LG

LG OLED EX: Nová generácia obrazoviek ponúkne o tretinu vyšší jas

Zobrazovacie schopnosti pomohol zlepšiť ťažký vodík.

Juhokórejská spoločnosť LG ukáže na veľtrhu CES 2022 nové zobrazovacie technológie, okrem iných aj panely OLED EX určené pre inteligentné televízory.

Výhody OLED technológie vrátane dokonalej čiernej sú dobre známe. Nestretávame sa s ňou len v televízoroch, ale tiež v smartfónoch, tabletoch alebo inteligentných hodinkách.

OLED displeje oproti LCD panelom ale v jednom bode zaostávajú. Tým je maximálna možná úroveň svietivosti. LCD obrazovky môžu dosiahnuť podstatne vyšší jas ako OLED displeje. V LG však vymysleli, ako túto medzeru zúžiť.

Divízia LG Display oficiálne oznámila novú generáciu obrazoviek pre smart televízory pomenovanú ako OLED EX. Oproti súčasným riešeniam dokáže ponúknuť o 30 % vyšší jas a zároveň tenšie rámiky, ktoré zobrazovací panel ohraničujú.

OLED EX
Foto: LG Display

Technológom sa podarilo tieto vlastnosti dosiahnuť vďaka deutériu, izotopu vodíka, ktorý nepodlieha rádioaktívnej premene. Deutérium je známy ako ťažký vodík. V prírode sa bežne vyskytuje, je však pomerne vzácny.

Na 6500 atómov pripadá jeden atóm deutéria, čo je približne 0,030 % zo všetkých izotopov vodíka vyskytujúcich sa v prírode. Spoločnosť LG ale našla spôsob, ako ho efektívne extrahovať z vody.

TIP REDAKCIE
Už ani v jednom balení: Apple odstraňuje slúchadlá z krabičky aj v poslednej krajine

Týmto izotopom výrobca nahradil v organickej vrstve emitujúcej svetlo ľahšie formy vodíka, čím dosiahol vyššiu svietivosť. Druhá polovica príbehu stojí na strane softvéru. Špeciálny algoritmus dokáže predikovať spotrebu energie jednotlivých zobrazovacích bodov, čo pomáha zvyšovať energetickú účinnosť.

Televízory s displejmi OLED EX tak budú jasnejšie, úspornejšie a trvácnejšie. Okrem toho budú vyzerať lepšie. Pri obrazovke s uhlopriečkou 65 palcov sa jej okraje podarilo zúžiť zo šiestich na štyri milimetre.

Dobrou správou je, že nejde o žiadny koncept. LG uvádza, že nové typy OLED obrazoviek začne vyrábať v druhom štvrťroku 2022, a to vo svojich závodoch sídliacich v juhokórejskom meste Pchadžu a čínskom Kantone.

Viceprezident divízie LG Display Dr. Oh Chang-ho uviedol, že celosvetový trh s televízormi zaznamenal v tomto roku pokles o 12 %, no napriek tomu vo firme zaznamenali 70-percentný nárast predaja OLED TV.

V tejto chvíli nevieme, koľko by mohol taký OLED EX televízor stáť. Dozvieme sa to ale niekedy v druhej polovici roka 2022, kedy by sa mali na pulty predajní dostať prvé kusy.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať