Apple v je štvrtým najväčším výrobcom notebookov. Prvú priečku obsadilo Lenovo

Celkovo sa v poslednom kvartáli malo expedovať až 66,8 milióna notebookov. Aj napriek globálnym krízam tak trh oproti predošlému roku pokročil, a to 8 %.

Apple sa aj napriek koronavírusu a nedostatku polovodičov darí pomerne slušne. Hoci nedávno stratil pozíciu najhodnotnejšej spoločnosti (prvú priečku obsadil Microsoft), v rámci celkových tržieb sa mu v poslednom kvartáli podarilo dosiahnuť približne 29-percentný medziročný rast.

Tradične, najviac sa darilo smartfónom iPhone. Sklamaním však rozhodne neboli ani špičkové notebooky MacBook, ktorých mal Apple v poslednom kvartáli expedovať až 6,5 milióna. Reč je tak o približne 10-percentnom raste v porovnaní s identickým obdobím v minulom roku, píše server iMore odvolávajúci sa na dáta od Strategy Analytics.

Chirag Upadhyay, jeden z popredných analytikov, deklaruje, že bez problémov týkajúcich sa globálneho dodávateľského reťazca by tieto čísla boli ešte vyššie.

macbook pro
Foto: Apple

Ako sa darilo ostatným firmám?

Žiaľ, výkon v poslednom kvartáli fiškálneho roku Apple nestačil na to, aby sa prebojoval do popredných priečok rebríčku najväčších výrobcov prenosných počítačov. Aktuálne sa nachádza na štvrtej priečke. Najlepšiu päťku uzatvára Asus, ktorý expedoval 5,1 milióna notebookov.

TIP REDAKCIE
MediaTek chystá čipset pre lacnejšie vlajkové lode. Takýto výkon môžete čakať!

Bronzovú medailu si v sledovanom období vyslúžil Dell, ktorému sa podarilo dodať až 12,2 milióna zariadení a pripisuje si až 50-percentný medziročný rast. Prekvapivo, na druhom mieste sa aj napriek 5-percentnému medziročnému poklesu umiestnila spoločnosť HP. Hoci si viedla horšie ako minulý rok, stále si pripisuje 21-percentný podiel na trhu.

Korunu si na hlavu nasadilo čínske Lenovo. Dokázalo expedovať až 15,3 milióna notebookov a pripisuje si tak 23-percentný podiel na trhu, len o trochu viac ako HP. Čo sa týka medziročného rozdielu, firma dosiahla 5-percentný rast.

Celkovo sa v poslednom kvartáli malo expedovať až 66,8 milióna notebookov. Aj napriek globálnym krízam tak trh oproti predošlému roku pokročil, a to 8 %.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať