android 13

Android 13 prichádza v druhej beta verzii. Pozrite sa, čo všetko pribudlo!

Spoľahlivosť, stabilita, komfort.

Spoločnosť Google na svojej konferencii Google I/O, ktorá sa konala včera, predstavila druhú beta verziu nového operačného systému Android 13. Nová generácia prinesie mnoho vylepšení, ktoré skvalitnia používateľský zážitok.

Prvý náhľad na nový Android 13 bol pre vývojárov sprístupnený vo februári tohto roka. Google však na včerajšej konferencii Google I/O oznámil, že druhá beta verzia je aktuálne k dispozícii na stiahnutie. Dostupná je nielen pre smartfóny pixel, ale aj Xiaomi, OnePlus, Oppo a ďalšie.

android 13

Čo je nové v Android 13 Beta 2?

Cieľom spoločnosti Google pri navrhovaní nového operačného systému bolo priniesť používateľom viac možností spolupráce medzi používateľom a smartfónom a tiež medzi smartfónom a ostatnými zariadeniami, ako napríklad hodinkami a tabletmi. Google tak plánuje jednotiť všetky Android zariadenia tak, aby medzi sebou vytvorili funkčný ekosystém, ktorý používateľovi prinesie viac efektivity a hlavne používateľského zážitku.

Používatelia sa tiež môžu tešiť nielen na vylepšenie ochrany súkromia a bezpečnosti, ale aj na viaceré možnosti personalizácie zariadenia. Veľký dôraz je kladený aj na tablety s OS Android, v ktorých sa objavia mnohé nové funkcie, ako napríklad nový panel úloh v spodnej časti domovskej obrazovky či redizajn pre viac ako 20 aplikácií, vrátane Google Maps, správ či YouTube Music.

Prediktívne gesto “späť”

Ak na navigáciu vo svojom smartfóne používate gestá, určite sa vám už stalo, že ste si namiesto “kroku späť” zatvorili celú aktuálne používanú aplikáciu. Google myslí aj na takéto detaily a s novým OS Android 13 prináša “prediktívne gesto späť”.

Pri potiahnutí prsta vám teda systém najprv ukáže, kam vás gesto posunie ešte predtým, než ho dokončíte, píše server XDA Developers. Toto gesto budú môcť vývojári zapracovať do svojich aplikácií. Ide o maličké vylepšenie, ktoré však rozhodne posunie používateľský komfort na vyššiu úroveň. Túto funkciu možno nájsť a aktivovať postupom cez Nastavenia -> Systém –> Možnosti pre vývojárov.

Špecifická podpora jazykov

Vývojári taktiež po novom môžu špecifikovať, aké konkrétne jazyky bude ich aplikácia podporovať, ktoré si používatelia následne budú môcť predvoliť na základe svojich preferencií.

TIP REDAKCIE
SpaceX píše históriu: Do vesmíru vynesie doposiaľ najťažší satelit!

Oprávenenie na použitie špecifických budíkov/alarmov

Google do druhej beta verzie novej generácie OS Android zabudoval oprávnenie “USE_EXACT_ALARM”. Aby však aplikácia mala k príslušným súborom prístup, musí spĺňať minimálne jednu z dvoch kritérií, a to:

  • Vaša aplikácia je aplikácia budíka alebo hodín
  • Vaša aplikácia je aplikácia kalendára, ktorá zobrazuje upozornenia ohľadom nadchádzajúcich udalostí

Eliminácia chýb a nedostatkov

Samozrejme, aktualizácia Android 13 Beta 2 je z veľkej časti venovaná aj opravám chýb z predchádzujúcej verzie (alebo verzii). Zoznam opráv nájdete pod týmto odsekom.

  • Vyriešenie problému s bluetooth headsetmi, ktoré sa náhodne odpájali, odmietali prijímať hovory či prehrávať zvuk.
  • Vyriešenie problému so smartfónmi Pixel 6 a Pixel 6 Pro, ktoré sa dookola reštartovali, ak na nich bolo nainštalovaných viac ako 300 aplikácií.
  • Vyriešenie problému so smartfónmi Pixel 6 a Pixel 6 Pro, ktoré sa dookola reštartovali kvôli aktivovanému Bluetooth.
  • Vyriešenie problému s regresiou v Android Keystore, ktorá spôsobovala pád niektorých aplikácií pri spustení.
  • Vyriešenie problému so systémom, ktorý občas zobrazoval prázdnu skupinu oznámení z určitej aplikácie.
  • Vyriešenie problému s Bluetooth, ktorý po dlhom stlačení v menu nastavení zhadzoval používateľské rozhranie.
  • Vyriešenie problému s aplikáciami, ktorých proces spustenia sa po prijatí OTA aktualizácie zasekával na logu Google.
  • Vyriešenie problému, kvôli ktorému sa zariadenia samovoľne reštartovali, ak boli deaktivované počas toho, ako k nim boli pripojené slúchadlá cez USB-C.