rychle nabijanie

200 W nabíjanie môže prísť už v polovici tohto roku! Uvedie ho Xiaomi a Oppo

Demonštrácia 200 W nabíjania na modeli Xiaomi Mi 11 Pro z mája minulého roku preukázala, že technológia dokáže obnoviť kapacitu 4 000 mAh batérie v priebehu len 8 minút.

Nabíjanie je jednou z najpodstatnejších a zároveň najkontroverznejších špecicfikácií azda každého produktu, ktorého funkcionalita závisí od batérie, predovšetkým však v rámci smartfónov. Možno si všimnúť, že výrobcovia sa naprieč priemyslom delia na dva základné tábory. Jedni preferujú nižšie, druhí zase vyššie rýchlosti.

Oba tábory sa opierajú o pádne argumenty. Pomalšie rýchlosti síce znamenajú dlhšie trvanie nabíjacieho procesu, môžu však viesť k pomalšej degradácii batérie. Naopak, vyššie rýchlosti môžu v dlhodobom horizonte poškodiť batériu, no na druhú stranu celý proces skracujú na časový úsek niekoľkých minút. Jedno je však isté – technológie pokročujú a spoločnosti sa im chtiac či nechtiac musia prispôsobiť.

Nedávno sme začuli o príprave novej technológie nabíjania pracujúcej s priam neuveriteľným výkonom 200 W. Mnohí si niečo také ani len nevedia predstaviť, no podľa všetkého sa o bleskovej rýchlosti, ktorá je s týmto výkonom spätá, budú môcť už čoskoro presvedčiť na vlastné oči.

Informátor Digital Chat Station na čínskej sociálnej sieti Weibo zavesil príspevok, v ktorom uvádza, že 200 W nabíjanie dorazí na trh už čoskoro. Ako prvé ho majú priniesť spoločnosti Xiaomi a Oppo, a to možno už niekedy v polovici tohto roku. To znamená, že jedna alebo druhá značka predstaví smartfón, ktorého krabička okrem iného ponúkne aj 200 W adaptér. O téme informuje server Gizmochina.

200w nabijanie
Foto: XIaomi

100 % za 8 minút

O akých rýchlostiach možno hovoriť? Demonštrácia 200 W nabíjania na modeli Xiaomi Mi 11 Pro z mája minulého roku preukázala, že technológia dokáže obnoviť kapacitu 4 000 mAh batérie v priebehu len 8 minút. Na obnovenie polovice, respektíve 50 %, postačia len 3 minúty. Pre 10 % je to šialených 44 sekúnd. Preukázalo sa však, že batéria vystavená tak ohromnému výkonu po približne 800 cykloch stratí až 20 % kapacity.

TIP REDAKCIE
OnePlus 10 Pro sa bude mimo Číny predávať s odlišnou výbavou. Čo si pod tým máme predstaviť?

V súvislosti s debutom 200 W nabíjania sa spomína časový úsek druhého kvartálu fiškálneho roku. Presný dátum, kedy by sa tak mohlo stať, teda zatiaľ nepoznáme.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať