Nákup vianočných darčekov neodkladajte, varuje šéf firmy ARM

Simon Segars komentoval pretrvávajúcu polovodičovú krízu.

Generálny riaditeľ britskej spoločnosti ARM hovorí, že ak si spotrebitelia plánujú kúpiť novú elektroniku, mali byt tak urobiť hneď, inak im nemusí byť doručená do Vianoc. Simon Segars to uviedol na margo situácie v technologickom priemysle, ktorú ovplyvňuje celosvetový nedostatok čipov, informuje BBC.

ARM Holdings je kľúčovým hráčom trhu v oblasti navrhovania architektúry mobilných procesorov. Čipy postavené na architektúre ARM využíva väčšina súčasných smartfónov, tabletov a ďalších zariadení.

Britskú firmu vlani v septembri kúpila od japonského holdingu Softbank spoločnosť Nvidia, ktorá na stôl položila 40 miliárd dolárov. Obchod uzavretý nie je. Transakciu preverujú regulačné úrady Európskej únie. Dôvodom sú obavy, že by Nvidia mohla konkurencii obmedziť prístup k technológiám spoločnosti ARM.

čip
Ilustr. foto: ARM

Simon Segars ďalej povedal, že rozdiel medzi ponukou a dopytom na trhu je najextrémnejší, aký kedy videl. Globálny nedostatok čipov sa zhoršuje, v niektorých prípadoch trvalo až 60 týždňov, kým dodávatelia doručili objednané čipy odberateľom.

Do Vianoc zostáva ešte 50 dní, no aj napriek tomu môžu byť zákazníci sklamaní, pokiaľ si ešte neobjednali svoje zariadenia, povedal šéf firmy ARM Holdings na podujatí Web Summit, ktoré tento týždeň prebieha v portugalskom Lisabone.

Simon Segars predpokladá, že aktuálnu krízu, ktorú považuje za bezprecedentnú, sa nepodarí vyriešiť skôr než koncom roka 2022. Šéf Intelu Pat Gelsinger v júni odhadol, že priemysel bude s nedostatkom čipov bojovať až do roku 2023, pripomenul Apple Insider.

intel
Výkonný riaditeľ spoločnosti Intel Pat Gelsinger. Foto: Intel

Podľa Segarsa je pod polovodičovou krízou podpísaných viacero faktorov. Menoval vysoký dopyt po zariadeniach počas pandémie, náhle zvýšenie dopytu po automobiloch, rozmach 5G technológií, ale aj obchodné spory medzi USA a Čínou.

TIP REDAKCIE
Až 5 nových PC? Apple to budúci rok roztočí naplno

Niektorí výrobcovia sa zásobili väčším množstvom čipov v obave, že budú zo strany USA sankcionovaní podobne ako čínsky Huawei. Šéf ARM Holdings okrem toho uviedol, že sa do navyšovania výrobných kapacít v celom priemysle investujú týždenne 2 miliardy dolárov.

Budovanie nových fabrík na výrobu čipov však podľa neho nestačí. Proces je komplikovaný a drahý, vyžaduje si tiež lepšiu spoluprácu v rámci celého dodávateľského reťazca.

Nedostatok čipov zasahuje okrem iných aj Apple a Google. Kalifornský výrobca vraj výrazne obmedzil produkciu tabletov iPad, ušetrené súčiastky presmeroval do výroby smartfónov iPhone 13. Hoci sa tablety predávajú dobre, iPhony sú prioritou číslo jeden.

Na hlavnej stránke Apple svieti upozornenie, aby si zákazníci zakúpili zariadenia včas. Podľa objednávkového formulára môžu zákazníci čakať na najnovší iPad Mini (2021) 4 až 5 týždňov.

Ťažko dostupný je aj vlajkový Pixel 6 Pro od Google. Jeden zo zákazníkov operátora AT&T bol informovaný, že sa k nemu objednané zariadenie dostane až niekedy v decembri. Pôvodne ho mal dostať koncom októbra.

Mali by sa spotrebitelia čo najrýchlejšie rozbehnúť do predajní so spotrebnou elektronikou? Ani nie. Nájsť si pod vianočným stromčekom vysnívaný smartfón, tablet alebo trebárs počítač je určite pekné.

Nič sa však nestane, ak si zariadenia zadovážia neskôr, pokiaľ ich skutočne nepotrebujú, napríklad kvôli práci alebo vzdelávaniu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať