moto G200

RECENZIA Motorola Moto G200 5G: Smartfón s najlepším pomerom ceny a výkonu?

Moto G200 5G hodnotím veľmi pozitívne. Neobávam sa ho odporučiť každému, kto sa práve obzerá po schopnom a štýlovom zariadení bez toho, aby si zruinoval rozpočet.

Spoločnosť Motorola počas predposledného mesiaca minulého roku predstavila zariadenie s azda najlepším pomerom ceny a výkonu, aký sme doposiaľ mali možnosť vidieť. Reč je o modeli Moto G200 5G, ktorý sa vyznačuje nielen nádherným, ba až elegantným dizajnom, ale aj prvotriednym výkonom či nádherným plynulým displejom. Lákavá ponuka dokonca nekončí ani pri cene, ktorá je oveľa viac než priaznivá.

Moto G200 5G sa ku mne dopracoval pár týždňov dozadu, čo znamená, že som mal možnosť s ním stráviť dostatočne dlhý čas. A hoci som sa veľmi snažil, bolo takmer nemožné nájsť niečo, čo by som dokázal tomuto smartfónu vytknúť. Bol som veľmi milo prekvapený po azda každej jednej stránke, ktoré si teraz krok po kroku rozoberieme v recenzii nižšie.

Motorola Moto G200 5G: Špecifikácia

Displej6,8“ IPS LCD
2 460 x 1 080
HDR10
144 Hz
395 ppi
ČipsetQualcomm Snapdragon 888+
Grafický procesorAdreno 660
RAM8 GB
Úložisko128/256 GB (nerozšíriteľné)
Zadné fotoaparáty108 Mpx, f/1.9, PDAF, 1/1.52“ (hlavný)
8 Mpx, f/2.2, 119° (širokouhlý)
2 Mpx, f/2.4 (hĺbkový)
Video4K/30 FPS
1080p/30 FPS
Selfie fotoaparát16 Mpx, f/2.2
Selfie video1080p/30 FPS
Batéria5 000 mAh
33 W nabíjanie
Váha a rozmery202 g
168,1 x 75,5 x 8,9 mm

Motorola Moto G200 5G: Cena a dostupnosť

Hoci sa Moto G200 5G v niektorých ohľadoch dokáže porovnávať s minuloročnými vlajkovými loďami, jeho cena tomu vôbec nenasvedčuje. A to je pre konečných spotrebiteľov skvelou správou. Zariadenie je možné zakúpiť aj na našom trhu, a to prostredníctvom viacerých známych reťazcov, ako je napríklad Alza. Jeho cena bola nastavená na necelých 450 €.

Motorola Moto G200 5G: Prvé dojmy

Proces vybaľovania smartfónu z krabičky bol pomerne všedný. Zariadenie sa nachádza na samom vrchu, už obalené v gumenom puzdre. Pod ním sa nachádza samostatná priehradka s manuálom a nástroj na otvorenie slotu pre SIM kartu. Osobne ma však najviac potešila prítomnosť výkonnej 33 W nabíjačky. Tento komponent už v dnešnom svete naozaj nie je taký bežný ako kedysi.

Po krabičke sa moja pozornosť presmerovala na to najpodstatnejšie – smartfón. Ten prekonal moje očakávania hneď, ako som ho prvýkrát zobral do rúk. Pôsobí skutočne solídne a kvalitne, pod čo sa do veľkej miery podpisuje aj jeho váha. Milé prekvapenia pokračovali aj po tom, čo som smartfón otočil čelom vzad. Zadná strana Moto G200 je skutočne majstrovským kúskom, na ktorého čele stojí asi jedno z najlepších vizuálnych prevedení fotoaparátov, s akými som sa doposiaľ stretol. Všimol som si tiež, že zadná strana je matná a schopná veľmi dobre schovávať odtlačky prstov.

Prvé dojmy? Jednotka s hviezdičkou.

Motorola Moto G200 5G: Displej

Displej je oblasť, na ktorú Motorola kladie obrovský dôraz, a to z veľmi dobrého dôvodu. Práve displej je veľmi kľúčový pri vnímaní kvality všetkého, čo sa nachádza pod ním. A je skvelé vidieť, že špičková kvalita panelu neobišila ani Moto G200 5G.

Hoci je zariadenie vybavené LCD panelom, pri používaní som sa na kvalitu obrazu sťažovať rozhodne nemohol. Motorola ma opäť potešila svojou preferenciou sýtych a plných farieb, vďaka ktorým všetko pôsobí o čosi živšie. Zážitok nádherne spríjemňovala aj elegantná plynulosť zaručená 144 Hz obnovovacou frekvenciou, čo je viac, než koľko ponúka mnoho iných (aj drahších) smartfónov na trhu.

Všeobecne možno povedať, že nech už máte zobrazený akýkoľvek obsah, vďaka vyššie uvedeným špecifikáciám, ktoré ďalej dopĺňa aj podpora pre HDR10 či vysoké rozlíšenie 2 460 x 1 080 pixelov, môžete vždy rátať s viac než uspokojivým výsledkom. Či už je to prezeranie sociálnych sietí, gaming či pozeranie videí, displej v Motorola Moto G200 5G vždy odvedie svoju prácu poctivo.

Moto G200 5G
Foto: Motorola

Motorola Moto G200 5G: Dizajn a konštrukcia

V úvodných odsekoch som už naznačil, že Moto G200 5G je po konštrukčnej i dizajnovej stránke veľmi kvalitne a esteticky spracovaný telefón. Váži približne 200 g, vďaka čomu pri jeho používaní nemáte pocit, akoby ste držali len nejakú hračku. Tento dojem sa smartfónu podarilo urobiť aj napriek tomu, že výrobca zvolil menej prémiový materiál, respektíve plast, a to konkrétne v oblasti rámov a zadnej strany.

Rámiky ohraničujúce displej sú pomerne hrubšie než býva zvykom, čo platí aj o čele a brade. Stále sú však v norme a nijak nepoškodzujú užívateľský zážitok. Ich hrúbku by som dokonca mohol považovať skôr za výhodu, nakoľko eliminujú riziko nechcených dotykov z bočných strán.

Moto G200 5G
Foto: Motorola

Fotoaparáty sa pri tomto zariadení nenachádzajú na tradičnej vyvýšenej platforme v tvare obdĺžnika, pilulky či štvorca. Tri snímače svoje miesto zaujali priamo na konštrukcii, no tá je v danej oblasti mierne vyvýšená do tvaru malej vlny. Osobne toto považujem za jedno z najkrajších vizuálnych prevedení v rámci fotoaparátov, nakoľko dodáva zariadeniu akýsi prémiový a elegantný nádych.

TIP REDAKCIE
HiFuture FlyBuds Pro: Kvalitné bezdrôtové slúchadlá s atraktívnym dizajnom a fantastickou zľavou!

Všetky dôležité porty a tlačidlá sa nachádzajú, ako už býva zvykom, na hranách. Na pravej možno nájsť ľahko dostupné tlačidlá na ovládanie hlasitosti a hlavné tlačidlo, ktoré zároveň slúži aj ako veľmi rýchly a spoľahlivý snímač odtlačkov prstov. Na spodu zaujal svoju pozíciu USB-C port na nabíjanie, ďalej slot pre SIM kartu a taktiež výstup pre reproduktory. Ľavá hrana je takmer prázdna, útočisko poskytuje len jednému tlačidlu, ktoré slúži na aktiváciu hlasového asistenta.

Moto G200 5G
Foto: Motorola

Motorola Moto G200 5G: Fotoaparáty

Fotografia je v dnešnom svete smartfónov považovaná za jednu z najkľúčovejších atribút. Nejeden laik predpokladá, že kvalita fotoaparátov rastie priamo úmerne spolu s cenou či počtom megapixelov. A hoci to v mnohých prípadoch býva pravda, rozhodne sa nájde aj nemalý počet výnimiek. Moto G200 5G je jednou z nich.

Hoci sa tento smartfón nepredáva ani za 500 €, za svoje schopnosti v oblasti fotografie sa rozhodne nemusí hanbiť. Snímky zachytené pomocou hlavného fotoaparátu sú na uvedenú cenovú kategóriu pomerne kvalitné, a to za svetla i za tmy.

Moto G200 5G
Foto: Motorola

Bežné fotenie počas dňa je bezproblémové. Hlavný snímač si dokáže pozbierať veľmi slušné množstvo svetla za takmer každých podmienok, čo vedie k schopnosti vytvárať ostré a na pohľad príjemné snímky. Za kvalitu však nevďačíme len objektívu, ale aj precíznemu post-produkčnému procesu, ktorý je v réžii softvéru. Chvályhodné výkony snímač podával aj po zotmení, vďaka čomu sa naň môžete spoľahnúť aj počas nočných dobrodružstiev či prechádzkach.

