Call of Duty iba pre Xbox? Nič také, ubezpečuje šéf platformy

Microsoft má v pláne dodržať všetky súčasné dohody.

Microsoft tento týždeň prekvapil oznámením, že kupuje spoločnosť Activision Blizzard. Herné štúdio, ktorému napríklad patrí hra Call of Duty, softvérový gigant prevzal za rekordných 68,7 miliardy dolárov. Ide o najväčšiu akvizíciu v histórii celého herného priemyslu.

Activision Blizzard má v područí niekoľko mimoriadne úspešných herných titulov. Menovať môžeme World of Warcraft, Diablo, StarCraft, ale aj Candy Crush Sagu alebo už spomenutú obľúbenú strieľačku Call of Duty.

Všetky tieto a ďalšie hry sa tak presunuli pod krídla Microsoftu, ktorý zároveň vyrába herné konzoly Xbox. Vďaka tejto akvizícii si môže firma zabezpečiť dobrú konkurenčnú výhodu voči platforme PlayStation japonského Sony.

Mega obchod u konkurencie skutočne poriadne rezonoval, aspoň z pohľadu akciových trhov. Po oznámení akvizície klesla hodnota akcií spoločnosti Sony na tokijskej burze o 13 percent. Len počas jedného dňa spadla trhová hodnota japonskej firmy o 20 miliárd dolárov.

Niekto by sa mohol domnievať, že všetko, čo vyrobil/vydal Activision Blizzard, sa skôr či neskôr stane exkluzívnou záležitosťou konzol Xbox. Nič také sa však neudeje, aspoň nie v blízkej budúcnosti.

TIP REDAKCIE
Z Rusov môžu byť jaskynní ľudia: Nemajú technológie, neuveríte, čo montujú do tankov
call of duty
Foto: Microsoft

Riaditeľ konzolovej divízie Microsoftu Phil Spencer vo včerajšom príspevku uviedol, že komunikoval s vedúcimi predstaviteľmi Sony a potvrdil im zámer dodržať všetky existujúce dohody, ako aj túžbu ponechať hru Call of Duty na platforme PlayStation.

„Spoločnosť Sony je dôležitou súčasťou nášho odvetvia a vážime si náš vzťah,“ dodal v závere Spencer.

Samozrejme, zostáva otázkou, čo sa stane, keď platnosť existujúcich dohôd vyprší. Microsoft nepôsobí ako radikálny hráč. Pravdepodobne bude so Sony od dostupnosti hier, nad rámec toho, čo bolo dohodnuté, v budúcnosti rokovať.

Úspešnosť a popularita hier stojí v prvom rade na hráčoch. A tí nepoužívajú iba Xbox, ale aj PlayStation a počítačové zostavy. Prioritou číslo jedna zostáva pre Microsoft predplatné Game Pass, v súčasnosti má 25 miliónov členov.

Microsoft potvrdil, že sa knižnica hier dostupná cez predplatné Game Pass rozrastie o tituly Activision Blizzard. Istý čas to ale potrvá, presun začne prebiehať v roku 2023. Nie je však vylúčené, že sa vybrané hry objavia v ponuke Game Pass-u ešte skôr.