MIMORIADNE: Obrovský POZOR na tieto SMS. Slovákov lákajú na peniaze, chcú ich okradnúť!

Ak vám príde takáto správa, spraviť by ste mali len jednu vec.

Poniektorí Slováci v posledných dňoch obdržali záhadnú správu, podľa ktorej boli vybraní na brigádu. Oznámenie sprevádzajú aj informácie o potenciálnom plate a spôsobe, ako túto mysterióznu prácu získať. Samozrejme, ide o podvod.

Správa sa šíri naozaj rýchlo, niektorým dokonca prišla viac ako raz. “Dobrý deň, boli ste vybraný na brigádu. Denný plat 50-200 eur, ak prácu chcete získať, pridajte WhatsApp….,” uvádza.

Toto oznámenie prichádza od už na prvý pohľad nedôveryhodného kontaktu. Rozpoznať to možno podľa nezmyselného názvu, ktorý tvoria náhodné písmená, čísla a znaky.

Zdroj: Redakcia

Správu obdržal aj Roman Zavřel z českého webu Letem světem Applem, ktorý sa rozhodol vykonať podrobnejšie vyšetrovanie. Zistil, že aj keď skutočne napíšete na priložený WhatsApp, nedočkáte sa žiadnej reakcie. Nemusí to však znamenať, že sa nakoniec neozvú, alebo že vašu reakciu nezneužijú nejak inak. V žiadnom prípade útočníkom neposielajte vaše citlivé údaje, vrátane životopisu, naskenovaných občianskych preukazov alebo čohokoľvek iného, čo by mohli zneužiť. Objavili sa totiž aj správy o tom, že si podvodníci od obetí vypýtajú “manipulačný poplatok” za sprostredkovanie neexistujúcej brigády.

TIP REDAKCIE
POZOR: V obchode Google Play sa má nachádzať viac ako 200 škodlivých aplikácií!

Čo s takouto správou robiť?

Čo robiť? Na výber máte dve možnosti. Buď budete túto správu ignorovať alebo ju nahlásite priamo cez iMessage. Apple potom môže na základe sťažností danú “osobu” zablokovať.

Nie je to jediný podvod, ktorým sa útočníci Slovákov snažia nalákať do pasce a okradnúť ich o stovky, no často aj tisíce eur. Podobné prípade podvodných SMS správ, telefonátov či emailov sa pravidelne objavujú už niekoľko rokov.

Ak doma máte niekoho, kto nie je zbehnutý v technológiách a ich hrozbách tak, ako vy, dajte mu o novej snahe útočníkov vedieť. Ani neviete, ako im môžete pomôcť.