Nové modely vizuálneho uvažovania od OpenAI sa v posledných týždňoch dostali do centra pozornosti. Všimlo si ich aj slovenské ministerstvo vnútra, ktoré v tejto súvislosti vydalo upozornenie. O čo ide? ChatGPT dokáže s presnosťou identifikovať miesto, ktoré sa nachádza na snímke, čo môže výrazne narušiť súkromie používateľov a zároveň otvoriť možnosti pre ľudí, ktorí majú nekalé úmysly.
Ako uvádza portál CyberNews, medzi používateľmi sa stal virálnym trend známy pod označením „obrátené hádanie polohy“. Používateľ nahrá fotografiu z baru, ulice, mestského parku a podobne a potom požiada ChatGPT, aby zistil, kde boli tieto fotografie nasnímané. ChatGPT je v odhade mimoriadne presný a netreba mu k tomu žiadne GPS ani EXIF údaje. Stačí mu vizuálny kontext. Zatiaľ ide len o nevinnú zábavu medzi používateľmi, no odborníci na bezpečnosť upozorňujú, že tieto schopnosti ChatGPT je možné zneužiť na sledovanie, takzvaný stalking, alebo na páchanie trestnej činnosti.
ChatGPT dokáže určiť polohu
Ako to funguje? Najnovší model ChatGPT o3 a o4-mini dokáže interpretovať obrázky, pričom sa nepozerá len na farby a objekty. Keďže tento model je schopný „myslieť“, orezáva, približuje, otáča a vyvodzuje závery z architektúry, označenia budov, jedálnych lístkov, značenia ulíc a podobne. Dokáže spustiť vyhľadávanie na internete, aby si overil, čo vidí a na základe toho vám poskytne pomerne presnú polohu, kde bola snímka zachytená. Odborníkov na bezpečnosť priam šokovalo, ako presný ChatGPT dokáže byť a to len na základe obrázka. Vedel odhadnúť napríklad presný názov reštaurácie alebo lokality, odkiaľ bola fotografia.
Ako sme naznačili, ľudia vnímajú túto funkciu ako zábavnú hru. Napríklad sa odfotia na dovolenke a potom pošlú fotku priateľom s otázkou, kde sa nachádzajú. Tí vďaka schopnostiam ChatGPT okamžite identifikujú miesto. Svetovo sa z toho stal trend, pretože hádanie miest sa stalo zábavou. Táto zábava má ale aj svoju temnú stránku. Na vystopovanie miesta už nemusíte byť expertom na digitálnu forenznú analýzu. Potrebujete iba najnovšiu verziu ChatGPT. Ako sme už viackrát podotkli, údaje, ktoré poskytuje ChatGPT, môžu byť zneužité, ak sa dostanú do nesprávnych rúk.
Narušenie súkromia jednotlivca
Ak napríklad verejne zdieľate na sociálnych sieťach (Instagram, Facebook, X atď.) svoje fotografie, niekto cudzí si ich môže stiahnuť, prípadne si z nich urobiť snímku obrazovku. Následne tieto fotografie nahrá do ChatGPT a získa všeobecnú polohu alebo v niektorých prípadoch aj konkrétnu polohu. Vďaka tomu vie, kadiaľ sa pohybujete, aké máte návyky, kam chodíte na obedy, aké kaviarne navštevujete a podobne. Nebezpečné to začína byť v momente, ak namiesto fotiek z verejných priestorov, zdieľate fotky zo svojho domu, školy alebo pracoviska. Ktokoľvek tak dokáže odhadnúť, kde bývate, študujete alebo pracujete.

Stránka Hoaxy a podvody Ministerstva vnútra SR v tejto súvislosti uviedla, že ktokoľvek bez vášho vedomia môže zistiť, kde sa nachádzate, alebo kam zvyknete pravidelne chodievať. Podvodníci môžu z tejto funkcie ChatGPT získať viac, ako si myslíte. Napríklad vás môžu osloviť falošné profily s podrobnými informáciami o mieste, kde ste boli, aby pôsobili dôveryhodne. Taktiež môžu AI použiť na vytváranie kontextových príbehov a manipuláciu. Rezort vnútra preto odporúča, aby ste zvážili, čo a kedy zdieľate. V statuse uvádza, že nemáte zdieľať fotografie priamo z miesta, kde sa nachádzate, ale treba počkať, kým opustíte aktuálnu polohu. Odporúča sa tiež orezávať fotografie, prípadne rozmazať pozadie, aby bola identifikácia ťažšia. Platí to najmä vtedy, ak sa na fotografii nachádzajú nápadné značky alebo prvky, ktoré sú ľahko rozpoznateľné. Ideálne je používať nástroje na úpravu fotiek, ktoré dokážu odstrániť vizuálne stopy.