galxy s21 ultra

Lightroom podporuje RAW fotky zo smartfónov Pixel 6 a Galaxy S21 Ultra

Spoločnosť Adobe rozšírila zoznam podporovaných zariadení.

Jeden z najpoužívanejších programov na úpravu fotografií, Lightroom od Adobe, si po novom poradí aj s RAW fotografiami zhotovenými smartfónmi Pixel 6 a 6 Pro od Google. V zozname podporovaných zariadení tiež pribudol Galaxy S21 Ultra (teleobjektívy) a Galaxy Z Fold 3.

Vlajkové lode ako Pixel 6 či Galaxy S21 Ultra dokážu vykúzliť očarujúce fotografie jedným stlačením spúšte. Softvérové algoritmy ich automaticky upravia tak, aby pôsobili atraktívne.

Nadšenci však môžu použiť profesionálny režim snímania, ktorý im dovoľuje manuálne si nastaviť parametre expozície a zhotoviť záber v bezstratovom formáte RAW. Takéto fotky nadšenci zväčšia dodatočne upravujú, na čo slúži hneď niekoľko aplikácií a programov vrátane riešenia Lightroom od Adobe.

Doplnenie zoznamu podporovaných zariadení rozšírenia Camera Raw si všimol server 9to5Google. Toto rozšírenie sa stará o spracovanie RAW súborov v programoch Lightroom, Photoshop, After Effects a ďalších.

TIP REDAKCIE
Tvorcovia hry PUBG žalujú Apple a Google, dôvodom sú autorské práva
lightroom
Foto: Adobe Help

Podpora popredných smartfónov zo strany Adobe je, samozrejme, vítaná. Nemožno ju však porovnávať s podporou veľkých zrkadloviek či CSC fotoaparátov. Lightroom a ďalšie aplikácie používateľom neposkytnú nástroj na korekciu skreslenia objektívu, iba farebné profily.

Ide tak o absolútne minimum, no aj napriek tomu získajú nadšenci mobilnej fotografie lepšiu pôdu pre úpravu svojich surových snímok. Potrebovať budú rozšírenie Camera Raw vo verzii 14.1, ako aj Lightroom 5.1, resp. Lightroom Classic 11.1.

Kompletný zoznam všetkých podporovaných smartfónov (iPhone, Samsung…), fotoaparátov (Canon, Nikon, Sony…) a kamier (Hero10 Black, DJI…) nájdete na tejto adrese, na stránke technickej podpory Adobe.

Aktuálna cena modelu Samsung Galaxy S21 Ultra

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať