Kombinácia Delty a Omikronu? Vo Francúzsku sa objavil “Deltacron”, nový variant koronavírusu

Deltacron prichádza práve v čase, kedy viacero krajín vrátane Slovenska uvoľňujú svoje opatrenia, dokonca aj v súvislosti s povinnosťou očkovania či nosenia rúšok a respirátorov.

Koronavírus nie a nie poľaviť. Hoci sa na nielen Slovensku postupne uvoľňujú prísne opatrenia, vírus si nedáva žiadny pohov. Na pôde Francúzska objavili novú mutáciu, ktorú miestni vedci prezývajú Deltamicron. Ako naznačuje samotný názov, nový variant je akousi kombináciou variantov Delta a Omikron. O téme informuje český server VTM.cz.

Francúzsko pritom nie je jediná krajina, kde môže Deltamicron či Deltacron vyčíňať. Podozrenia na nákazu novým variantom sú monitorované aj v Dánsku, Holandsku a Spojenom kráľovstve.

Variant kombinujúci dve najsilnejšie a najnebezpečnejšie verzie koronavírusu môže na prvýkrát znieť priam desivo. Odborníci však ukľudňujú verejnosť, nakoľko Deltacron zatiaľ nebol klasifikovaný ako variant vzbudzujúci obavy. Jeho tempo šírenia má byť nižšie ako pri Delte či Omikrone.

Treba sa obávať?

Populácia si už prešla oboma verziami koronavírusu, vďaka čomu si dokázala vytvoriť ako takú imunitu. Taktiež treba zdôrazniť skutočnosť, že prvý prípad bol detegovaný ešte v januári, pričom ak by bol taký agresívny ako jeho predchodcovia, už dávno by sa rozmohol v oveľa väčšom meradle. Napríklad v Spojenom kráľovstve bolo zaznamenaných okolo 30 prípadov nákazy Deltacronom.

TIP REDAKCIE
WhatsApp bol vždy zadarmo, teraz bude aj platený: Kto zaň bude platiť?

Aj napriek tomu je však pod prísnym dohľadom WHO, čiže Svetovej zdravotníckej organizácie. Stále ide o pomerne čerstvú mutáciu, čiže odborníci ešte nemajú k dispozícii všetky informácie z podrobnejších prieskumov a analýz.

Najnevhodnejší čas

Či už je Deltacron viac alebo menej nákazlivý ako Delta či Omikron, rozhodne nejde o dobrú správu. Deltacron totiž prichádza práve v čase, kedy viacero krajín vrátane Slovenska uvoľňujú svoje opatrenia, dokonca aj v súvislosti s povinnosťou očkovania či nosenia rúšok a respirátorov.