Poriadny zoom aj 8K video: Smartfóny iPhone dostanú lepšie fotoaparáty

Analytik Ming-Chi Kuo veští budúcnosť.

Nové generácie smartfónov iPhone od Apple sú ešte nedohľadne, no už teraz sa môžeme spoľahnúť na to, že v rámci štandardného inovačného cyklu získajú lepšie fotoaparáty.

Apple má v nasledujúcich dvoch rokoch vylepšiť fotoaparáty smartfónov iPhone, čo pomôže zvýšiť podiel na trhu a zisky taiwanskej spoločnosti Largan Precision. Firma patrí medzi hlavných dodávateľov Apple, vyrába šošovky a optoelektronické súčiastky pre fotoaparáty.

Rast spoločnosti vyplývajúci zo spolupráce s Applom predpokladá správa prieskumnej spoločnosti TF International Securities, do ktorej nazrel server MacRummors. Viac detailov neprezradila, o tie sa už skôr postaral známy analytik Ming-Chi Kuo, ktorý sa dlhodobo venuje podnikaniu spoločnosti Apple.

48 Mpx snímač a 8K rozlíšenie

Predpokladá, že iPhone 14 Pro dostane do výbavy nový snímač obrazu s rozlíšením 48 Mpx. Pomocou technológie zlučovania pixelov by na výstupe produkoval fotografie v 12 Mpx rozlíšení.

Tento postup by smartfón uplatnil pri fotografovaní v zlých svetelných podmienkach s cieľom poskytnúť optimálnu obrazovú kvalitu. V jasnom svetle by mohol produkovať „plné“ 48 Mpx fotky.

Toto riešenie poznáme zo sveta mnohých Android smartfónov. So zlučovaním informácií zo susediacich pixelov pracuje napríklad fotoaparát vlajkového Galaxy S21 Ultra, Xiaomi Mi 11 alebo nového Pixel 6 Pro.

TIP REDAKCIE
Microsoft chystá vylepšenie pre Správcu úloh: Takto bude vyzerať v novom kabáte!

Progres ovplyvní aj záznam videa, nielen statické fotografie. iPhone 14 Pro by mal dokázať zachytiť videá aj vo vysokom 8K rozlíšení, teda nad rámec súčasného 4K.

iPhone 13 Pro

Ming-Chi Kuo nazrel ešte ďalej, do roku 2023, kedy spoznáme iPhone 15. Minimálne jeden zo smartfónov Apple predstavených v roku 2023 by mal dostať do výbavy objektív s konštrukciou periskopu.

Vďaka pozdĺžne uloženej sústave šošoviek dokáže fotoaparát smartfónu pri zachovaní súčasných rozmerov sprostredkovať väčší rozsah optického priblíženia, ako aj optickú stabilizáciu.

Súčasný iPhone 13 Pro zvládne maximálne 3-násobný optický zoom. iPhone 15 by mohol túto hranicu posunúť na 5x, poprípade až 10x priblíženie bez straty kvality, čo by používatelia určite ocenili.

Opäť nejde o žiadnu novinku, periskopovým objektívom je vybavených niekoľko Android smartfónov, napríklad Huawei P40 Pro+ (10x zoom). Apple sa však nikam neponáhľa. Technológiu uvedie do praxe až vtedy, keď bude spĺňať jeho prísne nároky na kvalitu, čo sme nakoniec videli už neraz.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať