Majú 0 % šancu uspieť: Astronaut NASA vysmial plán Rusov cestovať na Mars

Bývalý americký astronaut si servítku pred ústa nekládol.

Cesta na Mars vôbec nie je jednoduchou záležitosťou. Doteraz to zvládlo len niekoľko krajín, ktoré však museli poriadne drieť a minúť kvantá peňazí. Rusko sa medzi tieto krajiny plánovalo zaradiť. Po začatí vojny na Ukrajine však s krajinou rozviazala spoluprácu Európska vesmírna agentúra (ESA), a tak Rusi ostali stáť na mieste. Až doteraz.

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin povedal, že im ukončenie spolupráce s ESA nevadí a že sa na červenú planétu vydajú sami. To nenechalo kľudným bývalého astronauta NASA, ktorý sa rozhodol reagovať. Scott Kelly si servítku pred ústa v žiadnom prípade nekládol. „Veď nemajú žiadne peniaze. Viete, je to celkom drahé,“ poznamenal Kelly pre server Newsweek.

Rusi vedia 1 vec, a to je všetko

Kelly rozobral aj to, v čom sú Rusi dobrí a čo im chýba. Podľa bývalého astronauta budú Rusi bez spolupráce s USA a Európou stratení. „Chýba im expertíza, ktorá sa sústreďuje v USA a v Európe. Budúcnosť vesmírneho programu je prinajlepšom pochmúrna,“ hovorí astronaut.

Raketa Sojuz na ceste na ISS v roku 2006. Foto: Wiki

Rusi však vedia jednu vec dobre. „Majú jednu vec, ktorá funguje dobre a ktorá dokáže vyniesť troch ľudí do vesmíru a celkom spoľahlivo ich dopraviť domov…no a to je asi všetko,“ dodal 58-ročný Kelly. Aby však federácia mohla navštíviť Mesiac alebo Mars, potrebovala by oveľa viac a hlavne by potrebovala peniaze.

Roskosmos takéto úvahy pravdepodobne netrápia. Agentúra totiž len nedávno oznámila, že končí s projektom Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Zo stanice odídu do 12 mesiacov od doručenia „výpovede“.