Tesla pokorila rekord: Prešla 1 200 km na 1 nabitie. Môže za to vynovená batéria!

Nová batéria však má jeden veľký háčik.

Najväčšou slabinou elektromobilov je bezpochyby ich dojazd, resp. nasledovné nabíjanie. Je to problém, ktorý trápi všetky automobilky, Teslu nevynímajúc, hoc práve americká automobilka je v tomto smere jedna z najlepších.

O tom, že by mohla byť ešte o čosi lepšia svedčí najnovší počin startupu Our Next Energy (ONE) z amerického Michiganu, ktorý do Tesla Model S nainštaloval ich vylepšenú batériu, pomocou ktorej na 1 nabitie vozidlo prešlo dychberúcich 752 míľ, resp. 1 207 kilometrov.

2x väčšia kapacita

Startupu sa do elektromobilu podarilo vmontovať akumulátor s výrazne vyššou kapacitou, vďaka čomu sa dojazd zvýšil o takmer 90 percent. Tesla Model S so štandardnou batériou na jedno nabitie prejde 647 kilometrov.

Takto vyzerajú batériové články v Tesla Model S.

Nová batéria mala bezmála dvojnásobnú kapacitu. K pôvodným 100 kWh startup ONE pridal ďalších 99,8 kWh energie. Na tom by nič nebolo, ak by sa im väčšiu batériu nepodarilo vložiť do rovnakého priestoru a podľa slov riaditeľa projektu ešte „bezpečnejšie“ a „udržateľnejšie“ než v prípade riešenia od Tesly.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Dávajte si pozor na NOVÚ SMS-ku, môžete prísť o peniaze!

Takmer 1 500 kilometrov

Test prebehol koncom minulého roka. Vozidlo dosahovalo priemernú rýchlosť 55 míľ za hodinu (88,51 km/h), pričom celková doba jazdy trvala takmer 14 hodín. Keď elektromobil testovali na dynamometri pri rýchlosti 89,5 km/h, Tesla prešla ešte viac – 1 419 km.

Nová batéria má aj svoje negatíva. Jedným z nich je napríklad pôvod prvkov, ktoré sa používajú na výrobu. Akumulátor z veľkej časti tvorí lítium a kobalt, ktorého ťažba sa spája s neetickými spôsobmi zaobchádzania s baníkmi, ktorými sú často deti.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať