RECENZIA ROG Zephyrus M16: Špičkový herný notebook, ktorý nesklame na žiadnom fronte

Negatívnu skúsenosť, a aj to nie vždy, som mal len v jednej oblasti. Aj napriek tomu je však tento notebook jedným z najšpičkovejších herných zariadení, aké mi kedy prešli rukami.

Posledné tri mesiace som mal tú česť stráviť testovaním herného notebooku ROG Zephyrus M16 od spoločnosti ASUS. Za ten čas som mal možnosť zamerať sa na kľúčové aspekty, ktoré robia herné zariadenie herným zariadením. A musím uznať, tento model ma nesklamal v žiadnom ohľade. Práve naopak, na mnohých ma veľmi príjemne prekvapil. Ako je na tom displej, výkon, konštrukcia či batéria? Všetky dôležité informácie sa vám pokúsim poskytnúť v recenzii nižšie.

ROG Zephyrus M16: Špecifikácia

Operačný systémWindows 10 (možnosť aktualizovať na Windows 11)
ProcesorIntel Core i7-11800H
Grafická kartaNVIDIA GeForce RTX 3070 (8 GB GDDR6)
Displej16″ (2 560 x 1 600)
DCI-P3 (100 %)
165 Hz
3 ms
Pamäť16 GB DDR4
Úložisko1 TB
Porty1x 3,5 mm jack pre slúchadlá
1x HDMI 2.0b
1x USB 3.2 Gen 2 Type-A
1x USB 3.2 Gen 1 Type-A
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C
2x DisplayPort
1x RJ45 LAN port
1x čítačka kariet (microSD)
1x Thunderbolt 4
Kamera720p
AudioDolby Atmos
AI eliminácia okolitého hluku
Zabudovaný mikrofón
4x 2 W woofer (Smart Amp)
2x 2 W tweeter
KonektivitaWi-Fi 6 (802.11)
Bluetooth 5.2
Batéria90 Wh
Napájanie240 W
Váha1,9 kg
Rozmery35,5 x 24,3 x 1,99 cm

ROG Zephyrus M16: Cena a dostupnosť

ROG Zephyrus M16 v prevedení s Intel Core i7-11800H, grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3070, 16 GB RAM a 1 TB SSD úložiska si môžete aktuálne zadovážiť prostredníctvom viacerých známych obchodných reťazcov. Dostupný je aj v e-shope Alza, kde stojí 2 019 € s DPH.

K dispozícii je aj lacnejší variant so slabším, no stále kvalitným displejom a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3060. Ten je na Alze dostupný za 1 919 € s DPH.

ROG Zephyrus M16: Dizajn a konštrukcia

ROG Zephyrus M16 je po konštrukčnej stránke veľmi šikovne spracovaným zariadením. Napriek tomu, že disponuje špičkovými komponentami vrátane prepracovaného chladiaceho systému, jeho váha nepresahuje 2 kg, vďaka čomu je veľmi ľahko prenosný.

Zvonka notebook síce nepôsobí extra špeciálne, no to rozhodne neznamená, že nedokáže zaujať. Jeho telo je obalené do tmavo šedej farby, ktorá mu dodáva akýsi letmý nádych elegancie. Veko je ešte k tomu perforované, pričom jednotlivé vzorky menia svetlo v závislosti od uhlu svetla, ktoré na ne dopadá.

Dôležité je však to, čo sa odohráva vo vnútri zariadenia. 16-palcový displej po celom obvode ohraničujú tenké rámiky, vďaka čomu sa možno tešiť na maximum úžitkovej plochy. Aj napriek ich štíhlosti do nich výrobca dokázal zabudovať web kameru, hoci len s rozlíšením 720p.

Používanie klávesnice na ROG Zephyrus M16 je skvelá vec sama o sebe. Podsvietené klávesy nie sú priveľmi vysoké, no napriek tomu pri stláčaní vydávajú ten príjemný klikajúci zvuk, ktorý bol po celý čas pôžitkom pre moje uši. Okolie klávesnice je taktiež potiahnuté tmavošedou farbou, avšak v matnom prevedení. Žiaľ, tento dizajn nie je veľmi efektívny v odolávaní odtlačkom prstov a aj prach na ňom celkom vidno, no to nie je nič, čo by sa nedalo vyriešiť handričkou.

V závere musím pochváliť aj nožičky nachádzajúce sa na spodku displejového rámu, ktoré po otvorení zariadenia zdvihnú displej aj celé telo, čo umožňuje chladiacemu systému efektívnejšie odvádzať teplo vyvíjané intenzívnym hraním.

Už v prvých minútach mi bolo jasné, že v rukách držím precízne premyslené zariadenie, ktoré po konštrukčnej stránke nesklame žiadneho vášnivého hráča. Dizajn sa síce niektorým môže zdať prílš nudný, no ja sa do tejto skupiny nezaraďujem.

ROG Zephyrus M16: Displej

Displej nepochybne patrí medzi najdôležitejšie súčasti každého herného zariadenia. A notebooky nie sú žiadnou výnimkou. Zephyrus M16 našťastie nesklamal ani v tejto oblasti.

16-palcový matný panel je skutočne jednou z hlavných hviezd večera. Vďaka obrovskému rozlíšeniu 2 560 x 1 600 pixelov ponúka maximálnu ostrosť, ktorou som sa kochal počas hrania i mimo neho. Ak prechádzate z notebooku, ktorý disponoval nižšími rozlíšeniami, pripravte sa na obrovský rozdiel. Používateľské rozhranie operačného systému je štandardne tak malé, že som si naň chvíľu musel zvykať. Aj to sa však dá zmeniť v nastaveniach.

Displej ma ďalej prekvapil svojou plynulosťou, o ktorú sa stará podpora pre obnovovaciu frekvenciu až 165 Hz. Nech už na notebooku robíte čokoľvek, byť to gaming či len scrollovanie sociálnych sietí, užívať si budete každý jeden pohyb. Prvotriednej kvalite ďalej napomáha aj 100-percentné pokrytie gamutom DCI-P3, vďaka čomu sa môžete tešiť na atraktívnu reprodukciu farieb vždy a všade.

Ak by som displeju musel niečo vytknúť, ostal by som bez slov. ASUS si dal aj na tomto aspekte naozaj záležať. A je to naozaj vidno.

ROG Zephyrus M16: Výkon

Pomaly sa presúvame do interiériu zariadenia, ktorý neobýva nič iné ako špičkové komponenty. Rátať možno s procesorom Intel Core i7-11800H, 8 GB grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3070, 16 GB rýchlej operačnej pamäte a v mojom prípade 1 TB SSD úložiskom.

CS:GO

Akonáhle som prvýkrát spustil notebook, prispôsobil si rozhranie a nainštaloval všetky potrebné aktualizácie, pustil som sa do jednej z mojich dodnes naobľúbenejších hier – CS: GO. Áno, táto hra síce nie je náročná na grafiku, no za to dokáže efektívne otestovať kapacity procesora.

Ako som očakával, Zephyrus M16 s CS:GO nemal žiadne problémy. Aj na maximálnych grafických nastaveniach a plnom rozlíšení nemal problém hru rozbehať na 190-300 FPS (niekedy aj viac), čo je oveľa viac snímok za sekundu, než koľko displej dokáže reálne zobraziť. Pripomínam, že tento úvodný test prebiehal v režime Performance, nie v režime Turbo (najvýkonnejšom hernom režime).

God of War

Ďalším pánom na holenie bol titul God of War, ktorý som vám koncom januára priblížil v samostatnej recenzii. Samozrejme, okamžite som ho vypeckoval na najvyššie grafické nastavenia, pri ktorých som v režime Performance a bez DLSS zaznamenával okolo 50 až 60 FPS. Po aktivácii DLSS (vyvážené) a režimu Turbo sa snímkovanie vyšplhalo na 80-90 FPS.

TIP REDAKCIE
Vieš ako jazdiť na elektrickej kolobežke? TOP 10 pravidiel, ktoré by mal poznať každý!

Osobne preferujem plynulosť pred vizuálom, a tak som grafické nastavenia znížil na stredné. S aktivovanou technológiou DLSS, režimom Turbo a pri plnom rozlíšení som zaznamenával približne 130 až 150 FPS, čo je veľmi slušný výkon. A čo je najlepšie, hra stále vyzerala solídne.

Elden Ring

Pri GoW moja herná púť neskončila. Do môjho repertoáru sa zaradil aj titul Elden Ring (recenzia TU), ktorý okamžite po vydaní spôsobil ošiaľ naprieč celou hráčskou komunitou. A niečo také som si naozaj nemohol nechať ujsť.

Mierne ma sklamalo, že Elden Ring je v rámci snímkovania štandardne limitovaný na 60 FPS. No aj keď som hru naladil na najvyššie nastavenia, snímkovanie pod túto hranicu klesalo len mierne, a aj to nie stále.

Všimol som si ale, že Elden Ring úplne nepodporuje natívne rozlíšenie displeja, dôsledkom čoho sa počas hrania na vrchnej šírke obrazovky tvoril približne centimeter hrubý čierny pás. To však nie je chyba notebooku, ale hry samotnej.

Battlefield 2042

Battlefield 2042 bol asi tou najťažou skúškou, ktorej som notebook podrobil. Ako som písal v nedávnej recenzii, táto hra je veľmi náročná aj čo sa týka grafiky, aj čo sa týka procesoru. Pre lepšiu predstavu – na zozname odporúčaných systémových požiadaviek sa nachádza grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060.

Hoci Zephyrus M16 disponuje špičkovou RTX 3070, netreba zabúdať na fakt, že ide o verziu určenú pre notebooky, ktorá je v porovnaní s verziou pre PC citeľne slabšia.

BF 2042 však aj napriek tomu nerobil také problémy, ako som očakával. Musel som sa však uspokojiť so strednými až nižšími grafickými nastaveniami, rozlíšením 1 920 x 1 080 a DLSS na režime výkonu. Pri týchto nastaveniach (v režime Turbo) som dostával okolo 55-90 FPS, čo na herný notebook nie je vôbec zlé.

Čo je to DLSS?

Pre tých, ktorí nevedia, čo je to DLSS a ako táto technológia funguje, v tejto vsuvke sa vám ju pokúsim vysvetliť.

DLSS, čiže Deep Learning Supersampling, je optimalizácia, ktorej úlohou je zvýšiť výkon v hrách za cenu kvality. Inými slovami, jej účelom je tzv. upscaling z nižšieho rozlíšenia.

O podstate upscalingu viac-menej hovorí samotný názov. Laicky podané – chápať ho možno ako filter, ktorý zvyšuje nižšie rozlíšenie na vyššie. Dôležitú prácu pri efektívnom DLSS odvádza umelá inteligencia.

V stručnosti, DLSS zvyšuje výkon, respektíve plynulosť hry, čo sa odráža na kvalite grafiky. Technológia býva v hrách dostupná v niekoľkých režimoch. Čím silnejšie DLSS, tým nižšia kvalita obrazu. Preto som ju zväčša nastavoval na vyvážený režim, pri ktorom bol prínos pre výkon obrovský a strata na vizuále veľmi mierna.

Nielen na hry

Pochopiteľne, ak si notebook dokáže tak bravúrne viesť počas náročných hier, je zrejmé, že problém nebude mať ani s bežnými kancelárskymi či školskými prácami. Zephyrus M16 som vo veľkom využíval aj na úpravu fotografií v rôznych grafických programoch.

Toto zariadenie ma po výkonnostnej stránke nesklamalo, nech som na ňom robil čokoľvek. V tejto súvislosti opäť chválim jeho pomerne nízku hmotnosť, vďaka ktorej som nemal problém s ním cestovať kamkoľvek, dokonca aj na dlhšie vzdialenosti.

ROG Zephyrus M16: Batéria

Keď som bol na cestách alebo v škole, väčšinu času som sa spoliehal na batériu, ktorá je pri Zephyrus M16 doslova masívna a nemá problém vydržať celé hodiny aj pri väčšej záťaži. Aj keď som mal otvorený internetový prehliadač s vyše desiatkou kariet, videohovor na MS Teams a do toho mi na pozadí bežalo Spotify, mal som istotu, že mi notebook vydrží najmenej 4-6 hodín.

V 80 % prípadov som ho však mal zapojený do elektriny, nakoľko hranie na batérii nie je zrovna príjemné ani čo sa týka plynulosti, ani čo sa týka spotreby energie.

ROG Zephyrus M16: Softvér

ROG vám k Zephyrus M16 pribalí aj svoj herný softvér. Žiaľ, ten nie je dokonalý. No o tom trochu neskôr.

Hlavné programy, ktoré budete pri tomto notebooku (alebo pri akomkoľvek inom hernom notebooku značky ROG) používať, sú ASUS Armoury Crate a NVIDIA GeForce Experience.

ASUS Armoury Crate slúži ako hlavný kontrolný panel pre všetky dôležité súčasti zariadenia. V prostredí aplikácie nájdete prehľad o výkone a teplote procesora, výkone a teplote grafickej karty, zaťažení RAM a taktiež o rýchlosti chladiacich ventilátorov vyjadrenej v rpm, čiže v otáčkach za minútu.

Počas hrania sa teplota CPU a GPU pohybovala okolo 70 až 80 °C, pričom rpm siahali od 4 500 do cca 5 000.

V prostredí Armoury Crate máte ďalej možnosť prepínať medzi jednotlivými hernými režimami a sledovať zmeny vo využití jednotlivých komponentov. Okrem toho si prostredníctvom programu môžete prispôsobiť správanie kláves počas hrania (napr. deaktivácia tlačidla Windows počas hrania), nastaviť kompatibilné periférie a mnoho ďalšieho.

Čo sa týka GeForce Experience, tento program slúži na grafickú optimalizáciu. Na základe špecifikácie nastaví všetky hry obsiahnuté v knižnici na najvhodnejšie grafické nastavenie, no k dispozícii je aj možnosť manuálnej úpravy. Okrem toho sa prostredníctvom neho sťahujú a inštalujú aktualizácie pre grafickú kartu.

Nič nie je bezchybné

Ako som však spomenul vyššie, softvér má svoje chyby. Všimol som si, že notebook má problém so spánkovým režimom. Zaspať odmietal nielen po zatvorení, ale aj po manuálnej voľbe cez menu Štart. Displej sa síce vypol, no klávesnica aj naďalej svietila a ventilátory sa neprestali točiť. Nebolo to vždy, no stávalo sa to pomerne často.

Okrem toho, keď už sa mi notebook konečne podarilo uspať, po opätovnom otvorení sa zaplo všetko okrem displeja. Nepomáhal ani tvrdý reštart. Problém sa mi podarilo vyriešiť až cez klávesovú skratku pre resetovanie nastavení obrazovky.

Ostatné problémy boli celkom zanedbateľné, no môjmu oku neunikli. Napríklad pri preklikávaní sa medzi otvorenými programami preblikávala spodná lišta. Stávalo sa to aj pri otváraní menu Štart či Prieskumníka.

Rád by som povedal, že týmito nedostatkami trpí len model, ktorý som mal k dispozícii na testovanie, no niečo podobné som zažíval a stále zažívam aj na modeli ROG Zephyrus G15.

Hodnotenie
Zhrnutie
Displej je kvalitný, interiér výkonný, konštrukcia pôsobí odolne a dizajn sa mi taktiež pozdáva. Ak sa obzeráte po hernom notebooku, ktorý zvládne aj novšie a náročnejšie tituly, kúpou Zephyrus M16 rozhodne nespravíte krok vedľa. V podstate jediným mínusom, s ktorým som sa počas doby testovania stretol, boli občasné chyby softvéru.
Dizajn a konštrukcia
100
Displej
100
Výkon
100
Batéria
100
Softvér
80
Pozitíva
Solídna konštrukcia
Elegantný dizajn
Vysoký výkon
Plynulý displej
Vytrvalá batéria
Negatíva
Chybný softvér
96
Hodnotenie