Online svet je plný nástrah a teraz hackeri skúšajú nový trik, ako sa dostať do vášho mobilného zariadenia a obrať vás o peniaze. Medzi najnovšie hrozby v kybernetickom priestore patrí takzvané hackovanie obrazovky. Téme sa venoval portál Builtin.com.
Hackerské útoky majú rôzne podoby, od bežných phishingových e-mailov, cez sociálne inžinierstvo až po prelamovanie bezpečných hesiel. Vďaka schopnostiam umelej inteligencie navyše hackeri nemusia na svoje útoky vynakladať toľko úsilia, ako tomu bolo v minulosti. Teraz však prichádza na rad nová hrozba a tou je hackovanie obrazovky vášho zariadenia.
Hackovanie obrazovky
Ako vysvetľujú bezpečnostní experti, metóda hackovania obrazovky využíva elektromagnetické rušenie na spustenie bezkontaktných útokov. Hackeri sa zameriavajú najmú na smartfóny a tablety, pričom výsledok tejto metódy je, že hackeri môžu na vašom zariadení vykonávať falošné klepnutia alebo potiahnutia prstom po dotykovej obrazovke. A to všetko bez toho, aby mali vaše zariadenie na dosah ruky. Hackovanie obrazovky im umožňuje zariadenia odomykať, odpočúvať hovory alebo používať aplikácie.
To však nie je všetko a tu schopnosti tejto relatívne novej metódy nekončia. Hacker vie na diaľku do zariadenia nainštalovať špionážny softvér, taktiež vie používať prekrytia obrazovky alebo spúšťať útoky typu „man-in-the-middle“. Ide o metódu, pri ktorej hacker tajne zachytáva a potenciálne mení komunikáciu medzi dvoma stranami. Ide o reálnu hrozbu, ktorá ohrozuje veľké firmy, štátne inštitúcie alebo aj jednotlivcov.
Útok je veľmi nenápadný
Hrozba hackovania obrazovky je mimoriadne nebezpečná. Používateľ totižto často netuší, že sa stal obeťou útoku. Ako to funguje? Už v úvode sme naznačili, že hackeri používajú elektromagnetické rušenie. Vďaka elektromagnetickým vlnám zariadenie oklamú a presvedčia ho, že v skutočnosti ide o ľudské dotyky. Stačí, že hacker sedí vo vašej blízkosti, napríklad v kaviarni, knižnici, vo verejnej doprave a podobne. Bezpečnostní experti spustili takýto útok a bez problém ovládali až deväť smartfónov, ktoré boli v dosahu.
Nakoľko hacker môže zariadenie prakticky ovládať, v smartfóne dokáže narobiť veľa škody. Môže namiesto vás odosielať správy, otvárať aplikácie, meniť nastavenia mobilu alebo inštalovať dodatočný škodlivý softvér. A to všetko bez toho, aby sa vášho zariadenia fyzicky dotýkal. Hackovanie obrazovky mu otvorí brány k vašim citlivým údajom, napríklad heslám, osobným správam a podobne. A keďže je útok bezkontaktný a nenápadný, je veľmi ťažké odhaliť ho.

Čo si všímať?
Zbystriť pozornosť by ste mali najmä vtedy, ak si všimnete, že vaše zariadenie sa zamyká a odomyká bez toho, aby ste sa ho dotkli. Taktiež ak otvára náhodné webové stránky, spúšťa aplikácie alebo píše do vyhľadávacieho poľa bez vášho pričinenia. Toto môže signalizovať viac ako len chybu zariadenia. Ak zbadáte akékoľvek zmeny na obrazovke bez vášho fyzického dotyku, zrejme ste sa stali obeťou premysleného hackerského útoku.
Ako dopĺňa portál Builtin.com, hackeri sa tiež často pokúšajú vytvoriť škodlivé pripojenie. Napríklad sa môžu pripojiť k napadnutým Wi-Fi sieťam alebo spárovať vaše zariadenie s neznámym zariadením prostredníctvom Bluetooth. Sledujte preto aj nezvyčajnú aktivitu Bluetooth a Wi-Fi pripojenia, ktorá môže byť varovným signálom, že vaše zariadenie bolo napadnuté. Ako sme už uviedli, pre takýto typ útoku je nutné, aby bol hacker vo vašej blízkosti. Elektromagnetické vlny sa šíria len do určitej vzdialenosti, takže k útoku môže dôjsť hlavne vo verejnom priestore.