iphone 13

Apple otočil: Displej na iPhone 13 bude môcť vymeniť aj neautorizovaný servis

Softvérová aktualizácia sa už pripravuje.

Technici z portálu iFixit pred pár dňami vo svojom článku upozornili, že poškodený displej na smartfóne iPhone 13 musí vymeniť iba značkový servis Apple. Dôvodom je technológia Face ID, ktorá po neautorizovanom servisnom zásahu prestane fungovať.

Súčasťou obrazovky iPhone 13 je totižto miniatúrny čip – mikrokontrolér, ktorý by sa musel z pôvodnej poškodenej obrazovky prespájkovať na nový displej. Ide o mimoriadne zložitú operáciu, ktorá sa bez špeciálneho vybavenia nedá uskutočniť.

Na rozdiel od domácich majstrov a neautorizovaných servisov majú značkové opravovne Apple k dispozícii príslušný softvér, pomocou ktorého dokážu funkciu Face ID na novej obrazovke aktivovať.

Apple takýmto spôsobom výrazne obmedzil možnosť opravy smartfónu iPhone 13. Väčšine používateľov pri rozbitej obrazovke nezostáva nič iné, ako sa obrátiť na značkový servis, ktorý býva spravidla drahší.

iphone 13
Takto vyzerá mikrokontrolér, malý integrovaný obvod v spodnej časti obrazovky iPhonu 13. Foto: iFixit

Prešlo ale pár dní a veci sa zmenili. Našťastie, smerom k lepšiemu. Apple pre The Verge potvrdil, že plánuje vydať aktualizáciu softvéru, ktorá sa postará o to, že pri výmene obrazovky sa už nebude nutné zaoberať mikrokontrolérom.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Astronauti NASA ostali zavretí v ISS. Mohol by ich usmrtiť vesmírny odpad

Face ID by teda malo fungovať aj po tom, ako displej na iPhone 13 vymení necertifikovaný servis alebo šikovný používateľ v domácom prostredí. Pre istotu si počkáme, kým túto skutočnosť niekto overí, napríklad už spomínaný iFixit.

Apple neuviedol, kedy presne plánuje aktualizáciu uvoľniť. Predpokladáme, že sa tak udeje v najbližších týždňoch. V každom prípade ide o dobrú správu, ktorá poteší nielen vlastníkov smartfónov iPhone 13, ale aj malé nezávislé opravovne, pre ktoré sú výmeny obrazoviek kľúčovým zdrojom príjmov.

Aktuálna cena modelu Apple iPhone 13 Pro

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať