v rytme srdca

Oscara za najlepší film získala po prvýkrát snímka natočená streamovacou službou

Apple TV+.

V noci z nedele na pondelok prebehol už 94. ročník odovzdávania cien Akadémie filmových umení a vied. Prestížnu sošku Oscara si odnieslo niekoľko diel, cena za najlepší film putuje do rúk tvorcov drámy V rytme srdca ( pôvodný názov Coda).

V rytme srdca je vôbec prvou snímkou natočenou streamovacou službou, ktorá získala Oscara za najlepší film. Stojí za ňou platforma Apple TV+, ktorá tak v tomto ohľade porazila Netflix.

Okrem toho sa môže dielo tešiť z ďalších dvoch sošiek. Oscara za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe dostal Troy Kotsur. Ide o prvého nepočujúceho herca, ktorému sa to podarilo. Režisérska filmu V rytme srdca Sian Heder si zároveň prevzala Oscara za najlepší adaptovaný scenár.

Film sleduje príbeh Rudy (Emilia Jones) – dcéry nepočujúcich rodičov, ktorá sa chce stať speváčkou. Vybrať si musí medzi svojim snom a prácou v rodinnej firme venujúcej sa rybolovu. V celej rodine je pritom jediná, ktorá má sluch.

Emilia Jones a Troy Kotsur na zábere z filmu V rytme srdca. Zdroj: CSFD

V rytme srdca je remake francúzsko-belgického filmu Rodinka Bélierovcov, ktorý vznikol v roku 2014.

TIP REDAKCIE
Neznášajú Teslu? Idioti škodia elektromobilom, takáto podlosť sa často nevidí

Jeho výroba stála 10 miliónov dolárov. Ďalších 25 miliónov dolárov zaplatila spoločnosť Apple za distribučné práva. Snímka sa na krátky čas dostala aj do obmedzeného počtu kín, inak je jej pôsobiskom knižnica služby Apple TV+, uvádza WSJ.

Oscara za najlepší film dielo uchmatlo snímke Sila psa, za ktorou stojí služba Netflix. Streamingový gigant mal v posledných rokoch niekoľko nominácií na najlepší film, žiadnu však nepremenil. Spomenúť môžeme film Irčan, ktorý režíroval Martin Scorsese, alebo Roma, ktorého réžiu pokryl Alfonso Cuarón.

Filmy Netflixu získali dovedna 116 nominácií a 15 Oscarov v rôznych kategóriách. Ocenenie za najlepší film však doposiaľ nezískal žiaden. Pýšiť sa tým po dnešnej noci môže konkurenčná služba Apple TV+, ktorú kalifornský výrobca iPhonov spustil v novembri 2019.

Kompletné výsledky odovzdávania cien Akadémie filmových umení a vied si môžete pozrieť TU, na adrese oscars.org.