Nástupca minuloročného Xiaomi 12 Pro je tu. Po niekoľkých mesiacoch od uvedenia na domácom, čínskom trhu, prichádza Xiaomi 13 Pro aj na Slovensko. Tak, ako sa od vlajkovej lode pre rok 2023 očakáva, nabitá je od hlavy po päty špičkovými komponentami, ktoré tento rok predstavujú oveľa väčšie a hlavne zmysluplnejšie vylepšenie, než v minulosti. V útrobách novinky sa nachádza absolútne monštrum medzi procesormi – Snapdragon 8 Gen 2, extrémne rýchla operačná pamäť LPDDR5X a svižné úložisko UFS 4.0. Keď si túto výbavu skombinujete s 256 GB úložiskom a 12 GB operačnej pamäte RAM, získate solídny základ, na ktorom je radosť stavať.

No a presne to v Xiaomi spravili. Vlajková loď, aspoň do uvedenia modelu s prívlastkom Ultra, od ktorého nás podľa všetkého delí aspoň pár mesiacov, okrem čistého výkonu pridáva aj špičkové fotoaparáty s podpisom nemeckých špecialistov na fotografie zo spoločnosti Leica. Základom fotovýbavy je opäť 1-palcový senzor Sony IMX989, ktorý síce nie je úplne nový, no stále patrí medzi najkvalitnejšie senzory na trhu. Okrem toho budete mať k dispozícii aj nový 50 Mpx zoom senzor s plávajúcou konštrukciou objektívu, ktorý dokáže zaostriť na vzdialenosť od 10 cm do nekonečna.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Xiaomi 13 Pro: Špecifikácia

Xiaomi 13 ProŠpecifikácia
Displej6,73-palcový LTPO OLED 1200 nitov (max 1900) 120 Hz, Dolby Vision, HDR10+ 3200 x 1440 pixelov
ProcesorQualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Adreno 740
Pamäť256 GB (UFS 4.0)
Úložisko12 GB LPDDR5X
FotoaparátyHlavný: 50,3 Mpx (f/1.9) IMX989 3x zoom: 50 Mpx (f/2.0) Ultraširokouhlý: 50 Mpx (f/2.2) Selfie: 32 Mpx (f/2.0)
Batéria4 820 mAh
Nabíjanie120 W HyperCharge (káblové) 50 W bezdrôtové turbo nabíjanie 10 W reverzné bezdrôtové nabíjanie
Rozmery a hmotnosť162,9 mm x 74,6 mm x 8,38 mm, 229 gramov
Operačný systémAndroid 13, MIUI 14
KonektivitaDual SIM, Wi-Fi 7, NFC, Bluetooth 5.3, 5G
Cena1 299 €

Balenie

Xiaomi, na rozdiel od konkurencie, opäť predáva 13 Pro v „plnotučnom“ balení. To znamená, že okrem telefónu a kábla si v krabičke nájdete aj veľkú 120 W nabíjačku, ktorú tak nemusíte kupovať zvlášť. Okrem nabíjačky sa v balení nachádza USB A do USB C kábel, dokumentácia a minimálne v nami testovanom kuse aj priehľadné puzdro.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Xiaomi 13 Pro: Dizajn

Xiaomi 13 Pro sa na Slovensku bude predávať len v jednom prevedení a v jednej konfigurácii. Záujemcovia sa budú musieť uspokojiť s čiernym prevedením s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom. Na test síce máme 512 GB verziu, táto ale na Slovensku dostupná nebude.

Každopádne, konštrukcia zariadenia pôsobí skutočne elegantne a čo je pre azda každého výrobcu nutné – je rozlíšiteľná od zvyšku. Keramická čierna má na zadnej strane zrkadlový finiš, ktorý je mimoriadnym lapačom odtlačkov prstov. V tomto prípade to až tak nevadí, keďže telefón môžete utrieť výrazne jednoduchšie, než iné telefóny.

Zlieva sa do veľkého fotomodulu

Xiaomi zvolil podobné riešenie ako Samsung ešte pri modeli Galaxy A52. Zadná strana je vytvarovaná tak, aby hladko prešla rovno do fotomodulu. Pri utieraní tak naraz okrem zadného krytu vyčistíte aj fotoaparáty. Je škoda, že podobné riešenie nepoužíva väčšina výrobcov, je totiž najpraktickejšie.

Zariadenie má na vrchnej strane 2 mikrofóny, IR blaster a reproduktor, na pravej ovládacie tlačidlá pre hlasitosť a tlačidlo pre vypnutie/zapnutie a na spodnej strane zas nájdete SIM slot, USB C port, ďalší mikrofón a reproduktor. Ľavá strana je úplne prázdna.

Prednej strane dominuje krásny OLED panel, ktorý je vo vrchnej časti prerušený kruhovým výrezom pre selfie fotoaparát. Spomeniem ešte označenie Leica na fotomodule, pod ktorým nájdete názov použitej technológie – Vario-Summicron 1:1.9-2.2/14-75 ASPH.

Telefón je vďaka certifikácii IP68 štandardne odolný voči prachu a vode. Z prednej aj zadnej strany ho chráni vrstva krycieho skla Corning Gorilla Glass Victus. Bohužiaľ, nejde o úplne najnovšiu generáciu tohto skla, tú nájdete len pri smartfónoch radu Galaxy S23.

Pre slovenských zákazníkov si Xiaomi pripravilo jedno veľmi milé prekvapenie. Ak sa vám stane nehoda a telefón vám spadne a rozbije sa mu napríklad displej alebo niečo iné, čo nespadá do záručných opráv, vy zaplatíte len za súčiastku a Xiaomi pokryje náklady na prácu.  

Displej

Displej jednoznačne patrí medzi tie silnejšie stránky na novom Xiaomi 13 Pro. Jeho 6,73-palcový LTPO AMOLED panel je po bokoch mierne zakrivený, vďaka čomu sa používa príjemne. Nejde pritom o príliš ostré zakrivenie, porovnateľné je napríklad s Galaxy S23 Ultra.

Displej dokáže meniť obnovaciu frekvenciu v rozmedzí od 1 Hz až do 120 Hz, čo znamená, že panel dokáže výrazným spôsobom obmedziť množstvo spotrebovanej energie a tým predĺžiť výdrž batérie.

Xiaomi hovorí, že displej dokáže dosiahnuť jas až 1 200 nitov, pričom maximálny jas displeja (biela farba v malom okne) dosahuje ohromných 1 900 nitov. Hoc špecializované zariadenie na meranie výšky jasu v redakcii zatiaľ nemáme, tomuto tvrdeniu verím. Zjavné je to napríklad z toho, ako displeja vyzerá na priamom slnku, kde musí jas zvýšiť na maximálnu úroveň, aby ste naň videli. No a skutočne, aj na priamom slnku som na 13 Pro nemal problém prečítať čokoľvek.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Xiaomi 13 Pro: Softvér

Xiaomi 13 Pro prichádza s predinštalovaným Android 13, ktorý prekrýva najnovší MIUI 14. Nami testovaný model mal nainštalovanú bezpečnostnú záplatu k 1. decembru 2022, no predpokladám, že toto sa ešte do oficiálneho uvedenia na trh zmení.

Používateľský zážitok z MIUI 14 je veľmi podobný ako pri iných Xiaomi zariadeniach. Firma si dáva záležať, aby bol zážitok konzistentný naprieč portfóliom a inak tomu nie je ani pri Xiaomi 13 Pro. K dispozícii máte všetky známe aj menej známe funkcie a spoľahnúť sa samozrejme môžete aj na rýchlu odozvu. Plynulosť a rýchlosť animácií síce nie je na úrovni One UI 5.1 od Samsungu, no stále patrí do najvyššej ligy. Inými slovami – budete nadšení.

Veľmi dobrou správou pre potenciálnych záujemcov je aj fakt, že Xiaomi garantuje 3 generácie aktualizácií operačného systému Android a až 5 rokov bezpečnostných aktualizácií. To znamená, že keď si kúpite Xiaomi 13 Pro, telefón získa poslednú aktualizáciu na Android 16 a chránený bude až do začiatku roka 2028. Veľmi slušné a som veľmi rád, že sa k podobne prozákazníckej mentalite pridáva ďalší výrobca.

Medzi ďalšie softvérové vychytávky napríklad patrí 6-mesačná skúška Google One s kapacitou 2 TB či 6-mesačná skúška YouTube Premium, ktoré inak stojí 10 € mesačne.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Xiaomi 13 Pro: Fotoaparáty

Čo sa fotoaparátov týka, tam Xiaomi nespravilo až tak veľké zmeny, ako by som možno čakal. Na prednej strane stále nájdeme 32 Mpx selfie fotoaparát schopný natáčať vo Full HD rozlíšení. Pripomeniem, že konkurencia (napr. Galaxy S23 Ultra) dokáže natáčať až v 4K rozlíšení.

Na zadnej strane sa nachádza 1-palcový senzor Sony IMX989, ktorý poznáme už z modelu Xiaomi 12S Ultra, ktorý Xiaomi vyladila v spolupráci s nemeckou spoločnosťou Leica. Špecialisti z Leica sa nepostarali len o softvérové spracovanie záberov (a rôzne možnosti pri fotení), ale aj o rozloženie nástrojov v aplikácii fotoaparátu či fyzickú vrstvu na objektívoch, ktorá telefónu pomáha dosiahnuť ideálne zábery.

Výsledné zábery sú vďaka všetkým týmto malým detailom skutočne kvalitné. Majú vynikajúci dynamický rozsah, skvelú ostrosť a pri fotení objektov zblízka aj krásne, prirodzené rozmazanie pozadia. Toto samozrejme môžeme umocniť použitím režimu „Na výšku“ a zvolením jedného z režimov (Čiernobiely – ekvivalent 35 mm, Swirly bokeh – ekvivalent 50 mm, Na výšku – ekvivalent 75 mm či Jemné pozadie – ekvivalent 90 mm). Tieto možnosti už ale do rozmazania pozadia zapájajú softvérové spracovanie obrazu a preto nemusia byť úplne presné.

Stávka na prirodzenosť

Fotky z Xiaomi 13 Pro nie sú preostrené až do bodu, kedy oproti konkurencii môžu pôsobiť až príliš mäkko. To je ale daň za to, že sú prirodzené. Okrem hlavného senzora máte k dispozícii aj 50 Mpx zoom objektív s podporou optickej stabilizácie obrazu a 50 Mpx ultraširokouhlý senzor.

Pri fotení zadnými fotoaparátmi máte na výber z dvoch režimov spracovania obrazu Leica. Jeden je autentický (čo najprirodzenejšie farby) a tým druhým je Leica Vibrant, ktorý farby naopak vyjasní, zvýši im kontrast a podobne. Popravde, práve režim Vibrant v kombinácii s AI fotoaparátom je nastavenie, ktoré poskytuje najžiarivejšie zábery, ktoré mnohí vyhľadávajú. Ak ste naopak fanúšikom čo najpresnejších farieb, režim AI ani neskúšajte a zamerajte sa skôr na režim Autentická Leica.

3,2-násobný zoom objektív s plávajúcou konštrukciou objektívu, ktorá telefónu umožňuje hýbať sa vnútri fotomodulu síce fotí pekné a ostré zábery s presnými farbami, od telefónu za 1 299 € by som čakal trochu širší rozsah. Galaxy S23 Ultra, ktorému Xiaomi 13 Pro konkuruje miminálne cenou (S23 Ultra stojí od 1 399 €), ponúka až 10x optický zoom a až 100-násobný digitálny zoom. To je skutočne veľký nepomer, ktorý môže Xiaomi skôr ublížiť, než mu pomôcť.

Čo sa videa týka, Xiaomi 13 Pro vďaka výkonnému Snapdragon 8 Gen 2 dokáže natáčať 8K videá pri 24 fps a 4K video pri 60 fps.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Výkon

Geekbench (single-core): 1 628 | Geekbench (multi-core): 5 205 | AnTuTu 9: 1 267 252

O výkon v Xiaomi 13 Pro sa stará špičkový čipset Snapdragon 8 Gen 2, ktorý je už teraz známy ako absolútne monštrum. Vysoký výkon sa Qualcommu podarilo dosiahnuť vďaka novej „cryo“ architektúre zloženej zo štyroch skupiniek jadier rôznych výkonov, vrátane najvýkonnejších jadier Cortex-X3 s taktom do 3.2 GHz.

Obrovský pokrok v mobilných procesoroch spoločnosti Qualcomm je zjavný aj na výsledkoch najznámejších benchmarkov.

Xiaomi 13 Pro dosiahol v teste výkonu jedného jadra o tretinu lepšie skóre než minuloročný model 12 Pro, v teste viacerých jadier dokonca o 40 % lepšie výsledky. To je obrovský rozdiel, ktorý sa vo svete smartfónov naozaj nevidí každý rok.

Ešte výraznejšiu zmenu badať pri výkone v graficky náročných aplikáciách. Ak by sme Xiaomi 13 Pro porovnali minuloročným Galaxy S22 Ultra, 13 Pro je približne DVAKRÁT výkonnejší. Čo všetko dokáže spraviť 12 mesiacov, však?

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Batéria

Xiaomi 13 Pro disponuje objemným 4 820 mAh akumulátorom, ktorý môžete nabíjať niekoľkými spôsobmi. K dispozícii máte 120 W káblové nabíjanie, ktoré je ovládané pokrokovým čipom Xiaomi Surge, 50 W bezdrôtové nabíjanie a dokonca aj 10 W reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Výrobca hovorí, že pomocou priloženej nabíjačky môžete telefón nabiť za 19 minút. Pri našich testoch sme namerali veľmi podobný čas – 21 minút a 17 sekúnd. To je ohromný výsledok, ak si uvedomíte, že za takto krátky čas do batérie skutočne natieklo toľko energie. Pre porovnanie, Galaxy S23 Ultra sa za rovnaký čas nedostane ani na hranicu 50 %.

Čo sa výdrže batérie týka, tam som nebol úplne spokojný, hlavne po tom, čo som videl pri Galaxy S23+. Viem, že Snapdragon 8 Gen 2 je čip, ktorý je schopný vynikajúcich výsledkov, Xiaomi 13 Pro ich zatiaľ nedosiahol. Predpokladám, že vyladením softvéru sa výdrž môže a pravdepodobne sa aj skutočne zlepší. Na úplný vrchol ale zatiaľ nesiaha.

Opäť porovnám – zatiaľ čo som pri testovaní Galaxy S23+ pred spaním pripájal na nabíjačku so 60 % batérie, pri Xiaomi 13 Pro na displeji svietilo 40 %, niekedy menej. To neznamená, že je to zlá výdrž, v porovnaní s minuloročnými generáciami je veľmi dobrá. Tento rok sa ale kvalita smartfónov výrazne pohla smerom vpred a Xiaomi bude musieť v tomto smere dobiehať konkurenciu.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Verdikt

Xiaomi 13 Pro je oproti 12 Pro vylepšením vo všetkých smeroch. Má lepší displej, lepšie fotoaparáty, výrazne vyšší výkon, parádny softvér. Snapdragon 8 Gen 2 do smartfónu priniesol svieži vietor, ktorý vás bude sprevádzať mesiac čo mesiac a vďaka ktorému nebudete mať nikdy pocit, že by vám niečo nefungovalo, sekalo alebo vás iným spôsobom vás obmedzovalo.

Jeho výkon je na tak vysokej úrovni, že úspešne konkuruje Apple A16 Bionic od Apple, ktorý bol až doteraz braný za absolútneho víťaza vo výkone. Nuž, inžinieri Apple sa budú musieť posnažiť viac, Android smartfóny hlásia veľký výkonnostný návrat.

Xiaomi 13 Pro a Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Ak hľadáte telefón, ktorý má kvalitné fotoaparáty a nepotrebujete 10 a viac násobný optický zoom, vysoký výkon, rešpektovateľnú výdrž batérie a dlhú softvérovú podporu, Xiaomi 13 Pro je jeden z kandidátov, ktorých by ste mali zvážiť.

Medzi konkurenciu radím hlavne sériu Samsung Galaxy S23 (S23+ alebo S23 Ultra) a iPhone 14 Pro/Pro Max. Závisí len od vás či vám je sympatickejší Android alebo iOS. Dva týždne s Xiaomi 13 Pro som si užil naplno a som si istý, že rovnako nadšení budete aj vy.

xiaomi 13 pro tit
Hodnotenie
Zhrnutie
Xiaomi 13 Pro kombinuje extrémny výkon, fantastickú fotovýbavu a vyšperkovaný softvér s cenou, ktorá mnohých možno prekvapí, niektorých naopak vôbec. Spolupráca s Leica priniesla ohromný úspech, z ktorého teraz môžu ťažiť všetci záujemcovia.
Displej
95
Dizajn a konštrukcia
95
Výkon
100
Fotoaparáty
90
Batéria
85
Softvér
95
Pozitíva
Vysoký výkon
Kvalitná foto zostava
Nabíjačka priamo v balení
Špičkový softvér
Negatíva
Vyššia cena
Rád by som videl aspoň 10x optický zoom
Krycie sklo staršej generácie
93
Hodnotenie