Pred pár mesiacmi sa mi do rúk dostal ROG Zephyrus G14. Toto zariadenie je určené predovšetkým na gaming, o čom svedčí nielen dizajn, ale aj interné špecifikácie či softvér. Výborne však dokáže poslúžiť aj mimo sveta hier. Dennodenne som ho používal aj na školu či prácu. A musím uznať, ide o jeden z najuniverzálnejších notebookov, aké som kedy používal.

rog logo 1

ROG Zephyrus G14: Prehľad špecifikácií

Operačný systémWindows 11
ProcesorAMD Ryzen™ 9 6900HS
Grafická kartaAMD Radeon™ RX 6800S 8 GB (25 6000 Gbyte/s)
DisplejROG Nebula Display™
QHD (16 : 10)
120 Hz
Certifikácia Pantone®
DCI-P3
Dolby Vision® HDR
Pamäť32 GB DDR5
Úložisko1 TB NVMe-SSD
I/O Porty1x HDMI
1x 3,5 mm
2x USB-C
2x USB-A
1x microSD
1x nabíjací port (barrel)
Webkamera720p HD IR
AudioRealtek ALC285 AMD K19.4
KonektivitaWi-Fi 6E
Bluetooth 5.2
Batéria76 Wh (4-článková)
AC adaptér240 W
Váha1,71 kg
Rozmery19,5 x 312 x 227 mm
Cena2 299 €
rog zephyrus g14 11
Foto: Lukáš Zachar

ROG Zephyrus G14 v školskej sfére

Popri tvorbe obsahu pre Techbyte.sk sa venujem štúdiu na vysokej škole. Aktuálne mám za sebou letný semester, pričom takmer celé tie tri mesiace mi pri školských povinnostiach asistoval práve ROG Zephyrus G14. Ako si viedol?

Nakoľko študujem odbor zameraný na ekonómiu, nemal som potrebu zaťažovať notebook náročnými úlohami, ako to majú iné, skôr technické odbory. Čas od času však nastali situácie, ktoré by lacnejším, respektíve slabším notebookom, zrejme dali zabrať. Konkrétne mám na mysli prácu s desiatkami dokumentov, desiatkami kariet v Google Chrome a hŕstkou rôznych iných programov, popri čom som bol pripojený na videohovor cez Microsoft Teams. ROG Zephyrus G14 ani raz nezaváhal.

Toto zariadenie ponúka špičkovú hardvérovú výbavu, ktorej kapacity cítiť aj pri menej náročných úlohách. Nezaváhal v žiadnej situácii. Vďaka vysokovýkonnému procesoru a 32 GB operačnej pamäte (RAM) dokáže bleskovo reagovať aj pri vyťažujúcom multitaskingu.

Síce sa to niekomu nemusí zdať ako niečo extra, hodnotím to ako veľké pozitívum. Rýchly procesor znamená rýchlejšiu prácu (ušetrený čas) a tým pádom vyššiu produktivitu, čo rozhodne nikdy nie je na škodu.

Na krátko sa ešte vrátim k spomenutým videohovorom. ROG Zephyrus G14 je vybavený pomerne kvalitnou webkamerou s rozlíšením 720p, ktorá nesklame ani v náročnejších svetelných podmienkach. Samozrejme, nie je špičková a na trhu sa určite nájdu notebooky, ktoré G14 v tomto smere prekonávajú. Na bežné školské či pracovné meetingy však poslúži bez akýchkoľvek problémov.

rog zephyrus g14 23
Foto: Lukáš Zachar

ROG Zephyrus G14 v pracovnej sfére

ROG Zephyrus G14 som aktívne používal aj pri písaní. Práca redaktora toho obnáša viac, než sa mnohým môže zdať. Okrem platformy, v ktorej tvorím články, potrebujem mať poruke niekoľko ďalších, často náročnejších programov. Exemplárnym príkladom je Adobe Lightroom, v ktorom upravujem fotografie, ktoré môžete vidieť napríklad v našich recenziách.

Každý, kto pozná Lightroom, vie, že nehovorím o žiadnom generickom editore. Popri používaní tohto programu som vždy vďačný za obrovské množstvo RAM, ktorým notebook disponuje. Adobe Lightroom si vie z RAM vziať aj 15 GB RAM, čo je necelá polovica celkovej kapacity ROG Zephyrus G14.

Notebook dokáže verne poslúžiť nielen pri jednoduchých, ale aj vyťažujúcich úkonoch, čo z neho robí výbornú voľbu pre širokú škálu zákazníkov. Rozhodne však nie je pre každého.

rog zephyrus g14 12
Foto: Lukáš Zachar

V čom ROG Zephyrus G14 zaostáva?

Nič nie je dokonalé a ani ROG Zephyrus G14 nie je výnimkou. Nájdu sa aj také veci, ktoré používateľom môžu menej či viac prekážať.

Začnem portami. Dá sa povedať, že jedna z najväčších výhod ROG Zephyrus G14 je zároveň aj veľkou nevýhodou. Keďže je reč o notebooku s kompaktnými rozmermi, výrobca musel učiniť kompromis nielen v počte, ale aj rozložení portov.

Najviac mi prekážala absencia USB-A portu na ľavej strane. Nakoľko používam drôtovú myš, preferujem ju mať zapojenú naľavo. Pri tomto notebooku sa však USB-A port nachádza len napravo, čo znamená, že musím myš používať vo väčšej vzdialenosti, než je mi prirodzené. No na druhú stranu, tento problém sa dá obísť zakúpením redukcie z USB-C na USB-A.

Druhým portom, ktorý mi počas testovania veľmi chýbal, je port pre sieťový kábel. Hoci je pravda, že väčšinu času mi stačilo byť pripojený na Wi-Fi, niekedy bol signál príliš slabý a nestabilný. V takých okamihoch som kábel potreboval ako soľ. Aj tento zádrhel je však riešiteľný, a to použitím externého doku.

Druhou výraznou slabinou je softvér. Všeobecne mi príde, že softvér, ktorý používajú notebooky značky ROG, nie je stopercentne doladený. ROG Zephyrus G14 sa tu a tam odmietne uspať, bez ohľadu na to, či ho zavriete alebo manuálne zvolíte príslušnú možnosť z menu Štart. Raz dokonca úplne zamrzol, s čím pomohol až tvrdý reštart.

Tento notebook nie je bezchybný. Našťastie sa ale môže pochváliť mnohými pozitívami, ktoré, aspoň podľa mňa, prevažujú uvedené negatíva.

rog zephyrus g14 7
Foto: Lukáš Zachar

Prečo sa ROG Zephyrus G14 oplatí?

Ako som už spomenul v predošlej sekcii, kompaktnosť je v prípade ROG Zephyrus G14 súčasne výhodou aj nevýhodou. Čo sa týka tej pozitívnej stránky, vďaka menším rozmerom sa notebook veľmi ľahko a pohodlne prenáša, čo môže zavážiť najmä u tých, ktorí často cestujú.

V súvislosti s cestovaním možno spomenúť aj objemnú batériu, ktorá ponúka vynikajúcu výdrž. Samozrejme, presná doba výdrže sa odvíja od náročnosti používateľa. Osobne mi notebook pri bežnom používaní (surfovanie po webe, pozeranie filmov, počúvanie hudby a pod.) vystačil na približne 7 až 9 hodín. Pri intenzívnejšom používaní sa dokázal vybiť v priebehu 6 až 7 hodín.

Vyzdvihnúť musím aj dizajnové prevedenie konštrukcie. Perforované veko obývajú malé svietidlá, ktoré spoločne dokážu zobrazovať animované obrazy alebo nápisy. Po otvorení zariadenia sa používateľovi odhalí ergonomicky organizovaná klávesnica s miernym náklonom. Numerická sekcia však kvôli kompaktnosti chýba.

V neposlednom rade si pochvalu zaslúži aj systém pre odvádzanie tepla. Vývody sú rozostavené tak, aby prsty používateľa neboli vystavované horúcemu vzduchu. Veľmi milo ma prekvapilo, že teplo neuniká pomedzi medzery v okolí kláves, ako tomu býva pri iných notebookoch.

Chladiaci systém zabudovaný do ROG Zephyrus G14 je skutočne špičkový. Teplotu zariadenia aj pri intenzívnejšom používaní udržiava pod hranicou 80 až 90 °C, pričom sa snaží čo najviac limitovať hluk produkovaný ventilátormi. Tie sa za bežných okolností držia rýchlosti okolo 1 800 až 2 100 rpm (otáčok za minútu). Pri náročnejších programoch sa dokážu roztočiť aj na 3 000 rpm.

rog zephyrus g14 1
Foto: Lukáš Zachar

Zhrnutie

ROG Zephyrus G14 je skutočne vynikajúci notebook. Je pravda, že má svoje muchy, no tak je tomu pri všetkom. Je kompaktný, no za to výkonný. Výrobca si dal poctivo záležať na každom jednom centimetri, aby dokázal naplno využiť možnosti menšieho formátu. A podľa mňa odviedol skvelú prácu.

Hoci ide o herné zariadenie, špičkové kapacity nájdu uplatnenie aj v iných prostrediach, ako je škola či práca. Samozrejme, treba rátať s tým, že takýto univerzálny notebook nie je lacná záležitosť. ROG Zephyrus G14 sa predáva za necelých 2 300 eur, čo je celkom dosť. Tie peniaze ale rozhodne stoja za to.