Vlajka EÚ

Google v spore s EÚ neuspel: Čaká ho pokuta vo výške 2,4 miliardy eur!

Všeobecný súd EÚ potvrdil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2017.

Spoločnosť Google dostala v roku 2017 od protimonopolných orgánov Európskej únie pokutu vo výške 2,4 miliardy eur, voči ktorej sa však americký technologický gigant odvolal.

Google dostal pokutu za to, že zneužíval svoje dominantné postavenie na trhu. Vlastný internetový vyhľadávač podľa výsledkov vyšetrovania európskych orgánov využíval spôsobom, ktorý potláčal konkurenciu.

Reč je o takzvaných porovnávačoch cien, kde si môžu spotrebitelia skontrolovať dostupnosť tovarov v rôznych online obchodoch na základe ich ceny.

Vlastnú službu Nákupy Google zobrazoval vo vyhľadávači na atraktívnejších pozíciách, čím ju uprednostnil pred ostatnými podobnými službami konkurencie. A to aj vtedy, keď boli výsledky jeho konkurentov pre spotrebiteľov relevantnejšie.

Google neskôr konkurentom dovolil uchádzať sa o vyššie pozície vo výsledkoch vyhľadávania, museli za to však zaplatiť rovnako ako za bežnú inzerciu. Používatelia väčšinou klikajú na prvé výsledky, ktoré im vyhľadávač predhodí.

Pokuta platí

Nespravodlivé odsunutie porovnávačov cien konkurencie na nižšie pozície vo vyhľadávaní spôsobilo, že prišli o návštevnosť. Všeobecný súd Európskej únie teraz potvrdil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2017, informuje The Verge. Pokuta udelená vo výške 2,4 miliardy eur teda platí.

google
Ilustr. foto: Search Engine Land

Google má ešte jednu možnosť, ako sa jej vyhnúť. Opäť môže podať odvolanie, tentokrát ho musí adresovať na „najvyššie poschodie“, na Súdny dvor Európskej únie. Či s odvolaním uspeje, je otázne.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Astronauti NASA ostali zavretí v ISS. Mohol by ich usmrtiť vesmírny odpad

Podľa Všeobecného súdu existuje dostatočné množstvo dôkazov, ktoré nekalé praktiky Googlu v oblasti vyhľadávania a porovnávania cien potvrdzujú. Z účtov americkej firmy môže odtiecť viac peňazí než len 2,4 miliardy eur.

Ďalšie miliardové pokuty

S protimonopolnými orgánmi EÚ totižto vedie ešte dva veľké spory. Jedenej sa týka reklamnej platformy AdSense, kde hrozí Googlu pokuta 1,5 miliardy eur. Predmetom ďalšieho sporu je operačný systém Android a jeho previazanie s aplikáciami ako Chrome a podobne. V tomto prípade visí vo vzduchu pokuta vo výške 4,4 miliardy eur.

Pokiaľ by Google nevyhral ani jeden spor, zaplatiť by musel približne 8,3 miliardy eur. Aj keď je takáto suma enormná, predstavuje len 5 percent z celkových ročných príjmov firmy, ktoré dosiahli výšku 156 miliárd eur. V roku 2020 pritom stúpli o viac ako 12 percent, pripomína AndroidPolice.

Európska únia si presadila svoje, z čoho budú mať konkurenti Googlu určite radosť. V praxi to ale až také veselé nie je. Rozhodovanie orgánom trvá, pôvodná sťažnosť na praktiky Googlu bola podaná pred viac ako dekádou, v roku 2009.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať