Ak ste majiteľom elektromobilu, mali by ste venovať zvýšenú pozornosť batérii, ktorá je jedným z najhlavnejších komponentov EV. Stav batérie ovplyvní dojazd auta, ale taktiež jeho hodnotu, ak sa ho rozhodnete časom predať. Vďaka správnej starostlivosti môžete jej životnosť predĺžiť aj o niekoľko rokov. Zároveň si znížite prevádzkové náklady a budete pociťovať vyšší komfort počas jazdy. Téme ako predĺžiť životnosť batérie elektromobilu sa venoval motoristický portál Autoviny.sk.
Stav batérie má vplyv na používanie elektromobilu a ak je príliš degradovaná, už nebudete mať takú radosť z jazdy. Batéria, ktorej životnosť sa blíži ku koncu, vás môže nechať štichu a niekde uprostred cesty, kde nebudete mať prístup k nabíjačke. Ak ale budete dodržiavať zopár jednoduchých rád, týmto nepríjemným situáciám sa môžete vyhnúť. Batéria EV vám bude slúžiť dlhšie a efektívnejšie. Čo teda robiť?
EV nabíjajte šetrne
Vplyv na stav batérie má spôsob, akým elektromobil nabíjate. Ideálne je nenabíjať na 100 percent a zároveň nevybíjať na 0 percent. Podobne ako pri smartfónoch, aj tu platí, že za optimálne hodnoty sa považuje od 20 do 80 percent. Plné nabitie alebo úplné vybitie je pre batériu zaťažujúce a zrýchľuje jej degradáciu. Obmedziť by ste mali rýchle nabíjanie (DC), pretože toto nabíjanie generuje viac tepla. DC nabíjanie sa neodporúča používať denne, ale skôr len pri špecifických situáciách, napríklad ak ste na dlhej ceste. A hoci vám rýchle nabíjanie ušetrí čas, z dlhodobého hľadiska sa batéria vášho EV nepoteší. Vždy keď je to možné, použite klasické AC nabíjanie.
Vyhýbajte sa extrémnym teplotám
Vplyv na batériu elektromobilu majú aj extrémne teploty. Platí to v lete i zime. Dlhodobé parkovanie vonku na priamom slnku alebo v mraze nie je ideálne. Ak máte možnosť, parkujte v garáži alebo aspoň v tieni počas letných mesiacov. Príliš vysoké aj príliš nízke teploty batérii nesvedčia a môžu urýchliť stratu jej kapacity a znížiť životnosť. Ako uvádzajú Autoviny.sk, niektoré moderné elektrické vozidlá majú funkciu predhriatia alebo predchladenia interiéru počas nabíjania. Tým sa šetrí energia batérie počas samotnej jazdy a zároveň sa predlžuje jej životnosť.
Jazdite pravidelne a šetrne
Batéria nemá rada, keď je elektromobil príliš dlho odstavený a nepoužíva sa. Platí to najmä pri vysokom alebo nízkom nabití. Aj krátke jazdy pomôžu batérii udržať aktívny chemický stav. Platí tiež, že auto by ste nemali nechávať dlhodobo plne nabité alebo úplne vybité. Ak sa napríklad chystáte na dovolenku, nechajte batériu nabitú na 50 percent. Počas jazdy dbajte na optimálny spôsob jazdenia. To znamená, že plynulá jazda je pre batériu šetrnejšia než napríklad agresívne zrýchľovanie alebo prudké brzdenie. Pri brzdení pomáha rekuperácia energie dobíjať batériu a šetriť jej kapacitu.
Pravidelne aktualizujte softvér
Softvér elektrického vozidla by ste mali udržiavať aktuálny, pretože výrobcovia často vydávajú aktualizácie, ktoré môžu zlepšiť napríklad efektívnosť chladenia a nabíjania batérie. Nezabúdajte ani na pravidelné servisné prehliadky, vďaka ktorým včas odhalíte prípadné problémy s batériou alebo iným dôležitým komponentom.

Používajte plánovač nabíjania
Mnohé elektromobily majú rôzne „vychytávky“, ktoré vám uľahčia správu batérie. Napríklad umožňujú nastaviť plán nabíjania, aby bolo vozidlo nabité krátko predtým, než vyrazíte na cestu. Batéria nebude zbytočne vystavená vysokému napätiu, čo môže znížiť jej opotrebovanie. Plánované nabíjanie vám dokáže ušetriť aj peniaze za energie, pretože takto dokážete využiť výhodnejšie tarify za elektrinu. Znížite si tým prevádzkové náklady na elektromobil a zároveň pozitívne ovplyvníte kondíciu batérie. Degradácia batérie je však prirodzený proces a raz k nej dôjde. Týmito krokmi ale môžete proces spomaliť a životnosť batérie elektromobilu výrazne predĺžiť.