hodinky

Suunto 5 Peak: Nové hodinky vážia iba 39 gramov, sľubujú dlhú výdrž

Športové hodinky podľa fínskeho receptu.

Spoločnosť Garmin nedávno predstavila top-end hodinky pre športovcov Fenix 7 a Epix 2. Sú výkonné, veľké a drahé. Presne také, aké majú byť. Zabúdať netreba ani na konkurenciu, v tomto prípade fínskeho výrobcu Suunto. Aj ten má nové hodinky, nazývajú sa Suunto 5 Peak.

Suunto 5 Peak sú na rozdiel od čerstvých hviezd Garminu podstatne dostupnejšie, predávať sa budú za 300 eur. Potešiť by mali (nielen) rekreačných športovcov, ktorí nepotrebujú to najlepšie v triede, no chcú mať svoju kondičku pod drobnohľadom.

Novinku si netreba mýliť s modelom Suunto 5, jej dizajn je iný. Hodinky sú podstatne štíhlejšie a ľahšie, vážia iba 39 gramov. To je o 41 % menej ako pôvodný model Suunto 5. Zmeny v oblasti konštrukcie našťastie príliš neovplyvnili výdrž na jedno nabitie.

suunto 5 peak
Foto: Suunto

V základom režime prevádzky budú používateľovi slúžiť celých 10 dní. Dôležitejšia je však výdrž pod záťažou. Pokiaľ hodinky zoberiete do terénu, v najvýkonnejšom športovom režime zabezpečia 20 hodín nepretržitého používania.

Režim zameraný na výdrž ponúka prevádzku na úrovni 40 hodín. Vytrvalostnou špičkou je potom režim Endurance sľubujúci 100-hodinovú výdrž, a to so sledovaním cez GPS.

suunto 5 peak
Foto: Suunto

V priebehu bežného dňa budú hodinky sledovať vaše kroky, srdcový tep v pokoji a pri aktivite, spálené kalórie, regeneráciu, ale aj kvalitu a trvanie spánku, keď s hodinkami uľahnete do postele. Kondičnú oblasť pokrýva monitorovanie viac ako 80 druhov športov.

TIP REDAKCIE
Blackview Tab 12: Šikovný tablet s poriadnou výdržou teraz môže byť váš za akciovú cenu!

Špecialitou hodiniek sú Heatmaps (tzv. tepelné mapy), zobrazenie najpoužívanejších máp a trás. Obsahujú tiež terénnu navigáciu (pripomenie odbočky, aby ste nezablúdili) alebo upozornenia na západ a východ slnka. Pri plánovaní túry tak budete vedieť, s akým množstvom denného svetla môžete počítať.

hodinky
Foto: Suunto

Suunto 5 Peak boli vyrobené tak, aby odolali všetkým poveternostným podmienkam, tvrdí výrobca. Rám hodiniek je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele. Vodotesnosť je ohraničená štandardnom 30M.

Jednoduchší displej hodiniek nie je dotykový, ovláda sa postrannými tlačidlami. Ide o 1,1-palcovú maticovú obrazovku s rozlíšením 218 x 218 pixelov. Hodinky nedokážu sledovať okysličenie krvi či EKG. Nevidíme ani barometer. Nadmorskú výšku vyhodnotí GPS (Glonass, Galileo, Qzss).

cena
Foto: Suunto

O pripojenie k smartfónom sa stará technológia Bluetooth. Podporované je ovládanie hudby, zobrazovanie notifikácií a odpovedanie na textové správy (iba Android).

Suunto 5 Peak sa budú predávať v kombinácii so 6 remienkami (22 mm), jeden typ je vyrobený z recyklovaných zvyškov. Do maloobchodného predaja novinka oficiálne vstúpi 1. februára 2022.