tizen

Samsung zatvoril aplikačný obchod Tizen, s vlastným OS vo svete smartfónov neuspel

Očakávaný scenár.

Operačný systém Tizen poznáme najmä vďaka inteligentným hodinkám a televízorom značky Samsung. Spoločnosť s ním chcela preraziť aj v smartfónoch, kde mal ambíciu nahradiť pevne ukotvený Android. Teraz si už môžeme byť nadobro istí, že z toho nič nebude.

Prvý smartfón s operačným systémom Tizen predstavil juhokórejský výrobca v roku 2015. Samsung Z1 pochádzal z najnižšej triedy, stál iba 91 dolárov. Neskôr vznikol ešte Samsung Z2, Z3 a v roku 2017 model Samsung Z4, ktorý bol zároveň posledným zo série smartfónov s OS Tizen.

Tento rad zariadení Samsung ďalej nerozvíjal. Nevznikli žiadne ďalšie smartfóny, ktoré by mali lepšiu špecifikáciu a boli by dostupné na viacerých trhoch. Súčasťou smartfónov Samsung Z bol oficiálny obchod Tizen Store, odkiaľ si mohli používatelia sťahovať aplikácie a hry.

tizen
Samsung Z4 z roku 2017

Ten už ale nefunguje, ako uvádza server Tizen Help. Aplikačný obchod Samsung zatvoril 31. decembra 2021. V súčasnosti sa z obchodu už nedajú sťahovať ani aktualizovať žiadne aplikácie. Postupné vypínanie služby začalo prebiehať v lete 2021, odkedy bol obchod dostupný len exitujúcim zákazníkom, nové registrácie už neprijímal.

TIP REDAKCIE
Akvizícia Activision Blizzard sa nezaobišla bez vtipov: Hráči tvoria memes ako na bežiacom páse

Odklon od vlastnej softvérovej platformy je nakoniec badať aj v triede inteligentných hodiniek. Na operačný systém Tizen sa spoliehali Galaxy Watch prvej, druhej a tretej generácie. Najnovšie Galaxy Watch 4 ale presedlali na Wear OS od Google. Novú verziu systému (3.0) vyvinul internetový gigant v spolupráci so Samsungom.

V inteligentných televízoroch Samsung zostáva operačný systém Tizen prítomný naďalej. Zatiaľ sa nezdá, že by sa ho výrobca chystal z televízorov vypoklonkovať a nahradiť platformou Android TV. V budúcnosti sa ale môžu veci zmeniť.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať