Hoci je doba lockdownov už za nami, štát stále cíti potrebu rozoberať udalosti, ku ktorým došlo alebo dochádza v spojitosti s ochorením COVID-19. A dokazujú to aj udalosti z 23. apríla – vláda poverila ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby okamžite požiadal Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV) o vypracovanie komplexnej správy s kvantitatívnou analýzou vybraných vakcín proti ochoreniu COVID-19. Informujú o tom Správy STVR.
Konkrétne má ísť o retenčné šarže vakcín, ktoré boli použité na očkovanie obyvateľstva. Cieľom analýzy je zistiť prítomnosť DNA a iných kľúčových látok. Súčasťou zadania pre SAV je aj vypracovanie znaleckého a expertného posudku, ktorý by zhodnotil možný vplyv týchto látok na ľudské zdravie.
Kým nebude táto správa k dispozícii, minister zdravotníctva má podľa rozhodnutia vlády pozastaviť akékoľvek ďalšie odbery vakcín proti COVID-19. Tento krok pritom vychádza priamo z návrhu premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Štát už nemá trpezlivosť. Chce výsledky
Zároveň vláda uložila Petrovi Kotlárovi, splnomocnencovi pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19, povinnosť predložiť do 30. júna správu o výsledkoch svojej činnosti. Táto správa má obsahovať zhodnotenie celého procesu riadenia pandémie, vrátane identifikácie možných pochybení a efektivity využitia zdrojov.
Koaličná strana Hlas-SD s uvedeným postupom súhlasí. Pred rokovaním vlády to potvrdil aj minister školstva a podpredseda Hlasu-SD Tomáš Drucker. Strana nepovažuje vypracovanie analýzy za plytvanie finančnými prostriedkami a zároveň vyzýva splnomocnenca Kotlára, aby dodržal termín na predloženie správy. V prípade, že by k tomu nedošlo, strana bude žiadať jeho odvolanie z funkcie. Podľa nej má Kotlár povinnosť zhodnotiť celý pandemický manažment, vrátane pochybení, ktoré mohli nastať, no doposiaľ túto úlohu nesplnil.
K záležitosti sa vyjadril aj Samuel Migaľ, minister investícií. Návrhu poveriť SAV vypracovaním analýzy ohľadne vakcín vyjadril jasnú podporu. Dodal však, že podrobnejšie sa tejto téme venovať nebude, teda aspoň dovtedy, kým nebudú známe výsledky odborného skúmania. Tiež uviedol, že ako osoba, ktorá podstúpila trojnásobné očkovanie proti COVID-19, má dôveru vo vdeu a samotný očkovací proces.
Stojí za zmienku, že Fico ešte v utorok (22. apríla) prostredníctvom videa na sociálnej sieti informoval verejnosť o pláne poveriť SAV vykonaním kvantitatívnej analýzy vakcín. Odvolal sa pritom na posudok zahraničného registrovaného znalca, ktorý upozornil na prítomnosť vysokých koncentrácií DNA a iných látok vo vakcínach používaných na území Slovenska.
Podľa posudku tieto látky neboli uvedené v oficiálnej dokumentácii výrobcu, pričom premiér označil nereagovanie na tieto zistenia za extrémne nezodpovedné. Zároveň zdôraznil, že takéto odborné posúdenie môže uskutočniť výhradne SAV a jej špecializované pracoviská, ktoré disponujú potrebným vedeckým a technickým zázemím na vykonanie analýz tohto rozsahu a odbornosti.
Kotlár vyzval štát, aby zakázal mRNA vakcíny
Rozhodnutie uložiť SAV úlohu vypracovať dôkladnú analýzu vo vakcínach prichádza len nedlho po tom, čo Peter Kotlár vyzval premiéra Fica, aby Slovensko okamžite zastavilo očkovanie proti COVID-19, konkrétne vakcínami založenými na technológií mRNA. Vysvetlil, že fungujú na princípe distribúcie pomocou nanotechnológií, čo môže predstavovať vážne riziká.
Kotlár v rámci konferencie začiatkom mesiaca zopakoval svoje tvrdenia, že všetky doposiaľ testované šarže mRNA vakcín vykazujú schopnosť ovplyvňovať ľudskú DNA. Dodal, že takéto zásahy do genetickej informácie človeka môžu viesť k vzniku vážnych ochorení. Neposkytol však žiadne konkrétne vedecké dôkazy, ktoré by jeho tvrdenia dokazovali.

Ďalej zdôraznil, že jeho výzva na zastavenie očkovania sa týka najmä detí, ktorých zdravie je podľa neho v dôsledku pokračujúceho očkovania ohrozené. Okrem toho kritizoval prácu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) – vyčíta mu, že si neplní svoje kontrolné a dozorné povinnosti. Tento ústav podľa Kotlára „nekontroluje vôbec nič“, a teda si neplní svoju základnú úlohu, čiže dohliadanie na kvalitu a bezpečnosť liekov a vakcín.
Vo svojom vystúpení zároveň avizoval, že ak by bol v pozícii ministra zdravotníctva, Slovensko by okamžite vystúpilo zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Kritizoval potom aj pripravovanú pandemickú dohodu, ktorá sa v súčasnosti rieši na úrovni medzinárodného práva, pričom uviedol, že pokiaľ bude pôsobiť vo funkcii splnomocnenca, bude jej ratifikáciu aktívne odmietať.