MIMORIADNE: Slovenská pošta, Aliexpress a Wish podpísali zmluvu. Koniec doplácania DPH a cla!

Slovenská pošta urobila historický krok, ktorý pocítia všetci Slováci, ktorí radi nakupujú za nižšie ceny.

Ak ste obľubovali lacné nákupy z čínskych obchodov, minulý rok vám ich poriadne skomplikoval. Do platnosti prišiel nový zákon naprieč európskou úniou, ktorý štátom nakázal zdaňovať všetky objednávky pochádzajúce mimo EÚ. Slovenská pošta tak nemala na výber a musela zdaniť hoc i šnúrky do topánok za pár centov.

To sa po novom zmení, zistil server Živé.sk. Informáciu si TECHBYTE.sk overil s hovorkyňou Slovenskej pošty, Ivetou Dorčákovou.

Slovenská pošta uzatvorila zmluvu s Českou poštou, aby slovenským klientom, ktorí nakupujú v ázijských e-shopoch, zabezpečila rýchlejšie a pohodlnejšie doručovanie zásielok, keď už nebudú platiť poplatok za colné prerokovanie a DPH,“ informovala Slovenská pošta.

No a prečo práve zmluva s Českou poštou? Podľa Slovenskej pošty je jednoduchšie dohodnúť sa s Českou poštou, ktorá už má za sebou všetky „papierovačky“ s čínskou stranou, než aby sa do toho naša pošta púšťala nanovo.

TIP REDAKCIE
Ľady sa pohli: Apple už nechce Lightning, USB-C okrem iPhone získajú aj ďalšie produkty!
Slovenská pošta
Foto: Slovenská pošta

Bez colného konania, rovno na adresu

Zásielky, ktoré budú na Slovensko prichádzať na základe tejto dohody pôjdu priamo do prepravy k adresátom,“ hovorí pošta.

Slovenská pošta tak zníži množstvo zásielok, ktoré by vyžadovali manipuláciu na colno-deklaračnom oddelení. Dohoda sa prioritne týka AliexpresuWishu, odkiaľ, podľa našich skúseností, prichádza až 90 % zásielok objednaných v ázijských krajinách,“ spresňuje Dorčáková.

Iné e-shopy do dohody zahrnuté byť nemajú. Na otázku TECHBYTE či môžu ľudia objednávať bez obáv z čínskych skladov iných výrobcov ako Geekbuying či Banggod, Dorčáková napísala: „Ide primárne o Aliexpress a Wish.“.