Širokouhlý objektív ma mierne sklamal, ocenil by som o niečo vyššie rozlíšenie. Snímky sú rozhodne použiteľné, no nedá sa povedať, že by som s nimi bol plne spokojný. Cez deň sú detaily o niečo kvalitnejšie, a teda snímky pôsobia schopnejšie, no nočné fotografie sú úplne iný príbeh.

Napokon nesmieme zabudnúť ani na režim makro fotografie, z ktorého som bol veľmi milo prekvapený. Je pravda, že obecne tento režim na smartfónoch využívame len v ojedinelých prípadoch, no pri tomto zariadení ma úprimne bavil.

Motorola Moto G200 5G: Výkon a batéria

Nakoľko Moto G200 5G poháňa špičkový Snapdragon 888+ od Qualcommu, je zrejmé, že v rámci výkonu nie je veľmi čo vytknúť. Procesor v kombinácii s plynulým displejom ponúka prvotriedny užívateľský zážitok. Nech už chcete vykonať akúkoľvek úlohu, náročnú alebo nie, smartfón si s ňou hravo poradí v zlomku sekundy. Nemá problém ani s hrami či multitaskingom, pričom za celý čas som sa nestretol s akýmkoľvek náznakom spomalenia či nebodaj zaseknutia. Snapdragon 888+ bol jednoducho skvelá voľba.

A to isté platí aj o batérii. Čipset v zariadení disponuje nielen špičkovým výkonom, ale aj lepšou energetickou efektivitou, respektíve šetrnejším prístupom k batérii. Nie že by to potrebovala, nakoľko jej kapacita dosahuje objemných 5 000 mAh, no minúty či hodiny navyše nikdy neuškodia. Pri šetrnejšom používaní je Moto G200 5G bez akýchkoľvek problémov dvojdňový telefón, pričom aj intenzívnejšie dni dokážete zakončiť so stále veľmi slušným obnosom percent.

Viac sa k tomu asi ani povedať nedá. Výkon je skvelý, výdrž taktiež. Čo dodať?

Moto G200 5G
Foto: Motorola

Motorola Moto G200 5G: Verdikt

Ako som už spomenul v úvode, bolo veľmi ťažké nájsť niečo, čo by som mohol tomuto smartfónu skutočne vytknúť. Jedna vec sa však predsa len našla. Všeobecne by som fotoaparáty pri pohľade na cenu celého zariadenia zaradil do akéhosi priemeru. S hlavným snímačom som bol spokojný, so širokouhlým o čosi menej.

Plusy však výrazne prevyšujú mínusy, a teda Moto G200 5G hodnotím veľmi pozitívne. Neobávam sa ho odporučiť každému, kto sa práve obzerá po schopnom a štýlovom zariadení bez toho, aby si zruinoval rozpočet.

Motorola Moto G200 5G: Hodnotenie

Motorola Moto G200 5G: Hodnotenie
95 100 1
Keď si výrobca dá záležať, je to skutočne cítiť. Motorola Moto G200 5G je vynikajúci smartfón, ktorý trpí len drobnými nedokonalosťami. Keď sa však pozrieme na cenu, za ktorú sa predáva, sme mu to ochotní odpustiť. Inými slovami, plusové kvality drasticky prevládajú nad tými minúsovými.
Keď si výrobca dá záležať, je to skutočne cítiť. Motorola Moto G200 5G je vynikajúci smartfón, ktorý trpí len drobnými nedokonalosťami. Keď sa však pozrieme na cenu, za ktorú sa predáva, sme mu to ochotní odpustiť. Inými slovami, plusové kvality drasticky prevládajú nad tými minúsovými.
95/100
Celkové skóre
 • Displej
  95/100
  Prvotriedna kvalita a plynulosť.
 • Konštrukcia a dizajn
  95/100
  Elegantný, štýlový solídny, a to aj napriek plastu.
 • Fotoaparáty
  85/100
  Kvalitu je cítiť, no nie za každých podmienok. Širokouhlý fotoaparát má na viac.
 • Výkon
  100/100
  Keď smartfón poháňa Snapdragon 888+, je zrejmé, že sa nebude na čo sťažovať.
 • Batéria
  100/100
  Obrovský článok, ktorý nemá problém vydržať aj dva dni.

Plusové body

 • Nádherný a plynulý displej
 • Solídna a štýlová konštrukcia
 • Prvotriedny výkon
 • Skvelá výdrž

Mínusové body

 • Slabý širokouhlý fotoaparát
 • Nerozšíriteľné úložisko