Rotterdam rozoberie historický most, kvôli superjachte Jeffa Bezosa

Loď zakladateľa Amazonu je príliš veľká.

Zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos, ktorý patrí medzi najbohatších ľudí na svete, si urobil radosť novou jachtou. 40 metrov vysokú rekreačnú loď za 430 miliónov eur buduje lodenica sídliaca v tesnej blízkosti holandského prístavného mesta Rotterdam.

Superjachta Jeffa Bezosa s tromi sťažňami je však natoľko veľká, že nedokáže preplávať pod ikonickým mostom Koningshaven, ktorý pochádza z roku 1878. Ide pritom o jedinú cestu, ktorou sa dá z lodenice dostať na šíre more. O problémoch známeho miliardára informuje server Guardian.

Historický oceľový most, ktorý je symbolom mesta Rotterdam, bude demontovaný čiastočne, ako oznámili miestne úrady. Dočasne sa odstráni iba centrálna časť mosta, ktorá predstavuje prekážku.

Náklady na rozobratie a následné zloženie mostnej konštrukcie uhradí Jeff Bezos. Celá operácia potrvá niekoľko týždňov a očakáva sa, že prebehne v priebehu tohto leta. Prirodzene, rozhodnutie úradov niektorých Holanďanov rozhorčilo.

TIP REDAKCIE
Doogee S98 Pro: Štýlový odolný smartfón s termokamerou už má svoju cenu!
jeff bezos
Stavbu plachetnicovej jachty zachytil v októbri 2021 portál boatinternational.com. Vo finálne na nej pribudnú tri vysoké sťažne.

Most, ktorý je tiež známy pod prezývkou De Hef, prešiel v roku 2017 veľkou rekonštrukciou. Miestna samospráva vtedy prisľúbila, že most už nikdy nerozoberie. Opak je však pravdou. Most zažil ešte jednu veľkú prestavbu, a to po bombardovaní nacistami v roku 1940.

Starosta kroky obhajuje ekonomickými výhodami a pracovnými miestami, ktoré stavba gigantickej lode priniesla. Zaručil, že most opätovne zložia do jeho súčasnej podoby.

57-ročný Jeff Bezos sa v rokoch 2017 až 2020 mohol pýšiť titulom najbohatšieho človeka planéty. V roku 1994 založil firmu Amazon, ktorá spočiatku fungovala ako online kníhkupectvo. Postupne sa z firmy stal najväčší internetový obchod na svete.

Svoje zameranie firma rozšíria na celý rad produktov a služieb. Okrem iných prevádzkuje aj hudobnú službu Amazon Music, konkurenta Netflixu – platformu Amazon Prime Video, alebo obchod s aplikáciami Amazon App Store.