výrobné zariadenia a ďalšie kľúčové vstupy môžu výrazne predražiť výstavbu polovodičových tovární v USA. Takéto opatrenie by mohlo viesť k tomu, že domáce výrobné kapacity nebudú schopné konkurovať zahraničným, alebo sa ich výstavba stane ekonomicky neudržateľnou.
Firma preto odporúča dočasné výnimky z ciel na kritické komponenty pre výstavbu fabrík, ako sú výrobné technológie, stavebné materiály, náhradné diely či suroviny. Cieľom je udržať domáci výrobný sektor životaschopný a atraktívny pre investorov.

Aj TSMC sa bojí o svoje projekty
Aby toho nebolo málo, svoje stanovisko poskytol aj najväčší výrobca polovodičov na svete – taiwanská fabrika TSMC. Varovala, že nové dovozné obmedzenia môžu ohroziť viaceré rozbehnuté projekty v USA, vrátane jej rozsiahlej investície v Arizone v hodnote 165-miliárd dolárov.
TSMC zároveň pripomenula, že pre veľké investičné rozhodnutia je predvídateľnosť legislatívneho a obchodného prostredia kľúčová, a zavedenie ciel môže narušiť ich dlhodobé plánovanie.