Na Slovensku stúpol výskyt pásomnice líščej, ktorá ohrozuje aj zdravie človeka. Ochorenie je okrem iného zákerné v tom, že sa roky nemusí prejaviť. Jedinec preto nevie, že je nakazený. Ako informoval spravodajský portál STVR, parazit postihuje ľudskú pečeň a ide o veľmi závažné ochorenie.
Pásomnica líščia nie je novým ochorením, avšak v posledných rokoch začal stúpať jej výskyt. Najvyšší je v okresoch na severe Slovenska, pričom ako naznačuje názov, tento drobný parazit sa vyskytuje v čreve líšok. Do prostredia sa cez ich trus dostávajú voľným okom neviditeľné vajíčka, ktoré sú pre človeka vysoko infekčné. Nákaza potom prebehne náhodnou konzumáciou týchto vajíčok.
Pásomnica líščia je na vzostupe
Alveolárna echinokokóza je závažné ochorenie pečene, ktoré spôsobuje pásomnica líščia. Ako sme naznačili, človek sa môže nakaziť, ak náhodne skonzumuje líščí trus obsahujúci vajíčka. Preto je riziková konzumácia niečoho, čo prišlo do kontaktu s pôdou. To môže byť napríklad neumyté ovocie alebo zelenina. Rizikové je taktiež nedostatočné umývanie rúk po práci s pôdou. Po nakazení sa krvným obehom cez tenké črevo dostane do pečene človeka malá larva. Ochorenie je zákerné v tom, že inkubačná doba je príliš dlhá, a tak človek vôbec nemusí tušiť o tom, že je nakazený. Ako spresnila parazitologička z Parazitologického ústavu SAV Daniela Antolová, inkubačná doba ochorenia je päť až desať rokov. Pacienti navyše dlhé roky nemajú žiadne príznaky, ale pri odbere krvi im môže lekár zistiť protilátky proti echynokokóze.
Ochorenie podobné zhubnému nádoru
Ochorenie máva miernejší aj vážnejší priebeh a môžu ho odhaliť aj zobrazovacie techniky. Vedúci lekár Centra echinokokózy Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica Martin Sirotňák priblížil, že sa správa podobne ako zhubný nádor. Deštruuje žlčové cesty alebo cievne štruktúry, čo má za následok, že pacient zlyháva hepatálne alebo má iné závažné komplikácie.
Ochorenie sa lieči antiparazitikami, prípadne čiastočným odstránením pečene. Tie najzávažnejšie prípady si vyžadujú až transplantáciu pečene. Ako upozorňujú lekári, prípady každoročne narastajú za čo môže najmä premnoženie líščej populácie a tiež klimatické zmeny. Ako sme už spomenuli vyššie v článku, prevenciou pred echinikokózou je dôkladné umývanie rúk a tiež umývanie ovocia a zeleniny.