Českí vedci prichádzajú s novou batériou. Nemôže zhorieť ani vybuchnúť

Základným stavebným kameňom mala byť pomerne bežná ingrediencia – soľ. Tím vedcov mal čerpať z vyše 100 rokov starých poznatkov renomovaného nemeckého chemika, Franza Hofmeistera.

Českí vedci prichádzajú s novým typom batérie, ktorý sa vyznačuje hneď niekoľkými kurióznymi špecifikami a má veľmi slušný potenciál. Reč je o vysokonapäťovej batérii, ktorá nemôže ani zhorieť, ani vybuchnúť. A to nie je všetko.

Nová technológia, ktorá funguje na báze elektrochemickej reakcie, vznikla pod rukami vedcov z Fyzikálneho ústavu AV ČR a Ústavu fyzikálnej chémie J. Heyrovského AV ČR, píše server VTM.cz.

Zdroj: avcr.cz

Vysoká bezpečnosť, nízke náklady

Nulové riziko explózie, ktoré je zaručené prítomnosťou nehorľavého elektrolytu, však nie je jedinou výhodou tejto batérie. Ponúka aj slušnú kapacitu 45 mAh/g, čo je hodnota porovnateľná s nikel-metalhydridovými akumulátormi. Ďalším veľkým plusom je taktiež nízka výrobná cena.

Podľa doterajších výsledkov má batéria vydržať približne 500 nabíjacích cyklov, čo nie je rekordná hodnota, no postačí. Vedci veria, že ich výtvor môže poslúžiť ako úložisko pre elektrinu zo zelených zdrojov, ako sú napríklad veterné elektrárne či solárne panely.

TIP REDAKCIE
SpaceX píše históriu: Do vesmíru vynesie doposiaľ najťažší satelit!

Vyše 100 rokov staré znalosti

Základným stavebným kameňom mala byť pomerne bežná ingrediencia – soľ. Tím vedcov mal čerpať z vyše 100 rokov starých poznatkov renomovaného nemeckého chemika, Franza Hofmeistera. Jedným zo stredobodov jeho záujmu bolo skúmanie vplyvu chaotropnej soli na vodné roztoky. Vedci konkrétne použili slanú vodu, zinok a grafit.