Apple

iPhone ovládol rebríček najpredávanejších smartfónov roka 2021

iPhone, iPhone a ešte raz iPhone.

Minulý rok bol pre spoločnosť Apple úspešný a sťažovať sa nemôže ani Samsung, ktorý sa dokázal vrátiť k predajným číslam z roku 2019, teda z obdobia pred vypuknutím pandémie ochorenia Covid 19.

Výskumná spoločnosť IDC koncom januára zverejnila správu, podľa ktorej vlani vzrástol predaj smartfónov iPhone o 15,9 %, v porovnaní s rokom 2020. Smartfóny Samsung Galaxy si v rovnakom období polepšili tiež, hoci len o 6 %.

IDC odhadol, že Samsung dodal na trh v roku 2021 272 miliónov smartfónov, čím si upevnil svetové prvenstvo. Druhý Apple vyexpedoval 235,7 milióna smartfónov. Top trojku uzatvorilo čínske Xiaomi s výsledkom 191 miliónov predaných smartfónov.

Android svet je rozmanitý, spotrebitelia si môžu vybrať z nespočetného množstva smartfónov rozličných značiek pochádzajúcich z rôznych cenových tried. Apple má len iPhone, no výber nie je úplne sterilný. Dostupné sú staršie generácie, lacnejšie verzie SE, základné modely alebo to najlepšie z ponuky Pro a Pro Max.

Iná výskumná agentúra, Counterpoint Research, sa rozhodla zostaviť konkrétnejší rebríček najpredávanejších smartfónov minulého roka. A v ňom Apple svoju konkurenciu patrične zotrel.

Ako ukazuje marcový výstup, v zozname TOP 10 najpredávanejších smartfónov obsadil iPhone až 7 miest, čo je najviac histórii. Do rebríčka sa podarilo ešte predrať výrobcovi Samsung a Xiaomi.

TIP REDAKCIE
Zoznam hier na PlayStation Plus: Čo všetko budeme hrať? Je tam toho veľa!
iPhone
Foto: Counterpoint Research

Prvé miesto patrí modelu iPhone 12, ktorý je nasledovaný súrodencom iPhone 12 Pro Max. Najnovší iPhone 13 sa ocitol na treťom mieste. Zo šiestej priečky sa usmieva lacný Samsung Galaxy A12. Pozíciu si tiež vydobyl Xiaomi Redmi 9 a Redmi 9A.

Counterpoint Research podiely jednotlivých najpredávanejších smartfónov nepreklopil na celkové predajné čísla. iPhone 12 si však mohlo zadovážiť niečo cez 40 miliónov zákazníkov, iPhone 12 Pro Max asi 30 miliónov ľudí.

Čo je zaujímavé, do najlepšej desiatky sa nedostala inak dobre hodnotená stredná trieda Galaxy A52. V roku 2019 a 2020 to bolo pritom inak, predchádzajúce generácie Galaxy A50 a A51 obsadili štvrté miesto.

Super kompaktné smartfóny iPhone 12 Mini a 13 Mini sa taktiež do tabuľky nedostali, hoci to pri ich predstavení vyzeralo, že ide o dlho žiadanú strelu do čierneho. To, samozrejme, neznamená, že sú zlyhaním. Len je o tieto verzie nižší záujem než sa očakávalo.

Zaujímavosť, Counterpoint Research uvádza, že v roku 2021 bolo na celosvetovom trhu aktívnych až 4200 rôznych modelov smartfónov.