Nový Zéland zvažuje tvrdý krok: Osobám narodeným po roku 2008 vraj úplne zakáže cigarety

Miestne ministerstvo zdravotníctva deklaruje, že fajčenie je príčinou každej štvrtej rakoviny. Taktiež má ísť o hlavnú príčinu, ktorej sa dá predísť. Preto sa v rámci nového úsilia vláda rozhodla pre zavedenie rozsiahlych kontrol tabakových výrobkov a taktiež výrazné obmedzenie počtu predajných miest.

Nový Zéland uvažuje nad radikálnym zákrokom proti fajčeniu. Budúci rok plánuje prijať zákon, ktorý v plnom rozsahu zamedzí možnosť kúpy cigariet všetkým osobám narodeným po roku 2008. O téme informuje britská BBC.

“Chceme zaistiť, aby mladí ľudia nikdy nezačali fajčiť,” prehlásila miestna ministerka zdravotníctva, Dr. Ayesha Verrall. Má ísť o jeden z viacerých krokov, ktoré chce vláda podniknúť v boji za elimináciu fajčenia.

Lekári a ďalší odborníci mali s otvorenou náručou vítať reformy, ktoré obmedzia množstvo nikotínu v cigaretách a celkovo obmedzia prístup k tabaku. “Pomôže to ľuďom prestať fajčiť alebo prejsť na menej škodlivé produkty, a taktiež to výrazne zníži riziko, že sa mladí ľudia stanú závislí od nikotínu,” povedala Janet Hooková, profesorka z Univerzity Otago.

Možný rast kriminality

Hoci mnohí s týmito zmenami súhlasia a podporujú ich, nájdu sa aj takí, ktorí varujú pred možnými rizikami. Jedným z nich má byť vznik čierneho trhu pre tabak, čo by viedlo k nutnosti štátu, respektíve colných orgánov, posilniť hraničné kontroly. Inými slovami, medzeru na trhu sa budú s vidinou obrovského zisku snažiť vyplniť pašeráci, čo ide ruka v ruke s nárastom kriminality.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Hackli populárnu stránku s titulkami, ktorú navštevujú tisíce Slovákov. Unikli milióny hesiel!

Nový Zéland má v pláne do roku 2025 znížiť mieru fajčenia na úroveň 5 %, pričom eventuálne ju plánuje úplne eliminovať. V súčasnosti fajčí 13 % dospelých obyvateľov Nového Zélandu.

Obmedzenie predajných miest

Miestne ministerstvo zdravotníctva deklaruje, že fajčenie je príčinou každého štvrtého prípadu rakoviny. Taktiež má ísť o hlavnú príčinu, ktorej sa dá predísť. Preto sa v rámci nového úsilia vláda rozhodla pre zavedenie rozsiahlych kontrol tabakových výrobkov a taktiež výrazné obmedzenie počtu predajných miest. Podľa úradníkov sa počet obchodov s povolením na predaj cigariet zníži z približne 8 000 na menej ako 500.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať