Obrovská zmena: Europarlament chce zmeniť smartfóny. Toto môže prísť už 1.1.2023!

O urýchlenie schválenia sa zrejme postará vojna na Ukrajine.

Európsky parlament má v pláne výrazne zmeniť smartfóny, aké ich poznáme dnes. O celý segment smartfónov a elektroniky ako takej sa pritom zaujíma už dlhšiu dobu, o čom napríklad svedčí snaha zjednotiť nabíjacie porty alebo drobnohľad nad technologickými gigantmi, ktoré neraz pokutoval miliónovými sumami.

Ich najnovším počinom je snaha prinútiť výrobcov, aby smartfóny prestali vyrábať s batériami, ktoré sa nedajú jednoducho vymeniť, informoval Frakfurter Allgemeine. Europarlament sa teda snaží výrobcov vrátiť späť v čase, keď boli batérie ľahko dostupné a ich výmena trvala maximálne pár sekúnd až minút.

Dnes sú napevno integrované v jednoliatych konštrukciách, ktoré otvoríte jedine tak, že si do ruky vezmete teplovzdušnú pištoľ, nástroje na páčenie a veľa nervov a sem tam aj poriadny kus šťastia, aby ste v procese nič nezničili.

Čo tým ale EÚ sleduje? Dôvodov, prečo sprístupniť výmenu batérie čo najväčšiemu počtu ľudí je hneď niekoľko. Na prvom mieste stojí hlavne ekológia. Smartfónov sa predáva obrovské množstvo, pričom v každom z nich sa nachádza batéria, ktorá sa často vymieňa veľmi ťažko. Ľudia si tak namiesto výmeny batérie radšej kúpia nový smartfón, čím zaťažujú životné prostredie, píše server Živě.

Druhým dôvodom môže byť aktuálna vojna na Ukrajine a závislosť výrobcov od surovín – hlavne lítia – pochádzajúcich z Ruskej federácie. EÚ sa preto do roku 2026 bude snažiť recyklovať až 90 % akumulátorov zo smartfónov, tabletov a ďalšej elektroniky. Dnes recykluje len zlomok z tohto cieľa.

TIP REDAKCIE
Je to tu! Google si od Apple „požičia“ extrémne praktickú funkciu, ktorou sa majitelia iPhonov chvália roky!
Batéria z iPhone 11 Pro Max
Batéria z iPhone 11 Pro Max

Prvé zmeny už od 1. januára 2023

Prvé zmeny, ktoré pripravil europarlament majú do platnosti vstúpiť už 1. januára 2023. Presný rozsah, resp. kalendár nasadenia jednotlivých nariadení však ešte musí európsky parlament prerokovať s Radou Európskej únie.

Už teraz však vieme, že výrobcovia budú musieť uvádzať všetky parametre týkajúce sa očakávaného životného cyklu batérie ako napríklad výkon, nabíjací čas a životnosť, pod čím sa myslí pokles kapacity podľa počtu nabíjacích cyklov. Niektorí výrobcovia sú proaktívni a tieto informácie uvádzajú aj bez toho, aby to mali prikázané zákonom, iných EÚ prinúti práve novým nariadením.

Výrobcom sa snaha EÚ nepáči. Hovoria o tom, že navrhované pravidlá ich smartfóny vrátia o niekoľko rokov späť v čase. Zariadenia vraj budú hrubšie a budú mať menšiu kapacitu batérii. Odvolávajú sa tiež na to, že užívateľsky prístupné batérie nemusia byť tak bezpečné ako tie, ktoré sú v telefónoch umiestnené napevno.