android 13

Upozornenia či spotreba batérie: Android 13 prichádza s ďalšími novinkami

Druhá vývojárska verzia je vonku.

Spoločnosť Google uvoľnila druhú pracovnú verziu operačného systému Android 13 (DP2), ktorá je stále primárne určená softvérovým vývojárom. Prvá beta verzia, vhodnejšia pre širšie publikum, bude s najväčšou pravdepodobnosťou predstavená v máji, na konferencii Google I/O.

Druhý vývojársky náhľad operačného systému Android 13 obsahuje rad ďalších zmien a užitočných zlepšení. Jedna zo zásadnejších noviniek sa týka upozornení. Nainštalované aplikácie si budú musieť od používateľa vypýtať povolenie, aby mohli v smartfóne upozornenia zobrazovať.

Operačný systém iOS od Apple obsahuje podobnú funkciu už roky. Takýmto spôsobom používateľ jednoznačne určí, ktoré aplikácie ho budú môcť upozorneniami otravovať.

android 13
Zdroj: Google

Ďalšiu veľkú novinku predstavuje podpora pre štandard Bluetooth Low Energy Audio, ktorý dokáže prenášať zvuk vo vyššej kvalite, no pri nižšej bitovej rýchlosti. Okrem toho prispeje k rozumnejšej spotrebe energie, čo sa prejaví na dlhšej výdrži batérie pripojených audio zariadení.

Neúmerné drancovanie batérie rieši aj ďalšia obsiahnutá funkcia. Android 13 dostal nové systémové upozornenie, ktoré bude informovať o nadmernej spotrebe energie aplikáciami spustenými na pozadí systému.

Po prvom upozornení na vysokú spotrebu energie tou či onou aplikáciou sa notifikácia opäť ohlási po 24 hodinách, pokiaľ používateľ medzitým hladnú aplikáciu neodinštaluje, prípadne nevypne. Existovať ale budú isté výnimky. Upozornenie sa nebude týkať VPN aplikácií alebo napríklad apiek viazaných priamo na operačný systém.

V paneli s rýchlymi skratkami pribudne dlaždica odkazujúca na nastavenia ochrany osobných údajov a zabezpečenia.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovenská pošta hlási poplach. Za 2 € si vraj môžete kúpiť náhodnú nedoručenú zásielku
android 13
Zdroj: Mishaal Rahman/Twitter

Drobná úprava sa dotkne i umiestnenia tlačidiel napájania a systémových nastavení. Po roztiahnutí panela sa presunú do spodnej časti obrazovky, kde budú ľahšie dosiahnuteľné pri držaní smartfónu v jednej ruke.

Vývojári sa z nejakého neznámeho dôvodu rozhodli premenovať režim Nerušiť. Po novom sa bude nazývať Prioritný režim. Inak funguje rovnako, nový je zatiaľ iba názov. Google režim Nerušiť upravoval azda v každej veľkej aktualizácii operačného systému, Android 13 teda výnimkou nebude.

Android 13

Prvá vývojárska verzia operačného systému Android 13 bola vydaná vo februári. Google v nej predstavil nový spôsob zdieľania fotografií a videí, upravené pripájanie k zariadeniam v blízkosti cez rozhranie Wi-Fi, lepšiu ochranu osobných údajov alebo hlbšiu integráciu dizajnového jazyka Material You.

Zdroj: Google

Systém prevzal jednu praktickú funkciu zo smartfónov iPhone a Samsung, vďaka ktorej si budú môcť používatelia nastaviť jas – intenzitu svetla vyžarovaného LED bleskom umiestneným na zadnej strane smartfónov. Súčasný OS Android umožňuje v základe LED svetlo iba zapnúť alebo vypnúť, nič viac.

Android 13 taktiež zlepší prácu s tabletmi a skladacími smartfónmi, teda s veľkými obrazovkami. Pribudne zdieľanie aplikácií medzi používateľskými profilmi, panel úloh v spodnej časti obrazovky alebo prepracovanejší režim rozdelenej obrazovky.

android 12L
Zdroj: Google

Android 13 sa stále vyvíja. Niektoré zamýšľané funkcie z neho môžu vypadnúť, iné, doposiaľ ešte neodhalené, zase pribudnúť. Ako sme uviedli, prvá verejná beta príde k slovu v máji. Finálna zostava bude na distribúciu pripravená na jeseň.