EMA schválila vakcínu od Pfizeru pre maloletých vo veku od 5 do 11 rokov, podávať sa bude v 2 menších dávkach

Čo sa týka vedľajších účinkov, tie sa majú do veľkej miery podobať tým, ktoré možno sledovať pri vyšších vekových skupinách.

Európska lieková agentúra, skrátene EMA, oficiálne schválila vakcínu od spoločnosti Pfizer pre deti vo veku od 5 do 11 rokov. Odborníci sa zhodli, že výhody plynúce z absolvovania očkovania pri maloletých značne prevyšujú riziká vedľajších účinkov, ktoré aj tak zvyčajne nemajú byť vážne.

Očkovanie maloletých v uvedenej vekovej skupine bude prebiehať na podobnej báze ako pri dospelých osobách. Vakcína sa bude podávať v dvoch dávkach s minimálne 3-týždňovým odstupom. Samotné dávky však budú o čosi menšie. Zatiaľ čo pri dospelých sa podáva 30 mikrogramov očkovacej látky, pri deťoch to má byť 10 mikrogramov, píše EMA na oficiálnom webe.

Rozhodnutie EMA vyplýva zo štúdie, v ktorej bolo zahrnutých takmer 2 000 maloletých osôb. Z celkovo 1 305 detí, ktoré obdržali vakcínu, sa vírusom nakazili len tri. Pri druhej skupine pozostávajúcej zo 663 subjektov, ktorým bolo podávané placebo, bolo zistených 16 pozitívnych prípadov. Na základe týchto čísel možno vyvodiť, že vakcína u detí dosahuje približne 90,7 % účinnosť.

TIP REDAKCIE
Rocket League dorazil do smartfónov: Stiahnuť si ho môžeš na Android aj iOS

Čo sa týka vedľajších účinkov, tie sa majú do veľkej miery podobať tým, ktoré možno sledovať pri vyšších vekových skupinách. Reč je o bolesti alebo opuchu v oblasti vpichu injekcie, únave, bolesti hlavy či zimnici. Ani jeden z nich však nie je život ohrozujúci a väčšinou vyprchá do niekoľkých dní od podstúpenia vakcinácie.

Agentúra má predložiť svoje odporúčanie Európskej komisii, ktorá bude mať v tejto záležitosti posledné slovo.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať