TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Z každého auta môže byť rýchlostný radar. Automobilka má patent, ktorý aj z vášho auta spraví udavača
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Z každého auta môže byť rýchlostný radar. Automobilka má patent, ktorý aj z vášho auta spraví udavača

Automobilka má patent, ktorý kameru vo vašom aute premení na rýchlostný radar. Ľuďom sa to nepáči.

Posledná aktualizácia: 11. augusta 2024 6:46
Lukáš Zachar
Publikované 11. augusta 2024
Zdieľať
2 min
Zdroj: Depositphotos / Polizei Berlin (X)
Zdieľať
V skratke
  • Ford má šialený patent
  • Z každého auta je schopný spraviť rýchlostnú kameru
  • Prekročenie rýchlosti okamžite hlási príslušným úradom

Americká automobilka Ford nedávno podala patentovú prihlášku na systém, ktorý by mohol premeniť každé vozidlo na mobilný radar na meranie rýchlosti a hlásiť prekročenia rýchlosti priamo úradom, píše Motor Authority. Inovácia by mohla významne ovplyvniť spôsob, akým sa sleduje dodržiavanie dopravných predpisov na cestách. Patent, označený číslom US20240239352A1, bol podaný už v januári 2023, ale verejnosť o ňom bola informovaná až v júli 2024.

Ako systém funguje

Podľa dokumentácie patentu by systém využíval palubné kamery na identifikáciu vozidiel, ktoré prekračujú rýchlostné limity. To by v podstate znamenalo, že každé auto by sa mohlo stať nástrojom na sledovanie rýchlosti ostatných účastníkov premávky. Ak by systém zaznamenal prekročenie rýchlosti, automaticky by to mohlo byť nahlásené príslušným úradom.

Potenciálne použitie

Ford uviedol, že táto technológia je primárne určená pre policajné vozidlá, čo by mohlo zjednodušiť ich prácu a ušetriť pracovné sily. V Spojených štátoch je Ford hlavným dodávateľom vozidiel pre políciu, a preto by implementácia tejto technológie mohla priniesť významné výhody.

Neprehliadnite

Xiaomi bol udelený ďalší patent na skladací smartfón. Ponúkne pomerne netradičný dizajn
reproduktor
Huawei môže pracovať na novom inteligentnom reproduktore
POZOR, auto, zima
Máte ho v aute aj vy? Toto nenápadné tlačidlo v zime ušetrí desiatky minút trápenia

Technológia však vyvoláva aj otázky týkajúce sa ochrany súkromia a kontinuálneho sledovania. Použitie systému v súkromných vozidlách by mohlo vyžadovať právny rámec, ktorý by umožnil jeho zavedenie a reguláciu.

Snáď ostane len na papieri

Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky patenty sa dostanú do praxe. Mnohé firmy, vrátane Fordu, podávajú patentové prihlášky na rôzne technológie, ktoré sa nakoniec nemusia realizovať. Často ide o ochranu pred konkurenciou alebo zabezpečenie možnosti speňažiť patenty, ak by niekto iný chcel na trh dostať podobné riešenie. V prípade tohto systému by dodatočné náklady na inštaláciu do súkromných vozidiel nemuseli byť pre zákazníkov finančne výhodné, čo znižuje pravdepodobnosť jeho masového rozšírenia.

Ford tiež experimentuje s ďalšími inováciami, ako je nočný režim jazdy, ktorý by obmedzil rýchlosť vozidla v noci. Takéto inovácie ukazujú, že automobilka neustále hľadá nové spôsoby, ako zlepšiť bezpečnosť a efektivitu svojich vozidiel.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Okopírovať ju nevie ani Čína: Celý digitálny svet závisí od strojov jedinej európskej firmy ASML
8. marca 2026
Samsung Galaxy S26, S26+, S26 Ultra
Exynos 2600 vs. Snapdragon 8 Elite Gen 5: Ktorá verzia Samsung Galaxy S26 má viac výkonu?
6. marca 2026
peniaze, bankovky, mince, euro, DPH, daň
Ako získať z daňového priznania maximum: Tieto odpočty na rodinu a hypotéku vám vrátia tisíce eur
8. marca 2026
MacBook Neo
MacBook Neo za 699 € má jediný cieľ, a to zničiť lacné Windows notebooky. Analytici tvrdia, že sa to môže podariť
8. marca 2026

Najnovšie články

  • Honor Magic8 Pro na Slovensku: 200 Mpx foťák, mamutí výkon, 6 270 mAh batéria a zľava 100 €
  • EÚ chystá prísne pravidlá: Dotácie na elektromobily chce viazať na pôvod komponentov
  • Xiaomi chystá zabijaka MacBook Air. Nový Book Air má vážiť len 1 kg, ponúkne špičkový výkon a 1 TB úložiska
  • Vaše smart hodinky a slúchadlá sú plné baktérií. Ako často a čím ich treba čistiť? (NÁVOD)
  • Máte starší iPhone? Čínski a ruskí hackeri cez nový vírus kradnú peniaze (ako sa brániť)

Bude sa vám páčiť

Obrázok vygenerovaný umelou inteligenciou Gemini

Honor si patentoval „quad-fold“. Telefón sa skladá na 4-krát, pripomína origami

8. marca 2026
Rýchlostný radar, meranie rýchlosti, fotoradar, kamery

Pokuta za prekročenie rýchlosti? Ak mrzne, podľa právnika nemusíte platiť

20. februára 2026
Facebook, Meta

Facebook chce, aby ste pridávali príspevky aj po smrti. Dal si patentovať technológiu

19. februára 2026
Semafor

Je účinnejší než radar: Prvé obce proti vodičom nasadili nový typ semaforu

15. februára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?