Donald Trump s ohľadom na viaceré okolité faktory rozhodol, že na Európsku úniu (EÚ) zatiaľ neuvalí mastné dovozné clo, ktorým pôvodne sledoval „strestanie“ bloku a zároveň podporu domácej ekonomiky. Pochopiteľne, mnohí tento krok vítajú, nakoľko predstavuje vytúžené uvoľnenie už tak vyostrených obchodných vzťahov medzi Európou a USA. Na túto skutočnosť okamžite zareagovali aj európske finančné trhy, píše denník Teraz.sk.
Akciové indexy sa viditeľne zotavili po predchádzajúcich stratách, pričom v pondelok (26. mája) zaznamenali výrazný rast. Najviac profitovali automobilky, výrobcovia luxusného tovaru a technologické firmy.
Paneurópsky akciový index Stoxx 600 sa v pondelok ráno do 9:10 SELČ zvýšil o 1 percento, čím nahradil piatkové straty, keď klesol o 0,9 percenta. Dôvodom pre predchádzajúci pokles bola obava z plánovaného zavedenia 50-percentného dovozného cla zo strany Spojených štátov, ktoré malo vstúpiť do platnosti 1. júna.
Neprehliadnite
Tieto obavy sa však cez víkend zmiernili. Po telefonáte amerického prezidenta Donalda Trumpa s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou došlo k dohode o odložení ciel do 9. júla. Tento krok okamžite upokojil trhy a vytvoril priestor pre oživenie európskych akcií.

Trump potešil hlavne automobilový sektor
Najvýraznejšie zisky si pripísali firmy pôsobiace v automobilovom sektore, ktorý patrí medzi najcitlivejšie na zmeny obchodných bariér.
Index zahŕňajúci výrobcov áut a autokomponentov vzrástol o 1,4 percenta. Z jednotlivých firiem sa darilo najmä nemeckým značkám. Konkrétne Mercedes-Benz si prilepšil o 2,1 percenta, BMW stúplo o 2 percentá a Volkswagen poskočil o 1,9 percenta. Tieto spoločnosti majú silnú exportnú orientáciu na americký trh, a preto na odklad ciel reagovali mimoriadne pozitívne.
Zadarilo sa luxusu aj technológiám
Ako sme spomenuli, nárast zaznamenali aj výrobcovia luxusného tovaru, pre ktorých je americký spotrebiteľský trh rovnako kľúčový. Akcie spoločností LVMH, Kering a Richemont stúpli v rozmedzí 1,5 percenta až 2,4 percenta. To naznačuje, že investori vnímajú odklad ciel ako signál zníženého rizika obmedzení pre luxusné značky, ktoré by mohli byť zasiahnuté prípadnými colnými opatreniami.
Technologický sektor si potom polepšil ešte výraznejšie. Technologické akcie v Európe zaznamenali rast o 1,9 percenta, čo je jeden z najvyšších denných prírastkov medzi jednotlivými odvetviami.
Napokon svoju pozíciu si zlepšil aj bankový sektor, kde akcie finančných inštitúcií vzrástli o 1,5 percenta. Rast v tomto segmente zvyčajne odzrkadľuje zlepšenú náladu investorov a stabilitu očakávanú na trhu v dôsledku zmiernenia obchodného napätia.

Trump zmenil postoj
Trump okrem telefonátu s predsedníčkou EK prezradil aj to, že čím skôr by malo dôjsť k stretnutiu vyjednávacích tímov, ktoré by spoločnými silami mali hľadať kompromis vyhovujúci obom stranám.
Krátko pred vyjadrením Trumpa uviedla Leyenová na sociálnej sieti X, že mala s americkým prezidentom „dobrý telefonát“. Dodala, že Európa je naďalej pripravená rokovať, aby sa dosiahla prijateľná dohoda. Vďaka odkladu uvalenia cla, má EÚ teraz čas do 9. júla. Predsedníčka tiež uviedla, že „EÚ a USA majú najdôležitejší a najužší obchodný vzťah na svete.“
Len krátko pred týmito radostrnými správami Trump tvrdil, že uvalí 50-percentné clá na tovar pochádzajúci z EÚ už od 1. júna. Toto rozhodnutie objasnil tým, že v rokovaniach s Bruselom vidí nedostatočný pokrok. Vtedy povedal, že nehľadá dohodu, pretože USA už dohodu predložili a je to 50 percent.
Ak by sa takéto clo skutočne zaviedlo, bol by to päťnásobok súčasného desaťpercentného cla, ktoré je uvalené na väčšinu produktov. Výnimkou sú automobily a hliník, ktoré podliehajú 25-percentnému clu.