Mimoriadna správa

MIMORIADNE: Dávajte si pozor na toto číslo. Slovákov okráda o stovky eur!

Príbeh čitateľky TECHBYTE by mal otvoriť oči všetkým tým, ktorí sa cítia v bezpečí.

O tom, že Slováci čelia nebezpečným situáciám na webe na dennom poriadku je stará známa téma. Málokedy sa však stretávame s prípadom, keď za podvodmi stojí jedno konkrétne číslo, ktoré sa snaží systematicky okradnúť desiatky, ba až stovky ľudí. Presne na takýto prípad nás upozornila čitateľka Valéria (meno zmenené kvôli ochrane identity čitateľky).

Ako sama napísala, na internete sa pohybuje často, no aj tak sa jej podarilo nechať sa nachytať. Svoju skúsenosť s nami zdieľa hlavne preto, aby sa do podobnej situácie, s ktorou býva spojená reklamácia v banke či iných službách, nedostali aj ďalší ľudia.

Pozor na toto číslo

No a o čo presne ide? Hoc ide o dobre známy podvod týkajúci sa inzertných portálov, v tomto prípade Bazoša, tentokrát je okorenený tým, že ľudí kontaktuje slovenské telefónne číslo, za ktorým s najväčšou pravdepodobnosťou stojí skutočný človek.

Ten ľuďom píše z telefónneho čísla 0951 830 773 a predstavuje sa pod dvoma menami. Jedným z nich je Dávid Kaman, druhým zas Anna Vyhňáková. Ak vás bude kontaktovať niektorá z týchto, nazvime to „postavičiek,“ dávajte si veľký pozor. V žiadnom prípade nemajú záujem o zakúpenie toho, čo predávate.

Na spomínané číslo sa množia sťažnosti.

Osoba vás bude kontaktovať s tým, že chce za predmetnú vec zaplatiť dopredu a potrebuje „len“ údaje ku platobnej karte, na ktorú vám pošle peniaze.

TIP REDAKCIE
Google Pixel 6a OFICIÁLNE: Smartfón, ktorý šetrí s rozumom

Poslala som mu IBAN, kde môže peniaze vložiť a potom by som mu poslala balík s čižmami,“ opisuje pani Adriána v reklamácii banke. „No on mi poslal odkaz, aby som klikla naň a prídu mi peniaze. Následne som mala zadať svoj ePIN. Klikla som na získať peniaze, potom mi prišla SMS so zápornou čiastkou 193 €,“ pokračuje.

O tom, že je stále aktívne svedčia nové príspevky.

Podvodník následne pani Valérii oznámil, že to jej len banka dáva vedieť, koľko peňazí jej ostáva na účte. Vtedy spozornela a s podvodníkom prerušila kontakt. Všimla si však, že na účte jej 20 € ostalo zarezervovaných. Stiahla si ich legitímna služba Transfergo, v ktorej následne podala ďalšiu reklamáciu.

Desiatky ľudí ostalo bez peňazí

Služba Transfergo nakoniec pani Valérii spomínaných 20 € skutočne vrátila. Tento príbeh má preto šťastný koniec, čo však neplatí o doslova desiatkach nešťastníkov, ktorí o svoje peniaze prišli nadobro. A to sú len tí, ktorí sa o svojich skúsenostiach rozhodli napísať. „Recenzie“ podobných zážitkov nájdete napríklad na tejto stránke.

Opakujeme to často a zopakujeme to znovu. Dávajte si na internete veľký pozor a obzvlášť vtedy, ak niečo predávate. Nikdy neviete, s akým šikovným podvodníkom sa stretnete.

Total
498
Zdieľaní
Total
498
Zdieľať