Huawei tento rok obohatil svoje portfólio smartfónov o niekoľko nových kúskov. Nedávno sme v redakcii mali možnosť otestovať vlajkový Mate 50 Pro, ktorý si aj napriek niekoľkým nedostatkom vyslúžil celkom slušné hodnotenie. Teraz tu máme ďalší smartfón z dielne čínskeho výrobcu, avšak z podstatne nižšej cenovej kategórie. Reč je o Huawei Nova 10 Pro, ktorý na náš trh dorazil začiatkom minulého mesiaca.

S Huawei Nova 10 Pro som strávil približne týždeň. Počas tohto obdobia som sa snažil podrobne otestovať všetko, čo smartfón ponúka, aby som vám vedel poskytnúť odpoveď minimálne na jednu zásadnú otázku: Oplatí sa doň investovať? Ja odpoveď poznám a vám ju ponúkam v nasledovnej recenzii.

Huawei Nova 10 Pro: Cena a dostupnosť

Huawei Nova 10 Pro je na našom trhu dostupný od 6. októbra za cenu 749 eur. Na výber máte z dvoch farebných variantov, a to Starry Silver a Starry Black.

Huawei Nova 10 Pro: Špecifikácie

Displej6,78″ OLED
1 200 x 2 652 pixelov
10-bit
120 Hz
ČipsetSnapdragon 778G
Pamäť8 GB
Úložisko128/256 GB
Batéria4 500 mAh
100 W drôtové nabíjanie
Fotoaparáty50 Mpx hlavný (f/1.8, PDAF)
8 Mpx ultraširokouhlý (f/2.2; 112°)
2 Mpx hĺbkový (f/2.4)
60 Mpx selfie ultraširokouhlý (f/2.2)
8 Mpx selfie portrétový (f/2.2)
Rozmery16,4 x 7,5 x 0,8 cm
Hmotnosť191 g
Operačný systémEMUI
KonektivitaWi-Fi 802.11, Bluetooth 5.2, NFC
SenzoryOptický snímač odtlačkov prstov (pod displejom), akcelerometer, gyroskop, kompas, senzor priblíženia
Stupeň krytiax
Cena749 eur

Huawei Nova 10 Pro: Displej, dizajn a konštrukcia

Displej zabudovaný do Huawei Nova 10 Pro je skutočne kvalitný. Nielenže ponúka vysoké rozlíženie, vďaka ktorému je zobrazený obsah vždy elegantne ostrý, ale disponuje aj vysokou obnovovacou frekvenciou a podporou miliardy farieb. Displej naozaj nie je oblasť, pri ktorej by som smartfónu vedel niečo vytknúť. Naopak, okrem farebnosti, ostrosti a plynulosti musím pochváliť aj vysokú svietivosť, vďaka ktorej je obsah na obrazovke dobre čitateľný aj za jasného svetla.

Osobne nie som veľmi fanúšik zakrivených displejov, avšak musím uznať, že zakrivenie výrazne spríjemňuje ovládanie smartfónu prostredníctvom gest. Navyše som sa počas testovania nestretol so žiadnymi nechcenými dotykmi, čo je veľké plus.

Čo sa týka konštrukcie, Huawei Nova 10 Pro pôsobí takmer ako šperk. Predovšetkým za to môže elegantne vyhotovený foto modul na zadnej strane, ktorý ohraničujú precízne rámiky zlatej farby. Nechýba ani pozlátený nápis v strede spodnej časti. Zvyšok zadnej strany pokrýva matné sklo, ktoré je doslova imúnne voči odtlačkom prstov. Bočné hrany sú pokryté hliníkom.

Huawei Nova 10 Pro
Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Huawei Nova 10 Pro: Výkon a batéria

Hoci zariadenie poháňa mid-range čip, väčšine by mal ponúkaný výkon postačiť. Interakcia s používateľským prostredím je plynulá a dá sa povedať, že takmer bezchbyná. Počas celej doby testovania som sa nestretol so žiadnymi citeľnými zásekmi či oneskorenými reakciami. Načítanie aplikácií síce niekedy môže chvíľku trvať, podobne ako spracúvanie náročnejších fotografií, no nie je to nič hrozné.

Obmedzené kapacity mid-range čipsetu sa môžu ukázať až pri náročnejšom multitaskingu, respektíve preskakovaní medzi viacerými náročnými aplikáciami. Vo väčšine prípadov je však procesor spoľahlivý a postačujúci.

Čo sa týka batérie, s dostupnou kapacitou si viete vystačiť na celý deň. Smartfón sa na nabíjačku bežne pýtal až po 6 až 7 hodinách aktívneho používania, čo je veľmi slušné. Samozrejme, presná výdrž je pri každom používateľovi odlišná. Ak patríte do tej náročnejšej skupiny, zrejme ho budete nabíjať každý deň. Pri ľahších dňoch však dostupná kapacita vystačí aj na viac ako 24 hodín.

Batéria pritom podporuje až 100 W nabíjanie, vďaka ktorému je obnova kapacity naozaj blesková. Po 10 minútach na nabíjačke sa dostanete na vyše 50 % energie, pričom obnova do plného stavu trvá niečo pod pol hodinu. Ak sa teda napríklad chystáte ísť von, no zistíte, že máte málo batérie, jednoducho telefón napojíte na nabíjačku a kým sa vychystáte, máte dosť šťavy na celý zvyšok dňa (alebo večera).

