garmin

Garmin predstavil hodinky Fenix 7, model Epix 2 osloví OLED displejom

Prvotriedne športové smart hodinky.

Spoločnosť Garmin po sérii nepotvrdených správ oficiálne predstavila novú generáciu toho najlepšieho zo svojej ponuky. Hodinky Fenix 7 však neprichádzajú samé, spoločnosť im robí rovnako výkonný model Epix 2, na trh sa vracia po 7 rokoch. O novinkách píše server The Verge a výrobca vo svojom blogu.

Zákazníkov značky Garmin aktualizovaný rad Fenix 7 po stránke vzhľadu a rozmerov neprekvapí. Robustné a odolné telo z vystuženého polyméru a ušľachtilého kovu je k dispozícii v troch rozmeroch – 42 mm (Fenix 7S), 47 mm (Fenix 7) a 51 mm (Fenix ​​7X).

Okrem bežných verzií si môže zákazník vybrať prevedenia so solárnym článkom a dokonca kombináciu solárneho článku so zafírovým sklom. Edície Sapphire Solar sú navyše čiastočne vyhotovené z pevného titánu.

fenix 7
Foto: Garmin

Výkon solárneho dobíjania je v porovnaní s predchádzajúcou verziou technológie prítomnej v hodinkách Fenix 6 dvojnásobný. Hodinky tak vďaka nemu vydržia slúžiť na jedno nabitie dlhšie, pokiaľ sa teda nevyberiete do hôr niekedy uprostred noci. Výdrž hodiniek v „plnej poľnej“ s neustálym monitorovaním polohy cez GPS je impozantný.

Fenix 7S vydržia fungovať 37 hodín, so solárnym nabíjaním to je, pri ideálnych podmienkach, až 57 hodín. V prípade modelu Fenix 7 to je 57 hodín, resp. 73 hodín vďaka energii zo slnka. Fenix 7X ide do extrémov – 89 hodín alebo 122 hodín s asistenciou solárneho článku.

Dostupné sú aj konzervatívnejšie režimy prevádzky – expedičný a režim smart hodiniek. Rozpätie výdrže batérie je v týchto prípadoch veľké, v závislosti od modelu a prevedenia dosahuje od 11 dní (Fenix 7S) po 139 dní (Fenix 7X, expedičné nastavenie).

hodinky
Foto: Garmin

Displeje hodiniek sú dotykové. Primárne ale bude na ovládanie slúžiť pätica fyzických tlačidiel, ktoré boli upravené tak, aby sa predišlo ich náhodnému stlačeniu. GPS modul podporuje aj pásmo L5, zabezpečí spoľahlivé určenie polohy v náročnejších podmienkach.

Rozmerovo najväčší reprezentant novej línie, model Fénix 7X, disponuje jednou zaujímavosťou – LED svetlom. Môže svietiť nabielo a načerveno. Biele svetlo pomôže pri manipulácii s rozličnými predmetmi v zlých svetelných podmienkach (napr. stavba stanu). Pri pohybe v teréne ale kvalitnú čelovku asi nenahradí.

Bežci však ocenia stroboskopický režim, kedy hodinky blikajú bielym a červeným svetlom v závislosti od tempa, resp. kadencie rúk. V podstate to funguje ako predné a zadné svetlá na aute. Okolie tak bežca neprehliadne a okrem toho bude vidieť, akým smerom sa pohybuje. V lese to asi bude jedno, no behanie v meste či popri cestách bude bezpečnejšie.

TIP REDAKCIE
Začal sa šíriť nový typ kliešťa: Jedno uhryznutie spôsobuje alergiu na mäso
fenix 7
Foto: Garmin

Noviniek je viac. Napríklad možnosť inštalovať do hodiniek aplikácie cez WiFi bez potreby spojenia so smartfónom. Funkcia Stamina v reálnom čase ukáže úroveň vynakladanej námahy, pričom zohľadní kondíciu športovca vyhodnotenú podľa histórie predchádzajúcich aktivít.

V hodinkách síce chýba EKG, no ide len o malý nedostatok v porovnaní s komplexnou a asi aj bezkonkurenčnou súpravou rozličných športových funkcií, režimov a nástrojov. Dalo by sa povedať, že hodinky majú všetko, čo si môže náročný zákazník v tomto ohľade používateľ priať.

Rad Fenix 7 obsahuje množstvo tréningových režimov, výškomer, barometer, monitorovanie kalórií, tepu, dychu, stresu, okysličenia krvi, vzdialenosti a prejdených krokov, nechýbajú zóny srdcového tepu, čas do zotavenia, kvalita spánku, kondičný vek, hydratácia, ženské zdravie…a tak ďalej.

Hodinky Fenix 7 nie sú lacné, to však s ohľadom na ich výbavu ani nikto neočakával. Slovenské ceny prezrádza web oficiálneho distribútora Garmin, štartujú na sume 699,99 eur.

Garmin Epix 2

Páčia sa vám hodinky Fenix 7, no chceli by ste mať pred očami žiarivý OLED displej s vysokým rozlíšením? Presne také sú hodinky Garmin Epix 2.

Ponúkajú takmer všetko, čo rad Fenix 7. Transflektívny LCD displej ale výrobca vymenil za 1,3-palcový super AMOLED panel s funkciou neustále zapnutej obrazovky. Osadený je v 47 mm puzdre. Chýbajú dve veci: vyššie spomenuté LED svetlo a solárne nabíjanie.

epix 2
Foto: Garmin

Model Sapphire navyše získal odolnejšie zafírové sklo a prvky konštrukcie z titánu. Výdrž na jedno nabitie neprekračuje 16 dní, pri neustále zapnutej obrazovke sa skráti na 6 dní. V GPS režime to je 42 hodín.

Okrem komplexných športových nástrojov je po ruke obvyklá výbava ako Bluetooth, WiFi a ANT+, upozornenia na hovory, textové správy, udalosti a pod., pamäť pre ukladanie skladieb z hudobných služieb Spotify, Amazon a Deezer, bezkontaktné platby alebo odosielanie núdzových správ.

Hodinky vážia aj spolu s remienkom 76 gramov (70 gramov verzia Sapphire). V e-shope garmin.sk sa dajú kúpiť za cenu od 899,99 eur.