RECENZIA Motorola Edge 20 Pro: Neobyčajne obyčajný smartfón za dobrý peniaz

Čo ponúka najvyšší model Motorola Edge 20 Pro a jeho súrodenec Edge 20 Lite?

Portfólio spoločnosti Motorola obsahuje mnoho zaujímavých produktov. Značne sa činí predovšetkým v segmente strednej triedy, no neváha útočiť ani na vyššie kategórie. Jednou z jej najnovších zbraní je model Edge 20 Pro, ktorý predstavila počas leta. A hoci by to človek na prvý pohľad možno nepovedal, toto zariadenie skutočne má čo ponúknuť. O čom presne je reč? To sa dočítate v recenzii nižšie.

Motorola Edge 20 Pro

Motorola Edge 20 Pro je skutočne veľmi zaujímavý smartfón. Síce môže na prvý pohľad či dotyk pôsobiť ako model strednej triedy, v skutočnosti sa v útrobách kvalitnej konštrukcie skrývajú veľmi schopné komponenty zaručujúce viac než uspokojivý používateľský zážitok.

Motorola Edge 20 Pro: Špecifikácia

Displej6,7“ OLED
1 080 x 2 400 pixelov (385 ppi)
144 Hz
HDR10+
Corning Gorilla Glass 5
ČipsetQualcomm Snapadragon 870 5G
Grafický procesorAdreno 650
RAM6/8/12 GB
Úložisko128/256 GB (nerozšíriteľné)
Zadné fotoaparáty108 Mpx hlavný, clona f/1.9
8 Mpx periskop, clona f/3.4, 5x optický zoom
16 Mpx širokouhlý, clona f/2.2, 119-stupňové zorné pole
Predný fotoaparát32 Mpx, clona f/2.3
Batéria4 500 mAh
30 W rýchle nabíjanie
Váha185/190 g (v závislosti od farby)
Rozmery163 x 76 x 8 mm
KonektivitaWi-Fi 802.11
Bluetooth 5.1
GPS
NFC

Motorola Edge 20 Pro: Cena a dostupnosť

Aj napriek tomu, že Edge 20 Pro disponuje takmer prvotriednou výbavou, nemusíte sa obávať, že by vám zruinoval peňaženku. Model s 12 GB RAM a 256 GB interným úložiskom vás dnes vyjde na 599,90 €. Za túto čiastku dostanete zariadenie schopné azda všetkého, čo mu môže bežný, ba aj náročnejší užívateľ zadať. Zohnať ho môžete prostredníctvom viacerých známych online obchodov vrátane Alzy. Oficiálna stránka však prekvapivo uvádza cenu necelých 700 €.

Prehľad cien modelu Motorola Edge 20 Pro u slovenských predajcov

Motorola Edge 20 Pro: Prvé dojmy

Používanie modelu Edge 20 Pro bolo prínosným zážitkom od začiatku až do konca. Pochopiteľne, začal som odbaľovaním zariadenia z krabičky, ktorá obsahovala všetko, čo môže užívateľ vyžadovať. Okrem zariadenia ponúklo aj priehľadné puzdro, pomôcku na otvorenie slotu pre SIM karty (áno, dve) a taktiež výkonnú nabíjačku s atraktívnym vizuálnym prevedením. Okrem toho sa v balení nachádzala ešte jedna krabička, ktorá obsahovala kábel USB-C do HDMI. Ten umožňuje prepojenie zariadenia s PC alebo televízorom pre ešte pohlcujúcejší zážitok pri pozeraní videí, filmov, gamingu či uskutočňovaní videohovorov.

Nasledoval úvodný nastavovací proces, ktorým vás veľmi nebudem zaťažovať, nakoľko prebieha na podobnej báze ako pri ostatných Android smartfónoch. Po zadaní e-mailovej adresy, odsúhlasení podmienok a niekoľkých ďalších rýchlych krokov som sa dopracoval na hlavnú obrazovku. Už vtedy bolo cítiť silnú prítomnosť čistého OS Android, čo ma veľmi potešilo. Toto rozhranie je totiž intuitívne a veľmi jednoduché na ovládanie.

V niekoľkých prvých sekundách ma na zariadení prekvapila jedna vec – plynulosť. Za tú možno vďačiť predovšetkým výkonnému procesoru Snapdragon 870 a taktiež displeju s obnovovacou frekvenciou až 144 Hz. Možno som príliš skeptický, no čakal som drobné záseky či spomalené reakcie. Nič také sa však nestalo. Telefón okamžite reagoval tak, ako sa patrí. Moje nadšenie pre testovanie smartfónu rázom stúplo. A neopustilo ma ani počas procesu.

Motorola Edge 20 Pro: Displej

Túto časť som už letmo načal v predchádzajúcom odseku. Jednoducho povedané, displej je jednou z najsilnejších stránok Edge 20 Pro, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je už spomenutá plynulosť. Zatiaľ čo väčšina výrobcov používa maximálne 120 Hz panely, Motorola posunula latku až na 144 Hz. Rozdiel to síce nie je markantný, no bystrému oku zaručene neunikne.

Ďalšími veľkými plusmi sú ostrosť a farby. Výrobca sa rozhodol pre 6,7-palcový OLED panel s rozlíšením 1 080 x 2 400 pixelov, čo je viac než dosť. Je chopný reprodukcie až 1 miliardy farieb, čo znamená že každá jedna farba je nielen veľmi presná, ale aj vždy požadovane sýta. Aj vďaka tomu je Edge 20 Pro jedným z najlepších smartfónov na sledovanie filmov a videí. Skúšal som to a verte mi, je to zážitok.

Displej je taktiež aj veľmi jasný, vďaka čomu s ním nemáte problém ani na priamom svetle. Žiadne problémy som nezaznamenal ani v súvislosti s pozorovacími ulhami, preblikávaním či ghostingom. Skutočne v tomto ohľade nemám čo vytknúť – Motorola odviedla skvelú prácu.

Motorola Edge 20 Pro: Dizajn a konštrukcia

Motorola Edge 20 Pro je po konštrukčnej i dizajnovej stránke vynikajúco spracovaný telefón. Vďaka takmer 90-percentnému pomeru displeja k telu sa možno tešiť na viac než dostatok užívateľskej plochy. Okrem tenkých rámikov si z prednej strany berie svoj podiel pomerne kompaktný kruhový výrez pre selfie fotoaparát. Ten je šikovne umiestnený v strede vrchnej časti obrazovky, vďaka čomu vás neoberá o žiadny obsah.

Na pravej strane sa nachádzajú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a hlavné tlačidlo, ktoré zároveň slúži aj ako veľmi spoľahlivý snímač otlačkov prstov. Bol som milo prekvapený, že som sa počas celej doby testovania nestretol s ani jednou pomalšou reakciou či nesprávnou identifikáciou, ako tomu niekedy býva pri snímačoch umiestnených pod displejom. Vďaka svojmu umiestneniu je taktiež ľahko dostupný, a tak môžete smartfón odomknúť už počas toho, ako ho vyberáte z vrecka či tašky.

Spodná časť je vyhradená pre slot na SIM karty, USB-C konektor pre nabíjanie, prepojenie s iným zariadením za účelom prenosu súborov či dokonca aj prepojenie s PC alebo TV. Hneď vedľa nej je umiestnený výstup pre reproduktor, ktorý je dostatočne hlasný a kvalitný, aby ste si mohli hudbu či videá vychutnať aj bez drahých slúchadiel. A ak by ste ich náhodou predsa len vyžadovali, musíte použiť bezdrôtové. 3,5 mm výstup by ste totiž hľadali márne.

Hoci nejde o smartfón zo špičkovej triedy, po konštrukčnej stránke sa mu rozhodne podobá. Výrobca sa rozhodol pre rámiky z hliníka, pričom zadnú stranu pokryl sklom. Pozadie je matné, vďaka čomu nezbiera veľké množstvá otlačkov. Všeobecne v tomto ohľade rozhodne nemám čo vytknúť, len chváliť. Obrovský palec hore.

Motorola Edge 20 Pro: Fotoaparáty

Fotoaparáty sú ďalším veľkým plusom tohto smartfónu. K dispozícii máte hneď tri, a to 108 Mpx hlavný s clonou f/1.9, veľkosťou 1/1,52″ a veľkosťou pixelov 0,7 µm, ďalej 8 Mpx teleobjektív s 5-násobným optickým priblížením a podporou pre optickú stabilizáciu obrazu, a na záver 16 Mpx širokouhlý so 119-stupňovým zorným poľom a veľkosťou pixelov 1 µm. Výbava je to rozhodne sľubná, no ako si viedla v praxi?

TIP REDAKCIE
Wear OS vyhovie ľavákom, displej hodiniek si budú môcť obrátiť

Jedným slovom – výborne. Nech už používate ktorýkoľvek objektív, môžete sa spoľahnúť na viac než uspokojivý výsledok. Mnoho fotoaparátov s vysokými rozlíšeniami má problémy so zaostrovaním pri veľkom počte objektov. Tento síce trochu tiež, no zriedkavo. Takmer vždy dokázal automaticky a hlavne správne určiť, ktorý konkrétny objekt chcem uviesť do pozornosti. V jednom prípade sa mu to však až tak veľmi nepodarilo. Odporúčam preto zaostrovať aj manuálne, teda ťuknutím na požadované miesto.

Fotoaparáty som sa rozhodol otestovať v zasneženom prostredí, aby som zistil, či náhodou netrpia problémom s prepaľovaním. Dobrá správa – netrpia. Hlavný objektív sa môže pochváliť presným vykresľovaním farieb nielen na displeji, ale aj v post-produkčnom procese fotografií. Ocenil by som však mierne silnejšie rozmazávanie pozadia.

Čo sa týka priblíženia, tu platí jednoduché a známe pravidlo. Čím viac približujete, tým viac kvality obetujete. Pri 10-násobnom zoome je kvalita stále postačujúca a hrany objektov relatívne ostré. Pri prechode na maximálny 50-násobný zoom sa však musíte pripraviť na značný šum a taktiež šmuhy.

Taktiež ma prekvapilo, že telefón je schopný pomerne slušných makro fotografií, a to dokonca aj pri horších svetelných podmienkach. Samozrejme, nedajú sa zaradiť medzi najvyššie triedy, no myslím si, že pre bežného užívateľa budú postačujúce.

Aby som to zhrnul, s foťákmi v Motorola Edge 20 Pro som bol veľmi spokojný. Síce nepodávali 100-percentný výkon vždy, no sčasti mohla byť chyba aj na mojej strane. Všeobecne si však myslím, že výrobca odviedol skvelú prácu a môže byť na svoju optiku hrdý. Fotografie sú veľmi kvalitné, dokonca aj tie z predného 32 Mpx selfie objektívu. Na precízne detaily sa teda môžete tešiť aj v tomto prípade.

Motorola Edge 20 Pro: Výkon a batéria

Výkon a batéria nepochybne patria medzi najdôležitejšie črty každého smartfónu. A výrobca pre potešenie všetkých nesklamal ani v tomto ohľade.

Hoci sa nerozhodol pre špičkový čipset v podobe Snapdragon 888 alebo 888+, Snapdragon 870 bol jednoznačne skvelou voľbou. Áno, je o niečo slabší, no to zaručene nezamená, že nemá čo ponúknuť. Práve naopak. Naprieč celým zariadením môžete rátať s plynulosťou bez akýchkoľvek zásekov či spomalených reakcií. Či už otvárate nenáročnú alebo veľmi náročnú aplikáciu, procesor si s ňou poradí bleskovými rýchlosťami. Svižnosť smartfón neopúšťa ani pri väčšom počte rozbehnutých procesov, za čo vďačí aj obrovskej 12 GB operačnej pamäti. Na svoje si teda prídu aj vášniví multitaskeri.

Čo sa týka výdrže, Motorola Edge 20 Pro používa 4 500 mAh batériu. Áno, nie je to rekordná hodnota a človek by očakával, že v kombinácii so 144 Hz displejom sa bude vybíjať veľmi rýchlo, no nie je tomu tak. Výdrž by som zaradil do vyššieho priemeru. Pri menej náročnom používaní som deň niekedy končil s až 40 či 50 %, pri náročnejšom zaobchádzaní o trošičku menej, no stále dosť, aby mi vydržal ešte pár hodín aj na druhý deň. Inými slovami, ak nebudete na telefóne zavesení neustále, s prehľadom vám vydrží aj necelé dva dni.

Čerešničkou na torte je 30 W nabíjačka, ktorá dokáže v priebehu pol hodiny obnoviť niečo vyše polovice kapacity. Celkový proces zaberá približne hodinu a štvrť.

Motorola Edge 20 Pro: Verdikt

Motorola Edge 20 Pro je skvelý telefón, ktorý si nepochybne zamiluje každý milovník kvalitných fotoaparátov, dlhej výdrže a plynulosti. Ponúkanou výbavou a užívateľským zážitkom s prehľadom opodstatňuje svoju cenovku, ktorá je na dnešné pomery celkom v norme. Ťažko povedať, čo by som mohol vytknúť. Asi skutočne len občasné rozostrenie fotoaparátov a niekedy zdĺhavé prepínanie medzi jednotlivými objektívmi.

Stačí vám aj menej? Vyskúšajte Edge 20 Lite

Pochopiteľne, nie každý potrebuje takmer prvotriedny smartfón s takými kapacitami, ktoré ani väčšinu času nevyužije. A presne pre takú skupinu zákazníkov je ideálnou voľbou odľahčený model série Edge 20, menovite Edge 20 Lite.

Tento smartfón sa podobne ako jeho výkonnejší súrodenec vystatuje kvalitným displejom. Uhlopriečka 6,7 palca, schopnosť reprodukcie 1 miliardy farieb, podpora pre HDR10+ a obnvovacia frekvencia 90 Hz je ponuka, ktorú je možné len ťažko odmietnuť, hoci svietivosť by mohla byť o čosi vyššia. Nižšia cenovka však prináša kompromisy, a s tým sa treba zmieriť.

Čo sa týka zadnej strany, aj v tomto prípade môžete rátať s troma objektívmi. Zostava je však o čosi slabšia. Hlavnú úlohu zohráva 108 Mpx snímač, ktorému robí spoločnosť 8 Mpx širokouhlý objektív a 2 Mpx hĺbkový senzor. Predný fotoaparát ponúka identické 32 Mpx rozlíšenie.

Srdcom zariadenia v tomto prípade nie je čipset od Qualcommu, ale Dimensity 720 5G od spoločnosti MediaTek. Aj ten je však dostatočne výkonný na to, aby užívateľovi ponúkol uspokojivý zážitok bez dlhých čakacích dôb. Batéria je dokonca ešte väčšia ako pri Pro modeli, konkrétne dosahuje kapacity 5 000 mAh. V rámci nabíjania sa možno tešiť na výkon 30 W. Nabíjačka je taktiež obsiahnutá v balení.

A koľko stojí? Verzia so 128 GB internej pamäte a 8 GB RAM vás prostredníctvom Alzy vyjde na 348,90 €. Oficiálna stránka uvádza o 1 € vyššiu cenu.

Motorola Edge 20 Lite: Pre koho je tento smartfón?

Aj s týmto smartfónom strávil nejaký ten čas a hoci som medzi ním a Edge 20 Pro spozoroval určité rozdiely, predovšetkým v oblasti výkonu a plynulosti, neboli až tak veľké, aby si nezaslúžil aspoň trocha pozornosti. Edge 20 Lite je, jednoducho povedané, skvelou voľbou pre tých, ktorí nepotrebujú vo vrecku nosiť delo a chcú používať len to, za čo si reálne zaplatia.

Prehľad cien modelu Motorola Edge 20 Lite u slovenských predajcov

Motorola Edge 20 Pro: Hodnotenie

Motorola Edge 20 Pro: Hodnotenie
95 100 1
Je skutočne ťažké presne určiť, čím sa telefón odlišuje od ostatných. No práve v tom je zrejme jeho krása. Každú jednu vec robí poctivo a správne, čo z neho robí skvelú voľbu pre veľký počet ľudí, ktorí sa aktuálne pozerajú po výkonnom zariadení bez toho, aby si zruinovali peňaženku.
Je skutočne ťažké presne určiť, čím sa telefón odlišuje od ostatných. No práve v tom je zrejme jeho krása. Každú jednu vec robí poctivo a správne, čo z neho robí skvelú voľbu pre veľký počet ľudí, ktorí sa aktuálne pozerajú po výkonnom zariadení bez toho, aby si zruinovali peňaženku.
95/100
Celkové skóre
 • Konštrukcia a dizajn
  95/100
  V rámci konštrukcie je naozaj ťažké čokoľvek vytknúť. S kvalitou možno rátať zo všetkých možných uhlov. Body strhávam len za chýbajúci výstup pre slúchadlá.
 • Displej
  100/100
  Sýty, plynulý, ostrý. Čo dodať?
 • Fotoaparáty
  85/100
  Fotoaparáty sú skvelé a spoľahlivé, i keď nie vždy. Výhody však značne prevyšujú nevýhody.
 • Výkon
  95/100
  Snapdragon 870 a až 12 GB RAM. Pri takejto kombinácii sa dá ťažko niečo vytknúť.
 • Batéria
  100/100
  Motorola v rámci výdrže odviedla skvelú prácu. Nabíjanie je síce priemerné, no aspoň znižuje mieru degradácie batérie.

Plusové body

 • Vysoký výkon
 • Dlhá výdrž
 • Kvalitné fotoaparáty
 • Plynulý a sýty displej

Mínusové body

 • Občasná nekonzistencia fotoaparátov
 • Nabíjanie by mohlo byť o trochu rýchlejšie
Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať