instagram

Instagram vraj používajú 2 miliardy ľudí mesačne: Meta o tom prekvapivo mlčí

Instagram čelí kritike, nafukovanie používateľskej základne ju môže ešte viac umocniť.

Reputáciu sociálnej siete Instagram v posledných mesiacoch kazia zistenia, podľa ktorých má negatívny dopad na duševné zdravie detí a dospievajúcich. V takejto atmosfére sa materská spoločnosť Meta (predtým Facebook) nechváli tým, ako jej produkt rastie.

Instagram presiahol hranicu 1 miliardy aktívnych používateľov mesačne v roku 2018. Toto číslo zverejnila priamo spoločnosť Meta, vtedy ešte známa pod názvom Facebook. Po troch rokoch od oznámenia sa mala používateľská základňa Instagramu zdvojnásobiť.

Firma však 2-miliardovú métu nepotvrdzuje. Informuje o nej spravodajstvo CNBC, ktoré údaje získalo od zamestnancov spoločnosti. Tí si želali zostať v anonymite, podľa nich sa míľnik podarilo dosiahnuť na jeseň, týždeň predtým, ako sa Facebook premenoval na Metu.

Na fungovanie Instagramu zamerali svoju pozornosť regulačné úrady potom, ako na povrch vyplávali podrobnosti z internej štúdie firmy preukazujúce negatívny vplyv sociálnej siete na zdravie tínedžerov.

Interné dokumenty vyniesla z firmy Frances Haugenová, poskytla ich novinárom z denníka The Wall Street Journal.

instagram
Foto: Solen Feyissa/Flickr

Problémy sociálnej siete vyústili do predvolania šéfa Instagramu Adama Mosseriho pred podvýbor amerického Senátu, kde musel vysvetľovať vplyv sociálnej siete na mladistvých. Lepšiu ochranu detí mali zabezpečiť nové nástroje rodičovskej kontroly ako aj upozornenie, aby si od používania Instagramu oddýchli.

TIP REDAKCIE
Samsung Galaxy S22+ 5G: Poznáme očakávané špecifikácie aj to, ako bude vyzerať!

Podľa jedného zo senátorov však toto riešenie žiadnym spôsobom nechráni deti pred návykovými účinkami Instagramu. Mosseri podvýboru prezradil, že pracujú na novej verzii informačného kanála, ktorý bude príspevky zoraďovať chronologicky, teda postupne podľa času, kedy boli publikované.

Chronologické radenie zmizlo z Instagramu v roku 2016, nahradili ho softvérové algoritmy, ktoré používateľom servírujú obsah podľa ich aktivity, záujmov či sledovaných účtov.

Pre spoločnosť Meta je rast Instagramu dôležitý, keďže súperi s úhlavným konkurentom menom TikTok. Na TikToku je aktívna 1 miliarda ľudí, Instagram si tak náskok zatiaľ udržiava. Mark Zuckerberg rast podporuje jednoduchou stratégiou – kopíruje funkcie konkurencie.

V auguste 2020 sa objavili na Instagrame krátke videá Reels, pred pár dňami tiež naklonovali formát odpovedí na krátke videá, ktorý pomenovali ako Visual Replies.

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať