Od uskutočnenia prvého hovoru z mobilného telefónu ubehlo už 49 rokov

Zariadenie, z ktorého bol realizovaný prvý bezdrôtový telefonát, však nebolo komerčne dostupným produktom. Išlo o prototyp, na základe ktorého mala komerčne dostupná verzia ešte len vzniknúť.

Telefonovanie dnes ponímame ako bežnú vec, ktorá je dostupná takmer vždy a všade. Avšak nie vždy tomu tak bolo. Aj s touto kapacitou mobilných zariadení sa spája určitá história, ktorá sa predvčerom potešila významnému jubileu. Od uskutočnenia prvého hovoru z mobilného telefónu totiž ubehlo už 49 rokov.

Vôbec prvý takýto telefonát sa úspešne realizoval 3. apríla roku 1973. Prebehol medzi Martinom Cooperom, vtedajšom vývojárovi spoločnosti Motorola, ktorý je považovaný za “otca mobilného telefónu”, a Joelom Engelom, výkonným reprezentantom spoločnosti AT&T. O téme píše český server Živě.cz.

Z odseku vyššie je viac menej zrejmé, že prvý bezdrôtový telefonát sa realizoval z mobilného telefónu značky Motorola, ktorá na trhu pôsobí aj dnes, hoci si jej portfólio prešlo výraznými zmenami.

Zariadenie vážilo približne 1 kilogram a na jedno nabitie dokázalo vydržať približne pol hodinový telefonát, pričom proces opätovného nabíjania zaberal až 10 hodín. Pre porovnanie, dnešné smartfóny vážia niekoľkonásobne menej, vydržia mnohonásobne dlhšie a proces nabíjania zvládnu aj do hodiny.

Zdroj: Britannica

Od prototypu až po finálny produkt

Zariadenie, z ktorého bol realizovaný prvý bezdrôtový telefonát, však nebolo komerčne dostupným produktom. Išlo o prototyp, na základe ktorého mala komerčne dostupná verzia ešte len vzniknúť.

TIP REDAKCIE
Hrozí nám úplný koniec súkromia: EÚ nám chce čítať šifrované správy, priblížiť sa máme Číne

Príprava to bola dlhá a náročná. Projekt sa napokon realizoval až o vyše 10 rokov neskôr, konkrétne v septembri roku 1983, kedy Motorola uviedla na trh model DynaTAC 8000x za neuveriteľných 4 000 amerických dolárov.

Raketovým tempom vpred

Je skutočne ohromujúce, ako veľmi dokázali mobilné technológie v posledných piatich dekádach pokročiť. Ešte len 15 či 20 rokov dozadu sa vo vreckách nosili véčka a obyčajné tlačidlové telefóny, dnes už sú to špičkové počítače v kompaktnej forme, ktoré sa dokážu pripojiť k internetu, fotiť, spúšťať videá a filmy a dokonca vedia poslúžiť aj ako náhrada za tradičné peňaženky.

Bude skutočne zaujímavé sledovať, ako veľmi sa priemysel posunie v ďalších piatich dekádach. Moderné technológie napredujú stále rýchlejším a rýchlejším tempom, pričom sa nezdá, že by sa v dohľadnej budúcnosti chystalo spomaliť.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať