Začal sa šíriť nový typ kliešťa: Jedno uhryznutie spôsobuje alergiu na mäso

V USA sa začal šíriť druh kliešťa, ktorý okrem iných nepríjemností spôsobuje aj spustenie veľmi zvláštnej alergie.

Uhryznutie kliešťom vo všeobecnosti znamená kopu problémov a možných zdravotných komplikácií. Okrem toho, že ide o parazita živiaceho sa na krvi je tiež prenášačom rôznych ochorení, medzi ktoré napríklad patrí lymská borelióza. Za „veľkou mlákou“ sa začal masívne šíriť nový typ kliešťa, ktorý z vás po jednom uhryznutí spraví vegetariána.

Momentálne ide, pre Európu, vzácny druh kliešťa. Kliešť americký môže spôsobiť rôzne symptómy, medzi ktoré patrí intenzívne svrbenie, kŕče brucha, problémy s dýchaním a v ojedinelých prípadoch až smrť. Kliešť americký má v rukáve skrytý ešte jeden trik – môže spustiť alergiu na červené mäso.

Po uhryznutí váš imunitný systém začne bojovať proti Alpha Gal, galaktóze nachádzajúcej sa v červenom mäse. To v praxi znamená, že ak zjete mäso s týmto cukrom (hovädzie a bravčové), môžete dostať vyrážky alebo v horšom prípade anafylaktický šok.

TIP REDAKCIE
Krádež skončila tragicky: 19-ročný Slovák chcel ukradnúť elektrické káble, tie boli pod napätím

Experti aj napriek tomu, že o alergii vedia od roku 2004 doteraz neboli schopní prísť s riešením. Kliešte sa šíria hlavne v teplejších polohách, prevažne na juhovýchode USA. Vzhľadom na to, že ľudia po uvoľnení opatrení opäť začali cestovať nie je vylúčené, že sa tento druh skôr či neskôr dostane aj do Európy.

Ochrana pred kliešťom americkým je rovnaká ako ochrana pred akýmkoľvek iným kliešťom. Je dôležité používať repelenty, resp. iné prípravy na to určené.