Zelenskyj mal vojsku nariadiť kapituláciu: Sociálnymi sieťami sa šíri nebezpečný DeepFake

Prezident Volodymyr Zelenskyj okamžite upozornil na zmanipulované video.

O tom, že aktuálny vojenský konflikt medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou neprebieha len fyzicky, ale aj v digitálnom priestore, sme sa mohli presvedčiť už niekoľkokrát. Od kybernetických útokov na ukrajinskú infraštruktúru cez útoky Anonymous na ruské médiá až po aktuálne DeepFake video prezidenta Zelenského, vojna skutočne zúri na všetkých frontoch.

Teraz sa konflikt vyostruje naozaj unikátnym spôsobom, upozornila spoločnosť Meta zastrešujúca sociálne siete Facebook a Instagram. Na Facebooku sa malo objaviť video prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý v ňom mal ohlásiť kapituláciu. Išlo samozrejme o zmanipulované video, ktoré sa však okamžite začalo šíriť najmä medzi priaznivcami Ruska. Meta ho po nahlásení okamžite odstránila. Tento krok odôvodnila tým, že porušuje pravidlá o zdieľaní zmanipulovaného mediálneho obsahu.

Video je už však na internete a čo je na internete, to z neho nedostanete. Video sa dá aj teraz nájsť na ďalších sociálnych sieťach ako Twitter a na ruskej obdobe VKontakte, kde sa šíri priam bleskovo. Ruskí občania si ho medzi sebou preposielajú v domnienke, že ide o overenú skutočnosť.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Philips Fidelio L3: Slúchadlá, ktoré dýchajú na krk špičke Sony

Aj ďalšie útoky

Ruským hackerom sa pritom len nedávno podarilo nabúrať do vysielania ukrajinskej televízie Ukrajine24, v ktorej pozmenili lištu s aktuálnymi novinkami. Napísali do nej rovnakú správu, akú hlásalo DeepFake video, a to, že Zelenskyj nariadil kapituláciu.

Vyrobiť DeepFake je každým dňom jednoduchšie, preto by ste mali mať oči na stopkách. Skúsenejší používatelia internetu síce dokážu odhaliť zmanipulované video, menej skúsení môžu naletieť. Na DeepFake útoky upozornil aj samotný Zelenskyj, ktorý už niekoľkokrát jasne zdôraznil, že sa Ukrajina kapitulovať nechystá.

Total
25
Zdieľaní
Total
25
Zdieľať