Hmyz v potravinách je od 10. februára 2025 realitou, nakoľko túto surovinu schválila Európska únia. Pridávanie do potravín však podlieha prísnym pravidlám a je nutné, aby bol hmyz pred pridaním ošetrený UV žiarením. Teraz sa črtá nová potravina, ktorú by mohli ľudia v budúcnosti konzumovať. O čo ide?
Portál BGR.com informoval, že vedci prišli na to, ako zmeniť kvety pomocou ultrazvuku na jedlo. Kvety by sa tak v budúcnosti mohli stať nielen okrasným prvkom, ale aj udržateľným zdrojom potravy.
Kvety ako udržateľná potrava
Kvetmi sa často obdarúva oslávenec a rozdávajú sa pri rôznych príležitostiach, či už sú to narodeniny, meniny alebo akékoľvek významné udalosti. Po tom, čo zvednú, však často skončia v koši. Nová štúdia, ktorú viedol Ananda Mohan, ale skúma, ako premeniť tieto kvety na hodnotné zložky potravín. Pri používaní kvetov na výrobu potravín však vedci stoja pred jednou z veľkých výziev. A tým je vysoký obsah vlhkosti. Toto sťažuje skladovanie aj prepravu kvetov. Tradičné spôsoby sušenia – sušenie horúcim vzduchu – sa pri výrobe jedla ukazuje ako problematické. Kvety totižto takýmto sušením strácajú farbu a znižuje sa aj ich celková kvalita. Preto vedci navrhli, aby sa použila ultrazvuková technológia.
Ošetrenie ultrazvukom
Ultrazvuk nie je v potravinárstve neznámou technológiou a bežne sa používa na zlepšenie textúry. Taktiež predlžuje trvanlivosť potravín a napomáha k zachovaniu ich výživových hodnôt. Vo vyššie spomínanej štúdii vedci použili ultrazvukové vlny na generovanie tepla. To pomohlo kvety efektívne sušiť a zároveň zachovať ich farbu aj prospešné zlúčeniny. Okrem konzervácie má ultrazvuk i ďalšiu vlastnosť, a síce, že v kvetoch zachováva cenné živiny. Mnohé jedlé kvety obsahujú antioxidanty, bielkoviny a vitamíny, ktoré možno použiť ako prírodné prísady do potravín. Vedci napríklad zistili, že ruže obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú predĺžiť trvanlivosť hovädzieho mäsa, čím znižujú plytvanie potravinami.

Výživové hodnoty kvetov
Vedci taktiež prišli na to, že niektoré kvety, napríklad kvety brokolice, sú prirodzene bohaté na bielkoviny a viaceré vitamíny. To z nich robí potenciálnu zložku obilnín a iných potravín. Využitie našli aj pri kvetoch ibišteka. Tieto kvety môžu slúžiť ako prírodné farbivo, prípadne môžu byť spracované na prírodné potravinové obaly. Vedúci štúdie Mohan verí, že tento doposiaľ nevyužitý zdroj by mohol v budúcnosti oživiť potravinársky priemysel a priniesť pozitívne zmeny. Kvety podľa jeho slov ponúkajú udržateľnosť a výživu v jednom. Dodal, že študenti v jeho laboratóriu už začali experimentovať s novými spôsobmi, ako integrovať kvety do výroby potravín.