Xiaomi predstavilo Loop LiquidCool: Novú technológiu chladenia s 2x efektivitou

Prvý smartfón s technológiou Loop LiquidCool plánuje výrobca predstaviť v budúcom roku.

Súčasné (nielen) vlajkové smartfóny si vďaka výkonným čipsetom hravo poriadia aj s náročnými hrami, zábavu však môže pokaziť prehrievanie. V kompaktnom tele smartfónu neexistuje veľa miesta nazvyš, kde by sa dal umiestniť efektívny systém chladenia.

Výrobcovia sa spolu s rastúcim výkonom snažia vymyslieť, ako mobilné zariadenia chladiť lepšie. Jedným z nich je aj čínske Xiaomi, ktoré pred pár dňami vo svojom blogu predstavilo pôsobivú technológiu pomenovanú ako Loop LiquidCool.

Dobrou správou je, že nejde o prototyp. Technológia sa dostane na komerčný trh, no budeme si na ňu musieť chvíľu počkať. Prvý smartfón s uvedenou technológiou plánuje čínsky výrobca predstaviť v priebehu druhého polroka 2022.

chladenie
Foto: XIaomi

Xiaomi pokrokovosť technológie vyzdvihuje tvrdením, že je inšpirovaná chladením používaným v leteckom a kozmickom priemysle. Podľa slov výrobcu je jeho chladenie dvojnásobne účinnejšie ako tradičné odparovacie komory, ktoré využívajú niektoré popredné smartfóny.

Zaujímavé riešenie

Aj riešenie od Xiaomi je vo svojej podstate odparovacou komorou. Funguje ale inak, využíva takzvaný kapilárny efekt. Na oddelenie kvapaliny od plynov používa dvojicu samostatných kanálov.

Tradičné odparovacie komory sa spoliehajú na jeden kanál, čo môže spôsobiť, že sa obe látky zmiešajú. Tým sa efektivita chladenia prirodzene znižuje.

xiaomi
Foto: XIaomi

Kvapalné chladiace činidlo je priťahované k zdroju tepla, kde sa odparuje a teplo následne efektívne rozptyľuje smerom k chladnejšej oblasti, kým činidlo neskondenzuje a nezachytí sa jednosmerným uzavretým kanálom. Systém pracuje v slučke, na čo nakoniec odkazuje pomenovanie technológie.

TIP REDAKCIE
Nemci budú do konca zimy očkovaní, prekonaní alebo mŕtvi, prehlásil miestny minister zdravotníctva

Dizajn technológie je navrhnutý tak, aby maximalizoval kapacitu prenosu tepla do chladnejších oblastí a zároveň znižoval odpor plynov. Špeciálny ventil umožňuje kvapaline prechádzať cez výparník, pričom zároveň blokuje plyny, aby neprúdili nesprávnym smerom. Kľúčová je práve jednosmerná cirkulácia.

Ako účinné je toto chladenie v praxi? Výrobca ho vložil do upraveného smartfónu Mix 4, na ktorom 30 minút bežala hra Genshin Impact so 60 snímkami za sekundu. Po pol hodine hrania sa smartfón zahrial na teplotu 47,7 °C, čo je o necelých 9 °C menej ako pri štandardnej verzii smartfónu.

chladenie
Foto: XIaomi

Zlepšenie chladenia teda nie je iba kozmetické. Aspoň podľa údajov, ktoré predložil výrobca. Je tu ešte jedna výhoda – systém je relatívne kompaktný. Umiestniť sa do útrob akéhokoľvek smartfónu, kde zostane viac miesta pre batériu alebo napríklad obrazové snímače fotoaparátov.

Technológia Loop LiquidCool pôsobí zaujímavo. Jej skutočnú efektivitu ale preveria až nezávislé testy, na ktoré si musíme počkať do druhej polovice roka 2022.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať