LumaFusion: Perfektný video editor z iOS mieri do Android smartfónov a tabletov

Dostupnosť v rámci najnovšieho produktového radu tabletov ohlasuje Samsung.

Kategórii tabletov dlhodobo vládnu zariadenia iPad od Apple, preto nie je nezvyčajné, že niektoré populárne softvérové nástroje ponúkajú skôr než konkurencia. Medzi takéto nástroje môžeme jednoznačne zaradiť aj obľúbený video editor LumaFusion.

Už vlani v októbri bolo jasné, že aplikácia LumaFusion o svoju iOS/iPadOS exkluzivitu príde. Vývojári stojaci za týmto nástrojom vtedy stručne oznámili, že pracujú na vyhradených verziách aplikácie určených pre Android a ChromeOS.

Tvorcovia medzitým so žiadnou ďalšou aktualizáciou neprišli, nezverejnili žiadny konkrétny časový rámec, keby by mohli byť uvedené verzie pre spotrebiteľov dostupné. Podrobnosti sa dozvedáme až teraz, krátko po premiére vlajkových tabletov Samsung Galaxy Tab S8.

Samsung v tlačovej správe k tabletom píše, že aplikácia LumaFusion bude k dispozícii v prvej polovici roku 2022. Z kontextu vyplýva, že sa najskôr pravdepodobne objaví v dvornom aplikačnom obchode Samsungu, v Galaxy Store.

Štandardný obchod Play by výnimkou byť nemal, hoci sa do jeho knižnice môže editor videa dostať neskôr ako do obchodu Galaxy Store. Spojenie s najnovšími vlajkovými tabletmi Samsungu má opodstatnenie.

TIP REDAKCIE
WhatsApp bol vždy zadarmo, teraz bude aj platený: Kto zaň bude platiť?
lumafusion
Foto: luma-touch.com

Ich extra veľký a rýchly displej, vysoký výkon nevynímajúc, sú ako stvorené na prácu a zabávanie sa s videami. Samsung uvádza, že pomocou aplikácie LumaFusion budú môcť používatelia na svojich tabletoch upravovať 4K videá.

Podmienkou pritom nie je najnovšia verzia operačného systému Android 12. LumaFusion bude optimálne fungovať aj v zariadeniach s OS Android 11. Zadarmo to ale asi nebude. iOS verzia aplikácie stojí bezmála 30 eur.

Asi neexistuje dôvod, pre ktorý by mala byť Android verzia aplikácie lacnejšia, pokiaľ teda Samsung nedohodol s vývojármi nejaké, aspoň dočasné zvýhodnenie nad rámec bežnej dostupnosti.

Ak vám LumaFusion nič nehovorí, ide o jednu z najlepších aplikácií na úpravu videí, akú si môžete do svojho iPhonu alebo iPadu stiahnuť. Obsahuje rozsiahly súbor rozličných nástrojov, poradí s rôznymi typmi súborov a prácu s ním uľahčuje optimálne navrhnutý ovládací panel, ktorý má blízko k desktopovým riešeniam.