Huawei Nova 10 Pro
Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Huawei Nova 10 Pro: Fotoaparáty

Fotoaparáty sú hlavným lákadlom azda každého smartfónu od Huawei. A Nova 10 Pro rozhodne nie je výnimkou. Zadná strana zariadenia disponuje troma objektívmi, ktoré sú veľmi schopné. Oceňujem, že namiesto “zbytočného” 2 Mpx makro senzora sme dostali hĺbkový snímač, ktorý dokáže skvele poslúžiť pri tvorbe portrétových fotografií.

Hlavný fotoaparát produkuje detailné a ostré výstupy s dôrazom na kalibráciu farieb. Postprodukcia vždy cieli na to, aby boli výstupy atraktívne a pôsobili čo najviac živo. Farby sú tak skôr teplejšie ako studenšie. Pochváliť musím aj širokouhlý objektív, ktorý síce nemá najvyššie rozlíšenie, no aj napriek tomu dokáže odfotiť vysoko kvalitné zábery, ak mu dáte dosť svetla. Snímky z tohto objektívu sú však o čosi studenšie ako pri hlavnom snímači.

Hlavný fotoaparát

Ultraširokouhlý fotoaparát

Makro fotografia

Hoci foto modul nezahŕňa dedikovaný makro objektív, režim makro fotografie je k dispozícii. A uznávam, je celkom schopný. Fotky síce nie sú prvotriedne, no na bežné účely, ako sú napríklad sociálne siete, postačia.

Nočná fotografia

Čo sa týka nočných fotografií, senzor si vďaka svojej veľkosti dokáže pozbierať dostatok svetla aj zo slabších zdrojov. Výstupy sú takmer vždy vysoko kvalitné, ostré a zachovávajú si sýte farby. Dlhšia uzávierka však znamená, že rýchlo sa pohybujúce objekty budú vo väčšine prípadov rozmazané.

Selfie fotoaparáty

Napokon tu máme dva selfie objektívy. Ich výkony by som označil za priemerné. Hlavný selfie snímač s rozlíšením 60 Mpx produkuje ostré a konzistentné snímky. Sekundárny portrétový snímač je na tom trochu horšie. Vo všeobecnosti odvádza dobrú prácu v separovaní snímanej osoby od pozadia, no pri drobných detailoch, ako sú napríklad končeky vlasov, má trochu ťažkosti. Musím však pochváliť režim širokouhlej selfie fotografie, ktorý je naozaj skvelý. Uhol je široký, čiže sa na snímku zmestí aj väčšia skupina ľudí. Objektív v tomto režime nezaháľa ani po kvalitatívnej stránke.

Huawei Nova 10 Pro: Softvér

Presúvame sa k slabine každého novšieho smartfónu od Huawei. Áno, podpora pre služby Google chýba. Namiesto systému GMS máte k dispozícii HMS, ktoré sú zastrešované rozhraním EMUI. V základnej výbave máte obchod AppGallery, ktorý ponúka prístup k čoraz širšej palete užitočných aplikácií.

Mnohé obľúbené aplikácie síce stále chýbajú, avšak väčšinu toho, čo nenájdete v AppGallery, nájdete v obchodoch tretích strán, ako je napríklad Aurora Store. Máte tak prístup ku všetkému, hoci to nie je najrýchlejšie a najpohodlnejšie. Je pravda, že absencia GMS prácu so zariadením komplikuje, no dá sa s tým fungovať. Ak jednoducho máte radi Huawei a chcete ostať verní svojej obľúbenej značke, cestu si nájdete.

Odhliadnuc od aplikácií, EMUI je veľmi schopný a spoľahlivý systém. Aktualizácie sú pravidelné a len zriedkavo chybné. Nedostatkov som si nevšimol ani po výkonnostnej stránke.

Huawei Nova 10 Pro: Verdikt

Huawei Nova 10 Pro ma naozaj oslovil, a to nielen svojím dizajnom, ale aj hardvérovou výbavou. Áno, vizuál môže byť pre niekoho príliš, no myslím, že väčšine sa bude páčiť. Rovnako oceníte aj veľmi slušný výkon, kvalitnú fotografiu či bleskové nabíjanie.

Môj verdikt je jasný. Ak ste veľkým fanúšikom Huawei a obzeráte sa po zariadení, ktoré je relatívne cenovo dostupné, no zároveň nerobí veľké kompromisy, Nova 10 Pro rozhodne stojí za zváženie. Samozrejme, pracujeme s predpokladom, že ste ochotní akceptovať absenciu služieb Google.

Naopak, ak vám príliš záleží na pohodlí a rýchlom prístupe k obľúbenému softvéru bez nadbytočných úkonov, radšej sa poobzerajte inde.

huawei nova 10 pro product 1
Hodnotenie
Zhrnutie
Huawei Nova 10 Pro ma naozaj oslovil, a to nielen svojím dizajnom, ale aj hardvérovou výbavou. Áno, vizuál môže byť pre niekoho príliš, no myslím, že väčšine sa bude páčiť. Rovnako oceníte aj veľmi slušný výkon, kvalitnú fotografiu či bleskové nabíjanie.
Displej
90
Dizajn a konštrukcia
85
Fotoaparáty
85
Výkon
80
Batéria
90
Softvér
75
Pozitíva
Kvalitný displej
Spoľahlivé fotoaparáty
Bleskové nabíjanie
Postačujúci výkon
Negatíva
Chýbajúce GMS
Dizajn nemusí byť pre každého
Slabší portrétový režim selfie fotoaparátu
84
Hodnotenie