Dlhoroční vodiči mohli nadobudnúť pocit, že pravidlá cestnej premávky majú v malíčku. Existujú však chyby, ktoré robí až deväť z desiatich vodičov, a tieto prehrešky vedú k pokute. Hoci si myslíte, že sa držíte pravidiel, niektoré návyky za volantom sú v rozpore so zákonom. Aké sú časté chyby vodičov, o ktorých netušia, že im za ne hrozí pokuta? Téme sa venoval motoristický portál Autoviny.sk.
Väčšinou ide o chyby, o ktorých si vodiči myslia, že im budú prepáčené. No ak stretnete nekompromisného policajta, pokuta je viac menej istá. K týmto chybám patrí napríklad zastavenie vozidla menej ako päť metrov od priechodu pre chodcov.
Chyby za volantom
Parkovanie alebo zastavenie bližšie ako päť metrov pred priechodom (v smere jazdy) je podľa cestného zákona zakázané. A hoci sa tu zdržíte iba chvíľu, ak si polícia váš priestupok všimne, na mieste môžete byť pokutovaní sumou 50 eur. V správnom konaní to môže byť ešte viac. Problémom je tiež používanie hmlových svetiel v nesprávnych situáciách. Hmlovky sa majú používať len pri výrazne zníženej viditeľnosti. Bežná hmla alebo dážď nie sú dôvodom na ich zapínanie. Zneužívanie hmlových svetiel môže viesť k pokute vo výške 30 eur. Ich nesprávnym používaním totižto oslepujete ostatných vodičov.
Neprehliadnite
O tom, že mobil za volant nepatrí, vodiči vedia. No mylne si myslia, že keď stoja na semafore a čakajú na zelenú, vtedy si môžu vybavovať telefonáty. Nie je to tak a hrozí pokuta až do výšky 100 eur na mieste. Platí, že pokiaľ motor beží a nie ste mimo cestnej premávky (napr. na krajnici), ide o priestupok. Pozor by ste si mali dať aj na zlé státie na jednosmerke. Aj v jednosmernej ulici je nutné stáť pri pravom okraji vozovky a výnimky sú ojedinelé. Státie na ľavej strane sa môže považovať za nesprávne parkovanie, za ktoré hrozí bloková pokuta.

Ďalšie časté prehrešky vodičov
Ak odbočujete mimo križovatku, smerovka je povinná. Platí to aj vtedy, ak odbočujete na parkovisko alebo čerpaciu stanicu. Niektorí vodiči ale na smerovky zabúdajú a potom sa čudujú, za čo dostali pokutu. Ak nesignalizujete, že odbočujete, pre ostatných účastníkov cestnej premávky to môže byť mätúce a navyše môžete spôsobiť kolíziu. Ďalším častým prehreškom je nezastavenie pred značkou STOP, aj keď žiadne iné vozidlo nejde. Značka STOP ale znamená, že musíte úplne zastaviť, nie len spomaliť. Ak prejdete bez zastavenia, vaša peňaženka môže byť ľahšia o 60 až 100 eur.
Za priestupok sa považuje tiež zbytočné trúbenie mimo nebezpečenstva. Klaksón môžete použiť len v situáciách, ktoré predstavujú bezprostredné ohrozenie. Trúbenie „len tak“ je v očiach policajtov priestupkom. Pozor by ste si mali dať aj na zastavenie v križovatke kvôli dopravnej zápche. Ak už vojdete do križovatky a nestihnete z nej odísť kvôli kolóne, blokujete premávku. Aj toto je priestupok, za ktorý vám môže byť uložená pokuta. Do križovatky teda vstupujte len vtedy, ak viete, že z nej stihnete odísť.
Držte sa pravidiel cestnej premávky
V prípade, že sa chcete otočiť alebo cúvať, nikdy nevstupujte do zákazu vjazdu. Značka zákazu vjazdu pltí vždy a to aj v prípadoch, ak sa chcete len otočiť, aby ste zmenili smer jazdy. Polícia vám môže udeliť pokutu, ktorá sa vyšplhá do sumy 150 eur. Veľkým prehreškom je aj jazda bez platnej STK/EK. To, že ste si ukončenie platnosti nevšimli, vás neospravedlňuje. Jazda s neplatnou STK vás môže stáť až 330 eur. V tom horšom prípade vám zadržia technický preukaz. Ako sme si ukázali, ide o bežné priestupky, ktoré na cestách robí mnoho vodičov. To neznamená, že ak tieto priestupky robia ostatní, musíte ich robiť aj vy. Pri dodržiavaní pravidiel cestnej premávky neohrozíte seba ani ostatných vodičov a navyše ušetríte svoju peňaženku.